Manévr s návratem Adama Vojtěcha do ministerské funkce vzbudil současně údiv i veselí. Budí to podezření, že ANO už nějak vyčerpalo „kádrové rezervy“. Andrej Babiš se ale nenechá nijak znepokojit a má pocit, že jsou na tom naopak v jeho hnutí přímo skvěle.
V rozhovoru pro Právo (5. června) dostal pan premiér otázku:
„Na ministerstvo zdravotnictví se po odchodu tří jeho předchůdců vrátil Adam Vojtěch. Byl ve hře ještě někdo jiný, anebo nemáte lidi, kteří by byli ochotni s vámi spolupracovat?
Odpověď: „Na rozdíl od těch, kteří nás kritizují, máme obrovské personální možnosti. V rámci tradičních politických stran je pozice ministra určena úzkému okruhu lidí, většinou vedoucích funkcionářů strany, u nás to tak nefunguje. Pokud jde o Adama Vojtěcha, bude to nejdéle sloužící ministr zdravotnictví. Při své první misi byl výborným ministrem. Chápu, že kvůli pandemii byl unavený, ale jsem rád, že když jsem ho požádal, rozhodl se vrátit a pomoci.“
Říkáte, že máte obrovské personální možnosti, ale střídaní na zdravotnictví nebo odchod vašeho oblíbence Hniličky z čela Národní sportovní agentury spíš vypadají na špatnou personální politiku.
Odpověď: „Ale prosím vás, to není pravda. Umím si představit, že pokud by to bylo naopak, tak mě budete kritizovat, proč takové lidi držím ve funkcích.“
Ne, to premiér zřejmě tu druhou otázku nepochopil. Tam ani tak nejde o to, že někoho, koho dosadil, pak musel zase odvolat, protože už to dál nešlo. Zvláštní přece je, že někoho takového vůbec jmenoval.
Pokud jde o samotného Adama Vojtěcha, z paměti pořád ještě nezmizely všechny problémy, které na jeho ministerstvu v době řádění koronaviru byly. Jeden připomenula Markéta Pekarová Adamová koncem května: „Adam Vojtěch ujišťoval, že jsme na pandemii dobře připraveni, pak nakupoval respirátory FFP2 za 777 Kč kus. Zároveň podlehl tlaku premiéra a zrušil povinnost nosit roušky, což mělo za následek zbytečné ztráty na životech. Pan Babiš by měl přiznat, že došli lidi.“
Někteří odborníci Vojtěcha chválí za to, že byl ochoten naslouchat odborníkům. Rastislav Maďar, který je členem odborné poradní skupiny MeSES, která ve věcech epidemie covidu-19 radila ministerstvu zdravotnictví, soudí: „Vždy dal na rady odborníků a jeho spolupráce s MeSES by byla určitě výborná. I když už bychom pod ministerstvo asi nešli. Očekávám, že by v létě řešil i necovidovou agendu, a to je taky moc dobře. Zná lidi i procesy, ve všem na ministerstvu je zorientovaný. Skutečně dobrý tah.“
Je možné, že byl Adam Vojtěch vůči odborníkům vstřícnější, než byli jiní. Vláda jako celek ale nebyla. Andrej Babiš všelijak rozvolňoval nebo zpřísňoval ne podle reálné situace s virem, jak by bylo normální, ale podle svých politických úmyslů. Nejdřív bylo před volbami, pak před Vánocemi. Nějaký ministr zdravotnictví do toho přece nebude s nějakými profesůrky mluvit. Výsledek známe.
Personálně ANO zcela zjevně mele z posledního. Místo ministryně financí účetní Alena Schillerová, dvojministr Karel Havlíček, co ani nespí, ovšem ani dálnice nestaví.
Jak čas plyne, je stále těžší najít někoho kompetentního, kdo by se chtěl vedle Andreje Babiše kompromitovat. Jak se blíží volby, mizí také motivace, že by z toho dotyčný měl nějaký bonus i do budoucna. Být Babišovým ministrem znamená udělat ze sebe zjevnou loutku, která stejně nemůže proti vůli stabilního génia v čele vlády nic podniknout. V normální politické straně by byly Babišovy manýry možná nějak pod kontrolou, ale v útvaru jednoho muže, který si ho založil pro své osobní potřeby, se může dělat, co on chce. Nemohlo to skončit jinak než bídně.