Skandály brněnské organizace ANO, zmítané korupční aférou, nemají konce. Bývalý primátor Petr Vokřál přiznal, že se ho s pomocí kompromitující složky pokoušel vydírat syn Jaroslava Faltýnka, s jehož skupinou se dostal do sporu. Tyto praktiky by v Babišově hnutí neměly překvapit.
Premiéru Babišovi se nedaří utlumit veřejné praní špinavého prádla v brněnské organizaci ANO. Nezastavilo jej ani prohlášení, že chce tuto organizaci zrušit a postavit znovu. Totéž už dříve navrhoval Petr Vokřál a vlivný zákulisní hráč Jaroslav Faltýnek tehdy tento záměr označil za „blbost“. Nyní je to pouze vynucený tah v situaci, kdy šéf ANO reaguje s velkým zpožděním a brněnská loď nabírá vodu do podpalubí.
Vokřálova porážka
Neutěšené místní poměry vyvřely na povrch poté, kdy v březnu padly obžaloby 11 lidí zapletených do rozvětvené korupční kauzy s klíčovou postavou výběrčího úplatků z desítek zmanipulovaných stavebních zakázek Jiřím Švachulou, bývalým místostarostou městské části Brno-střed (ANO).
Když bylo jasné, že kauza zvaná Stoka půjde k soudu, pokoušel se místopředseda ANO a lídr jihomoravské kandidátky Petr Vokřál o očistu hnutí před blížícími se krajskými volbami. Ve vedení ANO však narazil se záměrem zrušit tři brněnské buňky s odůvodněním, že někteří jejich členové jsou napojeni na podsvětí.
Zároveň se Vokřálovi doneslo, že oslabuje jeho pozice u premiéra Babiše, který zvažoval jeho výměnu v kandidatuře na hejtmana. Vyhodnotil situaci jako ztrátu důvěry a vyřešil ji odchodem z hnutí, který spustil lavinu mediálních reakcí.
Souboj dvou frakcí
Petr Vokřál podporovaný šéfkou jihomoravské organizace ANO Taťánou Malou reprezentoval v brněnském hnutí jednu ze dvou frakcí, které mezi sebou svádějí tvrdý boj o moc ovlivněný i tím, nakolik je kdo zapletený do korupční aféry. Podařilo se jim ovládnout krajskou kandidátku, což zvýšilo vnitřní napětí.
Druhá frakce podporuje současného hejtmana Bohumila Šimka a na její stranu se postavili otec a syn Faltýnkové, jimž je připisován významný vliv na brněnské záležitosti. O tom svědčí i Vokřálův rozhovor pro týdeník Respekt (15. 6. 2020), odkrývající bezskrupulózní praktiky jeho odpůrců.
Přiznal v něm další okolnosti sváru, kdy Jiří Faltýnek, syn prvního místopředsedy ANO, dělal podle jeho slov „všechno pro to, aby očista nedopadla“. Popsal jejich schůzku před jednáním brněnského oblastního předsednictva, které zrušilo tři problematické buňky.
Sprosté vydírání
„Hodinu předtím mi přinesl složku s úniky materiálů ze Stoky, hodil mi ji na stůl a řekl: Ty se ještě budeš divit, co tam všechno je,“ vzpomíná Vokřál. „Řekl jsem mu, že mě nezajímá, co tam je. Já vím, co jsem dělal, a nechci si číst, co někdo jiný říká, že jsem dělal. A on řekl, že by mě to mělo zajímat.“
Tento nátlak si tehdejší místopředseda ANO vyhodnotil tak, že se Faltýnek junior cítí silný v kramflecích a vyhrožuje, že by se měl přidat na jeho stranu. Nebylo by také prý šťastné, pokud by musel pozastavovat členství v hnutí ANO, což se nakonec stalo.
„Prostě vydírání. Taková malá politická korupce. Tak jsem ho s tím poslal do háje a bylo to,“ uvedl Vokřál. Jenže jak vidno, Faltýnkové nakonec prosadili na předsednictvu ANO svou. Nikdo však patrně nepočítal s tím, že Vokřál tuto porážku, která byla poslední kapkou, nerozchodí.
Je zjevné, že Faltýnek junior musel mít k dispozici podrobnější informace, než které proběhly v médiích, a jež měly dokládat Vokřálovy kontakty se Švachulou. Ten se však brání, že nešlo o nic nestandardního, tím méně nezákonného.
Daleko závažnější je podezření, že měl Faltýnkův syn k dispozici živý spis, což by signalizovalo nezákonný přístup do policejní databáze. Sice zatím není z ničeho obviněný, ale stále je vyšetřovaný kvůli podezření z korupce (v odposleších jsou zmiňováni „malé“ a „velké efko“ v souvislosti s jejich podíly na veřejných zakázkách).
Zasáhne policie?
V takovém případě by měla zasáhnout policie, která už podobné případy úniků ze spisů v brněnském regionu vyšetřuje. Bylo by velmi zvláštní, pokud by tak neučinila.
Vokřál v rozhovoru zmínil další závažné skutečnosti, týkající se hromadných náborů desítek členů brněnské oblasti (tzv. „velrybaření“), za nimiž měl stát Jaroslav Faltýnek. Podobné akce mají jediný účel: mocensky ovládnout tamější buňky. Je ovšem velmi nestandardní, že členské příspěvky za skupinu členů byly placeny z jednoho účtu.
Exprimátor dokumentoval vliv Jaroslava Faltýnka historkou, jak se snažil vyřadit Švachulu z kandidatury v komunálních volbách v roce 2018. Švachula nepřipouštěl žádné pochybení a vyvolal schůzku se svým patronem Faltýnkem, který prý, jak sám říká, „Brno neřeší“. Vokřál nakonec ustoupil a Švachula obhájil post místostarosty.
„Takže jsem si to nemohl vyhodnotit jinak, než že zásah proti ‚velrybaření‘ a napojení lidí na korupci v Brně nemá podporu. Očista neměla podporu,“ uzavřel Vokřál. Současně však paradoxně hájí Babiše, což dává jeho morálnímu postoji jiný rozměr.
Babiš chtěl problém řešit?
„Jsem přesvědčený o tom, že on Brno opravdu řešit chtěl a chtěl ten problém smáznout, ale měl úplně jiné starosti. A to ho nechci nějak adorovat. Ale měl na to minimum času,“ uvedl exprimátor. Jenže se mýlí, stejně jako se mýlil v úsudku, že chce Babiš vybudovat liberální a protikorupční hnutí. Zapomněl už na jeho nedávná vyčítavá slova v Lidových novinách?
„Jeho odchod mě mrzí, ale byl tam čtyři roky – pokud dneska něco říká o brněnské politice, byl celý čas u toho. V Brně byly hrozně divné věci, které jsou pro vedení hnutí nepřehledné. Řekl, že se zasadí o očištění, ale to mělo přijít podstatně dřív,“ uvedl šéf ANO.
Vokřála v ničem nepodržel, nechal řešit Brno Faltýnka a sám se jako šéf hnutí dlouho „hrozně divným věcem“ nevěnoval.
Faltýnkovy sféry vlivu
Stejný prostor přenechal své pravé ruce na ministerstvu dopravy a na pražském magistrátu v době, kdy ho vedla Adriana Krnáčová.
Babiš proti Faltýnkovým lidem zakročil až tehdy, když jejich klientelistické vazby a byznysové zájmy začaly ohrožovat hnutí ANO a jeho osobně. Potom zinscenoval personální čistky, jimiž Faltýnka mocensky oslabil, ale úplně se ho zbavit nemůže, i když je vyšetřovaný v několika kauzách. Je pro něj stále strategicky důležitý a příliš mnoho toho ví.
Brno bylo další sférou Faltýnkova vlivu a Babiš se dnes tváří, že odpovědnost mají pouze místní funkcionáři. A skandální únik ze živého spisu v režii Faltýnka juniora? Takové fízlovací praktiky nejsou v ANO ojedinělé. Přičinlivý žák se má od koho učit, stačí si jen vzpomenout na pět let starý příběh Babišovy „složky“ na poslance ČSSD Ladislava Šincla.
„To je prostě špína, která do politiky nepatří,“ prohlásil tehdy premiér Bohuslav Sobotka. Pro antisystémové hnutí ANO ale platí jiná kritéria a Andrej Babiš jen sklízí, co sám zasel.