Hnutí ANO představilo svůj program pro letošní volby. Opět jako před posledními volbami do sněmovny v roce 2017 jeho předseda Andrej Babiš klade větší důraz na svou knížku (jen titul O čem sním, když náhodou spím byl vystřídán novým Sdílejte, než to zakážou!) než na program svého hnutí, i tak je to ale poučné čtení, se kterým je dobré se seznámit, mimo jiné z toho důvodu, že ukazuje, jakým způsobem si premiér Babiš protiřečí.
Andrej Babiš hned v úvodu programu svého hnutí píše: „Neslibujeme hory doly, ale věci, které jsme schopni splnit. Své sliby, na rozdíl od ostatních stran, bereme vážně a plníme je. A Vy víte, co od nás můžete očekávat – čitelnou a pragmatickou politiku s programem pro všechny občany s cílem dál zlepšovat životní úroveň a bezpečnost. A všude ve světě a hlavně v Evropské unii bojovat za české zájmy.“
Tím, co následuje, ale šéf hnutí ANO výše uvedené popře, protože samozřejmě hory doly slibuje. Stačí, když si vedle sebe dáme několik věcí, které se v programu Babišova hnutí objevují a které jdou proti sobě, a trochu se nad nimi zamyslíme.
Babiš v programu, který nese název Až do roztrhání těla! a podtitul Ten jediný program, který potřebujete. Jako vždycky, uvádí: „V postcovidovém období nastartujeme rychlejší růst naší ekonomiky investicemi. Proto jsme připravili Národní investiční plán na roky 2020–2050, kde je 20 tisíc projektových záměrů v celkové hodnotě osm tisíc miliard korun. Udržíme tím nejen vysokou zaměstnanost, ale umožní nám to dál zvyšovat důchody a platy. Daně zvyšovat nechceme. Za dobu, co jsme ve vládě, jsme lidem a firmám snížili daně celkově o 450 miliard korun.“
Národní investiční plán
Už tohle samo o sobě zní jako docela slušné perpetuum mobile. Premiér Babiš se chlubí tím, kolik stovek miliard nechal lidem na daních. Avizuje, že daně zvyšovat nechce. Přitom se ale nacházíme v situaci, kdy státní rozpočet má rekordní schodky mimo jiné právě kvůli tomu, že se snížily daně, a zároveň se zvyšuje objem peněz, který putuje na důchody.
A jak to chce Andrej Babiš vyřešit? Vezme se osm tisíc miliard korun a bude se investovat a to prý umožní dále zvyšovat penze a platy. No řekněte, není to kouzlo? Ještě by to chtělo objasnit, jak to je ve skutečnosti s těmi osmi biliony korun a jestli opravdu jejich utracení bude mít tyhle zázračné účinky.
Připomeňme, že s Národním investičním plánem přišla Babišova vláda už v roce 2019, takže tvrdit, že tento plán byl připraven proto, aby se v postcovidovém období nastartoval rychlejší růst naší ekonomiky investicemi, úplně nesedí. Kromě toho drtivá většina oněch osmi tisíc miliard korun jsou investice v rámci ministerstva dopravy (jde o celých 6 154 miliard korun).
Je tedy otázka, jestli skutečně povedou k tak velkému nastartování ekonomiky, a to zvlášť pokud mají být rozložené do relativně dlouhého období let 2020–2050. Navíc se v investičním plánu také objevuje kontroverzní projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe za 660 miliard korun a do celkové částky je započínán nejen nový jaderný zdroj v lokalitě Dukovany, ale i nový jaderný zdroj v lokalitě Temelín.
Učiněný zázrak
To ale stále není všechno, Andrej Babiš v úvodu k programu svého hnutí ještě dále konkretizuje to, jak moc by se měly zvyšovat penze: „Vyřešíme finanční zdroje pro důchody a rozhodně nedopustíme pokles životní úrovně našich seniorů. Budeme dál zvyšovat důchody, aby v roce 2025 byla průměrná penze 20 tisíc korun měsíčně. Slevy na jízdném pro seniory i pro žáky a studenty zachováme.“
Takže nejenom že máme obrovskou díru v rozpočtu už teď, předseda hnutí ANO chce důchody ještě dále zvyšovat, k čemuž je nutné přidat to, že v penzijním systému bude vlivem demografické změny a odchodu silných ročníků do důchodu v nadcházejících letech narůstat deficit důchodového účtu a z něčeho se to zkrátka bude muset zaplatit, to ale Babiš neřeší a jede si svou písničku: daně se zvyšovat nebudou, důchody se zvyšovat budou.
To však pořád není všechno: „Stejně jako v minulosti budeme snižovat státní dluh vůči HDP, udržíme ho na nízké úrovni tak, abychom i dál patřili mezi nejméně zadlužené země v Evropské unii. Musí to však být postupný proces, nikoli léčba šokem, jakou zaváděly tradiční strany po ekonomické krizi 2009. Dluh jsme zkrotili jednou, dokážeme to znovu,“ zdůrazňuje premiér Babiš.
Pro jistotu si udělejme malou rekapitulaci: důchody se zvyšovat budou, daně se zvyšovat nebudou, dluh se snižovat bude, osm tisíc miliard se investovat bude a všichni se budeme mít dobře. Uznejte, učiněný zázrak. Důležité je však zdůraznit jednu věc: „Neslibujeme hory doly, ale věci, které jsme schopni splnit. Své sliby, na rozdíl od ostatních stran, bereme vážně a plníme je.“
Ano, Andrej Babiš možná slibuje hory, možná dokonce slibuje doly, ale v žádném případně rozhodně neslibuje hory doly, v tom se nenechme zmást.