Andrej Babiš s Robertem Pelikánem jdou na ruku nejvlivnějším žalobcům v zemi. Bez vědomí koaličních partnerů předložili konkurenční návrh zákona chránícího whistleblowery. Nedávno vládou protlačili zákon o státním zastupitelství, který si tito žalobci sami ušili na míru. Co tím sledují a proč se jim tak podbízejí?
[ctete]54727[/ctete]
Posílení pravomocí nejvlivnějších žalobců
Andrej Babiš s Robertem Pelikánem vyšli vstříc nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, když ve vládě prosadili, navzdory ministrům ČSSD (s výjimkou premiéra Sobotky), zákon o státním zastupitelství, který významně posiluje jejich pravomoci.
Tento zákon je problematický v mnoha směrech. Neúměrně posiluje postavení úzké skupiny žalobců, která by získala takřka neomezenou moc. Zřízení tzv. protikorupčního Speciálu, který by stál mimo soustavu státního zastupitelství a nepodléhal by standardní kontrole jako ostatní složky justice, je kritizováno ze všech stran. Je nestandardní z mnoha ohledů a mimo jiné proto, že by jeho žalobci mohli vybírat citlivé kauzy podle svého uvážení, přičemž není nikde garantováno, že nedojde ke zneužívání těchto pravomocí.
Dnes se Babiš s Pelikánem podbízejí vlivným žalobcům znovu. Přicházejí s vlastní poslaneckou iniciativou ochrany oznamovatelů trestné činnosti. Je příznačné, že Lenka Bradáčová se už dříve nechala slyšet, že whistleblowery pokládá za klíčové pro rozkrývání kauz, a vyslovila se pro jejich větší ochranu. Babišův návrh jde tímto směrem velmi důsledně a navíc posiluje vliv Nejvyššího státního zastupitelství.
Přitom ministr financí si nedávno postěžoval, že jakýsi anonymní donašeč udal jeho Čapí hnízdo Evropskému úřadu pro boj proti podvodům. Najednou se postavil do čela ochrany donašečů, a to včetně těch anonymních. Co způsobilo tento nenadálý obrat?
Odvádění pozornosti jiným směrem
Je očividné, že šéf hnutí ANO sleduje několik cílů. Jednak potřebuje překrýt hořkou pachuť z aféry Čapí hnízdo, která otřásla jeho uměle přiživovanou a dnes pošramocenou pověstí bojovníka proti netransparentnímu zneužívání veřejných peněz.
Babiš potřebuje udržet poněkud potrhaný prapor protikorupčního aktivismu. Blíží se podzimní volby a výsledky jsou v tomto směru velmi chabé. Kvůli aféře s Čapím hnízdem se od něj dokonce část protikorupčních aktivistů odklonila, i když někteří z nich, minimálně z Rekonstrukce státu, se jistě zase rádi přimknou zpět a je zapotřebí je k tomu motivovat.
I proto vyrukoval s populistickým tématem nepřiměřené ochrany udavačství, protože nic jiného jeho návrhy neznamenají. Snaží se zároveň téma vyrvat z ruky Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD) připravujícího vládní verzi, protože kolega „protikorupčník“ je údajně příliš pomalý, měkký a jím navrhovaná ochrana udavačů je nedostatečná.
Na obzoru Agrotec
Roztrpčený Dienstbier se nechal slyšet, že „pánové Babiš a Pelikán to nemohli za těch několik dní stihnout. Zřejmě se sešli někde v Čapím hnízdě a probrali tam, jak nejlépe bojovat proti korupci.“ Na jeho slovech něco bude.
V této souvislosti je zarážející mlčení premiéra Sobotky, který Babišův výpad vůči svému ministrovi přešel bez povšimnutí. Rozmáhající se metoda koaliční „spolupráce“, kdy se množí poslanecké iniciativy konkurující vládním návrhům, je v takové míře historicky nevídaná, že rozhodně nesvědčí o zdravých základech fungování koalice. Za tento tristní stav ovšem odpovídá premiér.
Zároveň se vynořil další problém. Před týdnem se objevily zprávy, že pokročilo vyšetřování Babišovy firmy Agrotec. V květnu má být podána obžaloba na její manažery, kteří se měli dopouštět machinací s tendry České pošty. Stíhána je i samotná firma, v čele jejíhož představenstva tehdy stála dnešní Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek.
Pokud kauza půjde k soudu, bude pro Babiše obtížné vymlouvat se na podřízené, kteří mohou být případně obětováni. Jeho obraz manažera, v jehož firmách se vyšetřuje podvodné jednání, znovu utrpí značné šrámy. Sliboval přece něco jiného. A minimálně první místopředseda ANO Faltýnek by měl nést politickou odpovědnost.
Jakobínský protikorupční fanatismus
To je další důvod odvést pozornost jiným směrem. Babišův a Pelikánův návrh je pokračováním jakobínského protikorupčního fanatismu, který udavačství staví na roveň nedotknutelnosti. Ochranu whistleblowerů rozšiřuje do takové míry, že může vyvolat lavinu udání, aniž by jejich aktéři nesli za nepodložené obvinění jakoukoli odpovědnost.
Zaměstnanec, který se rozhodne udat své nadřízené, bude moci použít tzv. anonymní informační systém zajišťovaný Nejvyšším státním zastupitelstvím, čímž je posilován jeho vliv. Může komunikovat s policií a žalobci napřímo, aniž by byla známa jeho identita.
Vedle toho bude možné podat standardní trestní oznámení s využitím institutu chráněného oznamovatele. V takovém případě mu bude garantováno zachování pracovního místa, které by nebylo možné zrušit, zcela nesystémově, bez souhlasu Úřadu práce. A pokud by se tak přesto stalo, udavač od ministra financí obdrží 50 platů na úrovni minimální mzdy plus úhradu nemajetkové újmy. Tedy bonus v celkové výši až 600 tisíc korun z kapes daňových poplatníků.
To je natolik slibná motivace, že takovou vábničku může využít například každý, nad jehož působením ve firmě se z různých důvodů stahují mračna. Množství neodůvodněných podnětů může být takové, že může paralyzovat chod firem a vyvolat smršť neoprávněných osobních dehonestací. Jak známo, jejich následky se odstraňují velmi špatně a dlouhodobě.
Zahájení každého vyšetřování znamená takové stigma, že může firmu citelně poškodit. Babišův návrh jde do takových absurdit, že majitel menší firmy, který by se rozhodl ukončit podnikání, by takového zaměstnance nemohl propustit.
Rozšíření palety fízlování a udávání může být pro kverulanty všeho druhu lákavou příležitostí, jak přijít k penězům nebo si vyřizovat osobní účty. Odpovědnost udavače za neoprávněné stíhání přitom návrh neřeší.
Práskačská mentalita hnutí ANO
Podobné roztržky prověřují atmosféru v koalici. Ukáže se, nakolik jsou ČSSD a lidovci schopni čelit bujení práskačské mentality hnutí ANO, která mění stát do podoby nahrávající nejnižším lidským pudům. Zatím ovšem byli v souladu, ačkoli se sami mohou stát její obětí.
Současně bude nutné sledovat, jestli je Babišovo a Pelikánovo podbízení vlivným žalobcům motivováno jen laciným populismem a snahou odvádět pozornost od svých problémů, nebo se náhodou neprojeví i ve vyšetřování kauz Agrotec a Čapí hnízdo, obojí pod přímou či nepřímou kuratelou Lenky Bradáčové. To už by bylo velmi zlé.
[ctete]56255[/ctete]