Andrej Babiš překonal absurditu svých návštěv u pomníku událostí 17. listopadu 1989. V sobotu si totiž prostřednictvím svého týmu vzal do úst Jana Palacha. Normalizační komunista a soudně potvrzený agent StB připomněl Palachův záměr a apeloval na národ, aby se semkl.
Andrej Babiš jednoznačně a zcela přímočaře popřel Palachův odkaz svým členstvím v komunistické straně, kam navíc vstoupil v tu nejhorší myslitelnou dobu, za stále ještě tuhé normalizace v roce 1980 – pouhých 11 let od studentovy oběti a jen tři roky po sepsání Charty 77.
Palach obětoval vlastní život oním šokujícím způsobem záměrně proto, aby měl jeho čin co největší dosah a odezvu. Nakolik koho oslovil a odvrátil od případného pomyšlení na kolaboraci s komunistickým režimem, který omlouval a schvaloval ruskou invazi, jejímž byl spolupachatelem a proti níž se Palach vymezil, záleželo na charakteru a žaludku každého člověka. Doplnění: Palach protestoval zejména proti rezignaci společnosti a konkrétně také proti šíření okupační tiskoviny „Zprávy“.
K Babišovi Palachův apel nedolehl. Kromě zmíněného členství v KSS o tom jasně svědčí zejména jeho spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. To byla organizace, která šikanovala lidi i za účast na pietních akcích k výročím Palachova sebeupálení. Babiš byl dobrovolně a vědomě konfidentem tajné politické policie, pod jejímž dohledem zločinný režim Palachovy ostatky proti vůli jeho rodiny z politických důvodů exhumoval z hrobu na pražských Olšanských hřbitovech a zpopelnil. Jeho bratr Jiří později popsal, jak si k tomu na jejich matce režim vynutil souhlas pohrůžkou arogantního úředníka, že v opačném případě tak úřady učiní z rozhodnutí soudu a rodině už neoznámí, do kterého hromadného hrobu ostatky vhodily. „Maminka z toho byla úplně otřesená… Říkala mi, nepřežila bych, kdybych se nemohla jít k Jendovu hrobu pomodlit,“ vysvětlil situaci své matky Jiří Palach v rozhovoru pro Český rozhlas. Rodině režim urnu s Janovým popelem následně skutečně vydal, trvalo ale další půlrok, než ji povolil umístit do urnového háje ve Všetatech u Mělníka.
Skutečnost, že Babiše Palachův čin neoslovil, je jedna věc. Věc druhá je ta, že v sobotu navíc ještě zneuctil Palachovu památku a pošlapal jeho odkaz. Vůbec přitom nezáleží na tom, že tak učinil pod záminkou boje proti koronaviru. U člověka, který se před volbami řídil jen vidinou politických bodů a na konci léta nesmyslně zrušil část chystaných protiepidemických nařízení, je jasné, že se i nyní řídí výhradně jen svým vlastním zájmem. Jeho „apel“ je proto třeba chápat jen jako posměšné „Koukněte, co už si můžu dovolit“.
Reakce na twitteru, kde se Babišovi lidé této hanebnosti dopustili, jasně svědčí o tom, že tentokrát mu to neprošlo. Babišovi veřejnost kromě jeho kolaborace s komunistickým režimem připomněla i jeho společné vládnutí s komunisty v situaci, kdy by tito bez jeho podané ruky neznamenali už vůbec nic. Nakolik Babiš ctí odkaz a památku českých hrdinů, je zřejmé už z toho, že jeho vládu opřenou o komunisty jmenoval Miloš Zeman přesně v den výročí justiční vraždy Milady Horákové.
Naštěstí jsou ale i dobré zprávy. Ve stejnou dobu, kdy Andrej Babiš zaútočil na city Čechů a Slováků, přišla zpráva z jen zdánlivě jiné oblasti. Největší česká automobilka oznámila, že nebude podporovat zločinný režim běloruského diktátora Lukašenka. „Důsledně dodržujeme, chráníme a prosazujeme všechny předpisy, které ochraňují lidská práva jako celosvětovou základní a všeobecnou potřebu. Z tohoto důvodu Škoda Auto odstoupí z pozice sponzora mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2021, pokud bude Bělorusko potvrzeno jako jeho spolupořadatel,“ řekl Tomáš Kotera ze Škody Auto. Tímto postojem se automobilka – možná jen shodou okolností v den výročí Palachova činu – přihlásila právě k těm principiálním postojům, o něž v odkazu českého hrdiny jde především. A ani k tomu nemuselo padnout jeho jméno.