Nestává se to často, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Premiér znejistěl, jestli jeho podřízení budou loajální. Poté, co Andrej Babiš po návštěvě u Miloše Zemana rozhodl, že o osudu Michala Koudelky v čele BIS rozhodnou členové sněmovního bezpečnostního výboru, čekalo se na pátek. To měli poslanci zasednout. K nečekanému kroku premiéra, který kritizovali mnozí opoziční politici i odborníci, však nakonec nedojde. Babiš se rozhodl, že nebude riskovat a raději vše nechá na svých vlastních schopnostech.
Ke jmenování i odvolávání šéfa Bezpečnostní informační služby má pravomoc pouze vláda. Její předseda ovšem nechtěl nést odpovědnost za to, že splní úkol z Hradu a nedovolí pokračování Koudelky ve funkci. Proto se pokusil ze zodpovědnosti vykroutit a přehodit ji na poslance z bezpečnostního výboru.
Nejednalo se o velkou odvahu, protože poměr zastoupení jednotlivých stran zaručoval, že hlasování dopadne podle toho, jak Babiš nakáže. Dostavil se ovšem lehký zádrhel v podobě nejednoty názoru uvnitř hnutí ANO. Drzost, kterou šéf politické divize Agrofertu nepromíjí. V situaci, kdy není moc času, ji ovšem musí dočasně přetrpět a vymyslet náhradní řešení.
Hrozilo totiž, že by Zemanovi nepřinesl pozitivní zprávu o konci současného šéfa kontrarozvědky, a tím možná ztratil podporu hlavy státu. Právě o tu se totiž nyní hraje. Prezident nabídl premiérovi klasický výměnný obchod a ten ho přijal. Stejně jako už několikrát, když něco od Zemana potřeboval.
Tentokrát jde však skutečně o hodně. Jedna věc je to, že prezident veřejně slíbí svůj hlas hnutí ANO, ale důležitější je, co se opravdu bude dít po volbách. Zeman sice několikrát prohlásil, že premiérem jmenuje šéfa nejsilnější strany, protože koalice jsou podvod, to však nic neznamená. Jak sám prezident pravil: „Jen idiot nemění své názory.“
Proto je nyní velmi důležité, aby si Babiš neudělal z hradního pána nepřítele. To se nestane, pokud už Zeman nebude muset slýchat Koudelkovo jméno a každoročně odmítat jeho povýšení na generála. Původně to měl zaručit bezpečnostní výbor, kde by poslanci ANO, SPD a komunisti „objektivně“ vytvořili doporučení pro vládu, v němž by upozornili, že je v čele BIS nutné udělat změnu.
Když se ovšem objevily zprávy o tom, že by Koudelka nemusel být výborem „odstřelen“, musel vzít Babiš vše do svých rukou. Konečné rozhodnutí tedy nakonec přeci jen vzejde z jednání vlády. Premiér obhájí svou změnu názorů výmluvami o tom, že vyšel vstříc kritickým hlasům a udělal vše podle letitého zvyku. Na vládě se bez větších debat rozhodne o tom, že Koudelka končí, a bude hotovo.
Prezident bude mít radost, Babiš zaručenu jeho podporu a všichni, kdo těmto dvěma vyšli vstříc, mohou stále doufat, že za to nějak budou odměněni. To se sice nestane, ale užiteční idioti tohle nikdy nepochopí.
Dva mocipáni opět dosáhli svého a přitom s veřejností sehráli další trapnou frašku o demokratickém smýšlení prezidenta a premiéra. Kolik takových představení ještě budeme muset vidět, záleží pouze na voličích. Snad už to většinu lidí přestalo bavit a raději by se podívali na nějaké neokoukané představení.