KOMENTÁŘ / Úterní jednání poslanecké sněmovny se neslo v relativně klidném duchu, z něhož vybočil jen standardně útočný, ale nezvykle krátký proslov samuraje z SPD, který tradičně strašil hordami migrantů, a pak takřka dvouhodinové vystoupení majitele ANO Andreje Babiše. Jenže o co déle mluvil, o to méně toho řekl. Bylo těžké udržet pozornost nad tímto mistrem rétoriky, od něhož by se i Marcus Tullius Cicero jistě lecčemus přiučil.
Babišova vystoupení vždycky připomínala něco mezi nepovedeným varietním číslem, chrlením nesouvislých vět a slov, specifickou jakešovskou dikcí a v neposlední řadě mícháním češtiny, kterou se pořádně nenaučil, a slovenštiny, kterou už zapomněl. To vše doplněné o neschopnost psaný text přečíst bez chyb, nervózní škubání rameny či hlavou, nečekané přechody do hurvínkovské fistule a máchání rukama.
Včerejší představení bylo povýšeno na další level. Snad s vědomím, že vystoupil krátce po projevu prezidenta republiky, s nímž ve volbách drtivě prohrál, snažil se do svých nesouvislých vět nacpat co nejvíce svých oblíbených informací o tom, s kým se zná, na koho má telefon, a co všechno on a jeho parta pro Českou republiku zařídili.
Už samotné entrée naznačilo, co následující takřka dvě hodiny přinesou. „Jsem rád, že tady můžu vystoupit. Zatím mám to právo, i když jsem slyšel v kuloárech, že se něco chystá,“ naznačil tajemně Babiš, že ho snad chtějí zbavit práva vystupovat na plénu. Soudného člověka spíše napadne, jestli by nebylo lepší jej na základě jeho zmatených proslovů zbavit svéprávnosti.
„A potom pan prezident říkal, že máme myslet na ty, kdo míní, že nemají zastání v parlamentu. Tak, vážený pane prezidente, my na ně myslíme. Hnutí ANO je tady pro těch milion voličů, kteří ve volbách někoho volili a nemají to zastoupení,“ dal Babiš opět najevo, že je mu jedno, kde uloví další voliče, a že jeho názorová ukotvenost je zkrátka zcela nulová. Či lépe řečeno spolu s příslovím „kam vítr, tam plášť“.
Pak už se od řečnického pultu řinul proud, který by ocenili zvláště Tristan Tzara a Hans Arp, zakladatelé dadaismu. Možná i Christian Morgenstern by něco ve svých básních rád použil.
Jen namátkou: „Já jsem tady 18. února 2022 vyzval pana ministra Síkelu, aby následoval Slovensko, kde tehdy ještě ministr průmyslu Sulík se domlouval s výrobci elektřiny. A Slováci mají tu výhodu, že mají asi 62 %, jádra, na rozdíl od nás, co máme jenom 34, a že zastropují cenu elektřiny 1 500 korun na megawatt. No a vláda a všichni politici pětikoalice dělali srandu a že to je nesmysl a potom Sulík odešel, no a představte si, že to byla pravda. Tak já vám přečtu tady poslední informaci, dneska je kolikátého, třináctého. Bratislava 12. června, zpravodaj ČTK říká: Slovenská vláda dnes schválila smlouvu s největším výrobcem elektrické energie v zemi, společnosti Slovenské elektrárne a jeho soukromými akcionáři o dodávce elektřiny pro domácnosti v zemi za nižší než stávající tržní cenu. Slovenské elektrárny má část své produkce prodat zhruba za 61,2 eura, to je 1450 korun, vážení. Vážení spoluobčané, zkuste si spočítat, kolik byste ušetřili peněz, kdybyste platili jenom 1450. Já jsem vždycky tvrdil 1500, 1500, zastropovat u výrobců, u ČEZu, vykoupit 100 procent. To byl ten lék, to byl ten návod zarazit inflaci. Tak, jak to udělali Španělé, tak jak to udělal Macron s EDF, to bylo ono. No, takže Slováci, vážení spoluobčané, Slováci, kam my vyvážíme ještě elektřinu – minulý rok ČEZ a ostatní vyvezli o 300 procent elektřiny víc i do Rakouska, i do Německa, i na Polsko, i na Slovensko. My máme nejdražší elektřinu a oni, no a Slováci, občané mají 1450 korun za megawatt!“ Co dodat?
Následovala pasáž jakoby opsaná z monologu Miloše Jakeše na Hrádečku. Miloš tehdy hovořil o tom, že přestavba je strašně složitý proces; Andrej se pustil do Green Dealu, se kterým přece on nemá nic společného. Tedy až na to, že ho dojednala právě jeho vláda. „No a teď ta tisíckrát opakovaná lež, a to je Green Deal. A proto já i navrhuju – ten bod schůze je Green Deal. Takže pan premiér komentoval ten můj projev, vlastně je jasné, jak to komentoval. Když my jsme jasně řekli, jak to mají řešit, tak začal o tom Green Dealu. No, takže… Projev pana premiéra Fialy byl matoucí v mnoha směrech, protože ten Green Deal je strašně složitý. A nejvíce snad ohledně toho, co řekl o Evropské unii a vyjednávání o Green Dealu v letech 2019 až 2021. Pan premiér překrucuje realitu a já vám teď zkusím vysvětlit, proč a jak to skutečně bylo,“ zmateně pokřikoval z řečniště Babiš.
Po chvíli pak velkoagrárník a největší příjemce dotací zabrousil i do dotační politiky. „Mimochodem si to vyzkoušeli Poláci, kteří jako poslední, já jsem tehdá bojoval, bojoval a ještě Morawiecki to zkoušel, protože to zkoušel hlavně z politických důvodů, bylo před prezidentskými volbami v Polsku, a zkrátka to vzdal, protože by nedostal peníze na rozpočet. Ano, vážení. A pokud někdo mluví o dotacích, no tak je zrušte, budeme v jiný pozici. Ale všechny. Takže samozřejmě komise co dělá? No komise dělá to, že vám přidělí peníze, která ona si sama přeje, a potom dělá všechno pro to, aby nám je vzala, respektive vydírá nějaké státy,“ zakňučel předseda a majitel ANOfertu.
„Já jsem tady minule četl 145 připomínek. To je fakt jako peklo. My jsme to řešili on-line okamžitě. Tak já doufám, že to bude pan Bartoš řešit hned, jak se vrátí z Japonska. Ono to Japonsko vypadá být atraktivní. Tam bylo i celé vedení magistrátu. Ne? Tam měli ten výlet. Teď všichni chodí do Japonska. Co tam řeší, to nevím. Tu linku samozřejmě. To vždycky někdo si tam dá jako hlavní téma,“ obrátil najednou pozornost k návštěvě ministra Bartoše v Japonsku, aby se v další minutě opět vrátil ke Green Dealu: „Legislativními návrhy, které uvádějí Green Deal, tedy dosažení cíle uhlíkové neutrality v život, byl takzvaný balík Fit for 55, který byl z velké části přijat za českého předsednictví, pane premiére. Tak už přestaňte lhát o tom, že Babiš něco domluvil. Ne. Babiš vám domluvil to, že nemáte závazek 50 %, že tam máte 600 miliard. A všechno ostatní jde za vámi, za vašeho předsednictví, pod vedením ministrů vlády premiéra Fialy. Takže nerozumím, proč pan premiér Fiala říká, že dosažení uhlíkové neutrality bylo do právního rámce EU přeneseno už v červnu 2021. Není to pravda, pane premiére. Lžete, pane premiére. Není to pravda,“ ujistil znovu sám sebe, aby se v duchu Cimrmanovy hlášky o „neschopnosti udržet myšlenku, a naopak neschopnosti myšlenku opustit“ ke Green Dealu znovu vrátil.
„Takže ještě jednou, za nás nebylo v rámci Green Dealu nic konkrétně. Nic. Naopak, my jsme vybojovali tu skvělou pozici. Není závazek a balík peněz, které nečerpáte,“ pronesl s teatrálním gestem Babiš, který samozřejmě ve svém projevu nezapomněl několikrát zmínit „šílence Timmermanse“ a „Uršulu, která políbila prsten“.
Na rozbor celého Babišova projevu by však musela nastoupit celá četa či spíše rota šifrantů. Možná by dokázala v onom slovním guláši objevit i nějakou smysluplnou větu.
A na závěr vystrašil všechny přítomné koaliční poslance, když prohlásil, že „dneska to je jen taková ochutnávka. (Smál se.) Ještě přijdu ve středu. (Zazněl potlesk poslanců ANO.) Ale v pátek nepřijdu. V pátek si klidně odhlasujte lex Babiš 2, ale Babiše můžete zabít, ale jen tak se ho nezbavíte. Držím vám palce. No, 145 stran je to. (Ukázal připravenou složku.).“
Být českým poslancem je někdy fakt za trest.