Ačkoli se premiér Andrej Babiš (ANO) v tomto volebním období zúčastnil jen zhruba desetiny sněmovních interpelací, za což ho často kritizovali zástupci opozice, nyní si kvůli jejich zrušení postěžoval na sociálních sítích. Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) ho ale ubezpečil, že pro něj mají dotazů dost. Čtvrteční program je totiž upraven kvůli pokračování mimořádné schůze Sněmovny k postupu vlády při epidemii nového koronaviru, kterou vyvolali právě Piráti spolu s ODS.
„Cože? Oni mi zrušili interpelace? A já se tak těšil! A ještě jsem si zkrátil výjezd do Sokolova. Budu si stěžovat,“ uvedl předseda vlády v úterý na svém twitteru.
Cože? Oni mi zrušili interpelace? A já se tak těšil! A ještě jsem si zkrátil výjezd do Sokolova. Budu si stěžovat!
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 2, 2020
Před vypuknutím koronavirové krize přitom Babiš zpochybňoval i samotný smysl interpelací. V týdenním hlášení nazývaném „Čau lidi“ svým příznivcům na sociální síti napsal, že vůbec nechápe, k čemu je vyhrazený čas pro dotazy poslanců na členy vlády vlastně dobrý.
A jak dále upozornil Pikal, rozhodnutí o vyřazení interpelací z programu jednání Sněmovny náleží grémiu, kde sedí předsedové všech klubů včetně Jaroslava Faltýnka za hnutí ANO. „Nevím, kde a jak komentář vlastně vznikl. Že bude mít akci v Sokolově, jsme už věděli, jelikož byla inzerovaná na sítích,“ řekl Pikal deníku FORUM 24 s tím, že mu vadila hlavně dikce samotného Babišova komentáře. „Pan premiér je zván. Určitě na něj bude v dané věci spousta otázek,“ dodává poslanec.
V současnou chvíli je navíc na stole připraveno hned několik usnesení, o kterých bude dolní komora jednat. Vedle zhodnocení kroků vlády během pandemie by se měli poslanci věnovat i návrhu řešení pro případ dalších vln nákazy. Zaznít má zároveň také požadavek na vytvoření komise pro vyšetření podezřelých nákupů zdravotnických pomůcek.
Sám Pikal považuje za největší problém nedostatečnou pomoc určitým skupinám občanů, které vláda v rámci svých zmírňovacích opatření opomíjí či na ně úplně zapomněla. Situace by se podle něj měla řešit co nejdříve. „Ať už se jedná o OSVČ nebo o lidi, kteří pracovali na dohodu a přispívali do sociálního systému a nyní skončili bez jakékoliv výpovědní lhůty z hodiny na hodinu v práci, a stát na ně nijak nemyslí,“ říká pirátský místopředseda Sněmovny.
Možné změny jsou tak nyní podmíněny především tím, jaká usnesení poslanci nakonec schválí. „Uvidíme, co projde. Ale pokud už Sněmovnou projde úkol pro vládu, aby něco řešila, tak věřím, že tak bude i konat,“ uzavírá Pikal.