Kvůli napjaté situaci kolem Bezpečnostní informační služby (BIS) se v pondělí setká prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem. Podle informací Seznam Zpráv se Babiš rozhodl obětovat dosavadního šéfa Michala Koudelku.
Michalu Koudelkovi, současnému řediteli BIS, vyprší 25. srpna pětiletý mandát v čele kontrarozvědky. V srpnu roku 2016 nahradil ve funkci šéfa BIS Jiřího Langa. Babiš, který měl s Koudelkou dlouhodobě dobrý vztah, se odpovědi na otázku, zda ponechá Koudelku ve funkci dalších pět let, vyhýbal.
Nyní je ale odpověď venku: Babiš se rozhodl Koudelky zbavit. S prezidentem Milošem Zemanem má podle Seznam Zpráv už jen řešit, jakým způsobem to udělá.
Otázkou zůstává i to, zda Babiš na oplátku očekává prezidentovu podporu hnutí ANO. A to nejen v současně probíhající kampani. Babišovým zájmem je udržet si prezidentovu přízeň hned z několika důvodů. Kvůli trestnímu stíhání a dotacím je ve velkém zájmu Andreje Babiše udržet se u moci, k čemuž potřebuje právě prezidenta, který rozhoduje o tom, koho jmenuje premiérem.
„Premiér se obává, že ho prezident po volbách nepodrží,“ informoval Seznam Zprávy zdroj, který je s celou situací dobře obeznámen.
„Premiér kolem šéfa BIS dlouhodobě mlčel a mlžil. Evidentně vyčkával na dobu uprostřed léta, kdy lidé budou na dovolených, budou mít jiné starosti a jeho krok nezpůsobí takovou bouři,“ reaguje na situaci šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Doposud neavizovanou schůzku potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Minulý týden se Bartošek pokoušel o rychlé svolání bezpečnostního výboru, kde měl premiér poslancům vysvětlit postup jmenování nového ředitele BIS. Schůze se ale nekonala, poslanci ANO, SPD a komunisté svolání odmítli.
Koudelkovým zástupcem je Jan Pavlíček, který byl minulý týden zmiňován Lidovými novinami patřícími Agrofertu jako adept na šéfa BIS. Existují ale další varianty, jakými se Babiš může Koudelky zbavit a zároveň tím vyhovět zájmů Hradu, Ruska a Číny. Může do poloviny srpna nic nedělat, Koudelkovi pak projde mandát a BIS bude řídit právě Pavlíček.
Babiš může řízením BIS místo jmenování nového šéfa dočasně pověřit někoho jiného. Tato možnost, ač je mimo pravidla, byla premiérem už v minulosti připuštěna. Premiér argumentoval tím, že definitivního ředitele vybere nová vláda. Není ale jasné, zda by neplnohodnotný ředitel disponoval všemi pravomocemi. Stát se jím může i Michal Koudelka, který představuje jediný velký konflikt mezi Zemanem a Babišem.
V roce 2019 převzal Koudelka ocenění od CIA za zahraniční spolupráci. Premiér si Koudelku doposud také chválil. I podle opozičních koalic SPOLU (TOP 09, ODS a KDU-ČSL) a Piráti a Starostové by měl Koudelka v čele BIS zůstat. Oproti tomu prezident dlouhodobě nazývá pracovníky BIS termínem „čučkaři“ a Koudelku několikrát odmítl jmenovat generálem. Hradu navíc vadí, že kontrarozvědka varuje před čínským a ruským vlivem a rozbíjí sítě jejich agentů, jako tomu bylo naposledy po kauze ve Vrběticích. Proti Koudelkovi stojí i hnutí SPD.
Andrej Babiš se teď pravděpodobně rozhodl, že víc než uznání zahraničních spojenců bude v následujícím období spíše potřebovat podporu prezidenta Miloše Zemana.