Premiér Babiš odmítl kuloárové zprávy, že chce vyměnit tápajícího ministra zdravotnictví Blatného. Ten přiznal, že jím ordinovaná proticovidová nařízení nefungují. Mezi oběma členy vlády to však jiskří stále častěji. Nyní premiér popřel ministrovy návrhy na zákaz pohybu mezi kraji.
Mediální vystoupení Andreje Babiše jsou čím dál bizarnější. V pravidelném nedělním videopořadu Čau lidi, kde před týdnem umístil Cheb do Královéhradeckého kraje, vyzval veřejnost, aby nepodceňovala onemocnění covidem-19. „Už to není tak jak na jaře, že to byla chřipka, že se to vyleželo. Dnes už chřipka ani neexistuje, už je jen covid,“ řekl doslova.
Tvrdý lockdown kvůli „chřipce“
Pokud bychom brali premiérova slova vážně, fakticky dnes přiznává, že tvrdý jarní lockdown s uzávěrou ekonomiky se stamiliardovými škodami a místy protizákonným omezením života společnosti jeho vláda přijala kvůli jakési „chřipce“. Mimochodem podobně v té době zlehčoval epidemii současný ministr Jan Blatný.
Tyto výroky zapadají do nekonečné série podivných lapsů a názorových veletočů, které diplomaticky řečeno neposilují důvěru ve státní aparát, že je schopen kompetentně čelit invazi čínského koronaviru.
Téhož dne Babiš poskytl rozhovor České televizi, kde se znovu vymezil proti Blatnému. Ministr zdravotnictví na čtvrteční tiskové konferenci, připomínající svojí bezvýchodností a ponurostí smuteční obřad, mimo jiné oznámil, že by se vláda mohla na nejbližším zasedání zabývat jeho návrhem na zásadní omezení pohybu uvnitř republiky.
Ve hře zákaz pohybu mezi kraji
„Ve hře může být i omezení pohybu mezi kraji zejména s ohledem na to, že existují velké rozdíly mezi jednotlivými kraji,“ připustil Blatný. Uvedl dva důvody. Opakovaně přehodil odpovědnost za nedodržování pravidel na lidi, a zároveň zmínil potřebu „prověřit indicie, že v některých krajích může být větší možnost výskytu britské mutace covidu“.
Tyto úvahy Babiš razantně odmítl. „Odmítám spekulace, že budeme omezovat pohyb lidí podle krajů. Myslím, že to není řešení. Musíme si promyslet, jak lidi přesvědčit, aby opatření dodržovali,“ řekl České televizi. Přešel, že takto veřejně „spekuluje“ jeho ministr zdravotnictví.
Proti Blatného nápadu se vzedmula vlna kritiky, zejména mezi hejtmany. Vážný problém by nastal mezi Prahou a Středočeským krajem, jež fakticky tvoří provázanou aglomeraci. Potíže s přejížděním hranic za prací, nákupy a například i zdravotní péčí by nastaly i mezi dalšími kraji.
Hejtmani zpochybnili vymahatelnost tohoto nařízení. Představu ministra vnitra Jana Hamáčka, že by přechod hranic mezi kraji kontrolovala policie, označili za nesmysl. Zároveň zkritizovali vládu za její komunikaci, kdy se na veřejnost nedostávají promyšlené a s odborníky projednané návrhy. Často jde podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (ČSSD) jen o „pokusné balónky“, které jsou natolik nekompetentní, že by bylo lepší je úplně ignorovat.
Blatný se stále drží
Babiš se proti Blatnému neohrazuje poprvé. Naopak je s podivem, že se ministr ve své funkci – zřejmě i s ohledem na personální nouzi ANO – po sérii premiérovy veřejné kritiky ještě drží, i když patrně jen silou vůle. Šéf ANO dává opakovaně najevo, že Blatného příliš nerespektuje, a často opravuje jeho kiksy. Sám má přitom máslo na hlavě.
Premiér nejprve zavrhl velmi nepovedenou kampaň ministerstva zdravotnictví na podporu vakcinace. Nedávno vyvrátil prohlášení ministerstva zdravotnictví, že je kvůli nedostatku vakcín přerušeno očkování. Některým seniorům v nejrizikovější skupině nad 80 let byly následně rušeny rezervační termíny, což jistě neprospělo jejich psychickému rozpoložení.
„Vznikl z toho úplně zbytečný problém, to mě mrzí a štve a doufejme, že se to nebude opakovat,“ konstatoval Babiš s tím, že se vakcinace nepřerušuje. Vyjádření své tiskové mluvčí poté paradoxně popřel i Blatný, který tak přiznává nezměrný chaos v resortu.
Premiérova odpovědnost
Premiér ovšem sám opomíjí svůj podíl na zpackané přípravě vakcinace, když se osobně ujal jejího řízení. Dosud jsou v paměti vážné problémy při rozjezdu registračního systému k očkování, přičemž je stále uživatelsky nevstřícný a neprofesionálně zpracovaný.
Příčinu nedávno osvětlil vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Otevřeně přiznal, že se jeho tým octl pod časovým tlakem premiéra Babiše. „Pokyn k vytvoření registračního systému jsme dostali až 22. prosince. Neumím odhadnout, proč se nezačalo dřív. Čekali jsme, že vznikne nějaké zadání,“ uvedl.
Dzurillu, navrženého Babišem na státní vyznamenání, zaskočil „šílený“ termín spuštění registru 15. ledna. Zadání mu bylo předáno pět dní předtím, než se u nás začalo očkovat.
Babiš zpochybnil i ministrovo prohlášení, že antigenní testování na covid-19 dosud stálo 25 miliard korun. „Ten výdaj na antigenní testy je úplně jiný, za minulý a tento rok je to něco přes necelých devět miliard,“ korigoval slova Blatného.
Za nevhodné rovněž označil zlehčování počtu úmrtí na covid-19, kdy se Blatný opětovně pustil na tenký led. Aniž by svoje tvrzení doložil, oznámil, že údajně jen 30 procent vykazovaných úmrtí je jednoznačně spojených s koronavirem. „Některá ta prohlášení nejsou úplně namístě,“ vzkázal mu premiér.
Mnohem závažnější než komunikační přehmaty a vypouštěné dezinformace je ovšem ministrova naprostá bezradnost, přičemž se mu kvůli neshodám rozpadá odborný tým. V tom si mohou s premiérem podat ruce. Čerstvý nesoulad kolem zákazu pohybu mezi kraji je jen další epizodou jejich svorné neschopnosti čelit epidemii koronaviru.