KOMENTÁŘ / Andrej Babiš nechal na iDnes.cz zveřejnit komentář podepsaný svým jménem. Protože věty na sebe navazují a jsou dokončené, což z Babišova slovního projevu neznáme, nejspíš si na to někoho najal. Podle zásady „podepsal, tedy napsal“, je to jedno. Babišovi se nelíbí korespondenční volba ze zahraničí, kterou sám prosazoval, tak nasadil všechny omleté argumenty proti. Dobře ví, stejně jako Tomio Okamura, že občané žijící momentálně v zahraničí by ho moc nevolili.
Babišův hlavní argument je, že po zavedení distanční volby dopisem „svobodnou a tajnou volbu už nikdo nezaručí“ a že „jakákoliv forma distančního hlasování otevírá prostor pro nátlak a manipulaci s hlasy“.
Odvolává se na události ze Spojených států. „Pamatujete jejich poslední prezidentské volby? Kdy část Američanů odmítla uznat výsledky a celé to skončilo útokem na Kapitol? Důvodem byly korespondenční hlasy, tedy hlasy posílané poštou. Existovalo totiž podezření, že s nimi bylo manipulováno. U nás volby jako celek nebyly za třicet let zpochybněny nikdy,“ odkrývá Babiš strategii, jaké se zřejmě hodlá jeho útvar teď držet.
Používají přitom lživý argument, že chtějí občanům v zahraničí umožnit volit. Oni ale dnes volit samozřejmě mohou.
I jeho napadlo, že pro mnoho spoluobčanů je problém cestovat ve velkých zemích třeba stovky kilometrů, aby mohli volit, tak nabízí údajné řešení. „Pokud by pětikoaličním politikům šlo o to, aby to lidé v zahraničí měli do volebních místností blíž, mohou v době voleb jednoduše rozšířit jejich počet,“ vykládá „geniální mikromanažer“, jehož schopnosti něco zařídit a zorganizovat jsme viděli za covidu. Ještě by mohl slíbit, že s volební urničkou bude krajany osobně objíždět. Nápad na zřizování potřebných volebních míst je s ohledem na roztroušení lidí po celých zemích někde v USA, Kanadě, Austrálii, ale třeba i v Německu pochopitelně směšný.
Vůdce a majitel ANO ví, že musí nějak zdůvodnit, proč tak otočil, když ANO mělo korespondenční volbu ve svém programu. Sáhl tedy po tvrzení, které by mohlo zapůsobit na lidi, kteří toho moc nevědí.
„Důvody, proč hnutí ANO na korespondenční volbu změnilo názor, jsou jasné a logické. Po zkušenostech ze zahraničí, ať už ze zmíněných USA, nebo třeba z Rakouska, je jasné, že korespondenční hlasy mohou vést ke zpochybňování voleb a ztrátě důvěry občanů v celý systém. To my riskovat nechceme,“ připomíná náš přítel lidu chaos, který se snažil vyvolat Donald Trump.
Jestli se někdo pokusil o volební podvod, byl to sám Trump. Všechny soudy, kde napadl volby, prohrál, protože se žádný podvod neprokázal. Důvod jeho tažení je jasný. Stoupenci demokratů korespondenčně volí častěji, takže se neúspěšný kandidát pokusil jejich hlasy zpochybnit. Kromě toho čelí Trump obvinění, že se podílel na pokusu o převrat tím, že podněcoval dav, který pak zaútočil na Kapitol, aby zmařil potvrzení zvolení Joea Bidena a otálel s výzvou ke klidu.
Donald Trump také telefonoval státnímu tajemníkovi státu Georgia Bradu Raffenspergerovi a hodinu se ho snažil přimět, aby dodatečně změnil výsledky voleb. „Podívejte se, jediné, co chci udělat, je toto: chci jen najít 11 780 hlasů. Tak co uděláme, Brade? My jsme ty volby vyhráli a není fér nám je takhle sebrat,“ dožadoval se podvodník, lhář a idol i některých českých politiků Trump. A na tuhle uměle vyvolanou aféru s cílem obrátit volební výsledek se Babiš odvolává.
Pokud jde o zmíněné Rakousko, šlo o něco úplně jiného než o tajnost volby nebo manipulaci. Tam volby napadla krajně pravicová strana FPÖ. Podle ní byly některé hlasy sečteny dřív, než byl stanovený čas pro otevření obálek, a kromě toho měli obálky v některých případech otevírat lidé, kteří k tomu neměli oprávnění. Ústavní soud tedy rozhodl, že se druhé kolo má opakovat. Nešlo o podvod, ale o formální administrativní záležitosti, které by se v různé podobě mohly úplně stejně vyskytnout i v případě hlasů odevzdaných na místě. Opakované druhé kolo dopadlo stejně jako předtím.
Šéf ANO se ale spoléhá, že málokdo věnuje dvě minuty ověření toho, jak to ve skutečnosti bylo.
Jak se zajišťuje tajnost voleb při doručování hlasů poštou, se také lze dozvědět snadno. Pokud Babiš kdysi korespondenční volbu navrhoval, měl by to vědět. Pokud to věděl, nezdálo se mu to a stejně změnu chtěl, přiznává se, že on sám chtěl rozvrátit náš volební systém.
Jisté je, že demokratické volby oligarcha se svým útvarem už deformoval, protože si za velké peníze pochybného původu koupil dva deníky a řadu časopisů a proměnil je za spolupráce svých sluhů ve své stranické věstníky a agitační materiály. Získal proti ostatním konkurenční výhodu, protože mohl vést masovou permanentní kampaň. Teď se navíc pokouší statisícům občanů ztížit výkon jejich volebního práva. Důvod je jen jeden. Udělá cokoli, co je pro něj osobně výhodné. Takový člověk je pro zastávání veřejné funkce zcela nezpůsobilý.