Za minulý týden bylo podle dat ministerstva zdravotnictví vyočkováno 444 804 dávek vakcín, průměrně tedy 63,5 tisíce denně. Očkování zrychluje – jenže zrychluje ve všech státech. Je to tedy hodně, nebo málo? Deník FORUM 24 zasazuje vládní statistiku do kontextu.
„Stál jsem u zrodu nejlepšího očkovacího centra v republice,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš ve svém pravidelném nedělním hlášení. Od pondělní půlnoci se totiž k očkování mohou hlásit skupiny lidí ve věku 45 až 49 let.
Dobře zvládnutá očkovací strategie je pro Babiše důležitá, aby ji mohl použít v předvolebním klání. Očkování zmiňuje i ve všech otázkách na případnou demisi vlády, o niž usiluje opozice. „Vláda určitě dovládne, my potřebujeme hlavně, aby se lidé očkovali,“ reagoval pro ČT premiér.
Chce změnit očkovací strategii tak, aby se počet očkovacích míst postupně snižoval, aby jednotlivé zásoby vakcín mohly směřovat do velkých očkovacích center. „Naše strategie je spíše zmenšovat počet očkovacích míst. Bylo jich 240 a teď už jich je pod 200. A spíš navyšovat kapacity velkých center,“ potvrdil Babiš.
Jenže očkujeme dostatečně rychle, jak Babiš zmiňuje? Podle prestižního serveru Our World in Data, který shromažďuje data o pandemii koronaviru z celého světa, se dlouhodobě nacházíme pod průměrem nejen Evropské unie, ale také pod průměrem všech sousedních států kromě Slovenska.
Podíl obyvatel, kteří obdrželi alespoň jednu dávku očkování. Zdroj: Our World in Data
V grafu je zobrazen podíl celkové populace, která obdržela alespoň jednu dávku vakcíny. Jak uvádí server, tento podíl se nemusí rovnat podílu plně očkovaných osob, pokud vakcína vyžaduje dvě dávky – což většina z nich vyžaduje. Vakcína Johnson & Johnson, která jako jediná zabírá při jediné dávce již po dvou týdnech, je zatím v Česku využívána jen v 0,4 procentech všech očkování.
Pokud srovnáme data ze 7. května, kdy jsou k dispozici ze všech srovnávaných států, zjistíme, že Česká republika je s podílem 23,89 % na předposledním místě. Překonala tak Slovensko (21,84 %).
Při ohlédnutí na ostatní státy ale Česká republika stále zaostává – a to i při srovnání průměru všech států Evropské unie (27,59 %). Nejlépe si vede Německo, v němž obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny přes 32 % obyvatel.
Začátkem května si přitom premiér rychlost vakcinace pochvaloval. Nadnesl dokonce myšlenku o zpřístupnění vakcíny pro mladé. „Očkujeme stále lépe, zrychlujeme a doufejme, že 1. června otevřeme pro všechny věkové kategorie,“ popsal Babiš.
Informace o rozšiřování skupin obyvatel však zmínil ve stejný týden, kdy praktičtí lékaři upozorňovali, že máme v zemi stovky tisíc seniorů a chronicky nemocných pacientů, kteří čekají na svou první dávku a nemají ani termín (psali jsme zde).
Očkování ve světě funguje
Na serveru Our World in Data ještě zůstaneme. Ilustruje nám totiž na tvrdých datech, jak je očkování důležité a účinné – bez ohledu na Babišovy politické záměry. Cílem epidemiologů je totiž dosáhnout 60–70% proočkovanosti, k čemuž bychom v České republice měli dospět na podzim. Nejblíže z celého světa jsou k této vizi v Izraeli.
Tam se společenský život již pozvolna vrací k normálu. Podle statistik zde nejenže rapidně klesly počty každodenně nakažených (i přes rozvolňování), znatelně ubyly i počty úmrtí v přepočtu na milion obyvatel. Zatímco v České republice je tato hodnota na 4,42 zemřelých na milion lidí, v Izraeli klesla na pouhých 0,18 a toto číslo se dále snižuje. Pro úplnost snad jen dodáme, že se devítimilionový Izrael potýkal se stejnými problémy a vážnými epidemickými vlnami jako Česká republika.