V ústraní zájmu probíhají změny v policii podle not premiéra Babiše. NCOZ si pod novým vedením připsala první viditelný zářez, odložení kauzy korunových dluhopisů Agrofertu. A odchodem policejního prezidenta Tuhého pokračují personální čistky. Co bude dál?
[ctete postid=“218175″ title=“Přesun Šlachtových lidí na GIBS nevyšel. Hrozil masový odchod inspektorů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/GIBS-385×230.jpg“ excerpt=“Nedlouho po nástupu nového ředitele Radima Dragouna je kolem GIBS znovu rušno. “ permalink=“http://forum24.cz/presun-slachtovych-lidi-na-gibs-nevysel-hrozil-masovy-odchod-inspektoru/“]218175[/ctete]
První menšinová vláda ANO bez důvěry zahájila rozsáhlé čistky v bezpečnostních složkách, bezskrupulózně nahrávající zájmům jejího premiéra. Po diskreditační kampani, na níž se podílelo vedení státního zastupitelství, byl vyštván ředitel GIBS Michal Murín. Kriminalizováno bylo i dnes už bývalé vedení civilní rozvědky, v čele s ředitelem Jiřím Šaškem a jeho náměstkem Zdeňkem Blahutem.
Dozvuky policejní reorganizace
Dlouhodobě avizovaný odchod policejního prezidenta Tomáše Tuhého je součástí tohoto scénáře. Už dávno bylo zjevné, že Tuhý je šéfovi ANO trnem v patě kvůli policejní reorganizaci, jež vyústila ve vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Z toho důvodu odešel z řad policie bývalý ředitel ÚOOZ a Babišův dlouholetý spojenec Robert Šlachta.
Tato operace vyvolala zásadní politický střet mezi ČSSD a koalicí ANO, Šlachty a čelných státních zástupců. Tuhý byl tehdy v médiích lživě očerněn Šlachtovým spolupracovníkem Komárkem z „brutálního úniku informací“ o chystané policejní razii, což následně konstatoval i soud, ačkoli současně Komárka překvapivě zprostil viny.
[ctete postid=“219656″ title=“Demokracie prý není ohrožena. Proč se tedy firmy bojí vyvěsit billboard deníku FORUM 24?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/bill-02-385×230.jpg“ excerpt=“Současná politická situace více než kdy dříve potřebuje nezávislá média. Taková, “ permalink=“http://forum24.cz/demokracie-pry-neni-ohrozena-proc-se-tedy-firmy-boji-vyvesit-billboard-deniku-forum-24/“]219656[/ctete]
Dozvuky této vypjaté atmosféry však zasahují až do současnosti, ačkoli to oficiálně nikdo z vlády nepřizná. Tomáš Tuhý rezignoval dohodou koncem října a stane se velvyslancem na Slovensku. Nelze se přitom zbavit dojmu, že jde o vhodnou náplast za bezproblémový odchod z řad policie, stejně jako jeho Hamáčkem navržené povýšení na generálporučíka.
Vnímal jsem tendence mě vymístit
Ministr vnitra Jan Hamáček Tuhého chválí a problém nespatřuje ani ve fungování NCOZ. I z tohoto důvodu nedává předčasný odchod policejního prezidenta valný smysl. Že tak docela nejde o přirozený děj, svědčí vyjádření Tuhého v rozhovoru pro Právo (1. 11. 2018). Současně tím částečně popřel dřívější výroky, že šlo o osobní rozhodnutí bez jakéhokoli nátlaku.
„Loni na podzim se ve veřejném prostoru začaly masivně objevovat informace o tom, že bude tendence vyměnit policejního prezidenta,“ reagoval Tuhý na dotaz deníku, proč odchází z funkce. „Po nástupu ministra Hamáčka jsem se s ním na toto téma začal bavit a vnímal jsem, že už v té době vláda činila nějaké kroky k tomu, že se schvaloval návrh na mou pozici velvyslance na Slovensku. Vnímal jsem určité neustálé tendence mě vymístit,“ objasnil.
Dnes už bývalý policejní prezident tak přiznal, že se ho chtěl Babiš zbavit (vymístit), a Hamáček jej příliš nepodržel a nepřemlouval. Když Tuhý v přímém přenosu pozoroval, jak dopadl bývalý ředitel GIBS Michal Murín, který se zpočátku tlaku na rezignaci vzepřel, rozhodl se pro variantu jistoty a „bez skandálu“. A je jasné, že jeho nástupce pozná svoje limity, stejně jako nový ředitel GIBS Radim Dragoun.
Policie chřadne, Babiš slaví
Příkřejší hodnocení odkazu Tomáše Tuhého poskytly Lidové noviny, které se před dvěma lety zapojily do kampaně proti autorům policejní reformy. „Zfušovanou reorganizací sice vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu, avšak dodnes nepřesvědčila svými výsledky, že byla nezbytná. A tady platí druhá rovnice: pakliže policie chřadne, zločin slaví,“ loučil se s Tuhým deník.
Zatím však slaví jen Babiš a Agrofert. Jak zjistil server iRozhlas, policie koncem srpna odložila trestní oznámení kvůli emisi 1,5 miliardy korunových dluhopisů holdingu, které nakoupil jeho majitel Andrej Babiš. Z této transakce má roční výnosy 90 milionů korun, ze kterých neplatí daň z úroků.
Prověrky nezdaněných korunových dluhopisů probíhají už déle než rok a na jejich počátku byla právě kauza Agrofertu. Finanční správa za tu dobu rozjela celkem 488 daňových kontrol u 279 subjektů. Kvůli podezření z krácení daně podala zatím 28 trestních oznámení, jejichž osud je zatím nejasný.
Mazánkova odpovědnost
Případ si zasluhuje zvýšenou veřejnou pozornost už jen z toho důvodu, že se jím zabýval NCOZ. K tomu je nutné připomenout, že novým ředitelem tohoto elitního útvaru se stal Jiří Mazánek, který tuto kauzu vyšetřoval.
Mazánek se funkce ujal 1. srpna a v NCOZ do té doby řídil sekci závažné hospodářské kriminality a korupce. Podle zdrojů deníku FORUM 24 je nový ředitel centrály považovaný za člověka blízkého Andreji Babišovi. Jako bývalý vyšetřovatel protikorupční policie se v minulosti zabýval několika kauzami týkajícími se agresivního podnikání majitele Agrofertu, včetně známého případu Lovochemie, a všechny byly vyřešeny jejich odložením.
Policie ovšem začala v minulosti šetřit více kauz spojených se současným premiérem. Kromě Čapího hnízda, které pokročilo nejdál, to je podezření z fiktivních výdajů na reklamu některých firem Agrofertu přes farmu Čapí hnízdo v řádu stovek milionů korun, nezvykle výhodný prodej společnosti Profrost nebo podezření z bankovních manipulací na ministerstvu financí. Jaký bude jejich osud?
První vlaštovka
Odložení kauzy korunových dluhopisů je první vlaštovkou nové personální konstelace v policejních složkách, i když otazníky kolem celé transakce zůstávají. Je nesmírně podivné, že se tak stalo krátce po nástupu vyšetřovatele tohoto případu Jiřího Mazánka do funkce ředitele NCOZ.
Prubířským kamenem současných poměrů zůstává kauza Čapí hnízdo, jejíž uzavření se z původního konce září natahuje do příštího roku. I z toho důvodu, že obvinění Babišovi potomci odmítají vypovídat z údajných zdravotních důvodů. To spíše potvrzuje vážnost celé kauzy. Kdyby šlo o ničím nepodloženou kampaň, jak tvrdí premiér, nebyl by k průtahům žádný důvod.
[ctete postid=“219723″ title=“To je absurdní, žádnou škodu nezpůsobil, hájil ostře Babiš končícího Janečka“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Babiš-sněmovna-nervy-385×230.jpeg“ excerpt=“Ředitel Finanční správy Martin Janeček oznámil rezignaci ke konci roku. Premiér Babiš “ permalink=“http://forum24.cz/to-je-absurdni-zadnou-skodu-nezpusobil-hajil-ostre-babis-konciciho-janecka/“]219723[/ctete]
V ohrožení se ocitlo vyšetřování Čapího hnízda poté, co odešel šéf pražské policie Miloš Trojánek, držící ochrannou ruku nad hlavním vyšetřovatelem Pavlem Nevtípilem. Hrozí rozmělnění a natahování případu. Podle některých zpráv se chystá odejít další klíčová postava tohoto útvaru, náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal. I on se za Nevtípila postavil poté, co na něj nevybíravě útočil šéf hnutí ANO.
Kauzu Čapí hnízdo pro zajímavost dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze, podobně jako čerstvě odložený případ dluhopisů Agrofertu – s přímým dohledem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.
Současně se ukazuje, že ČSSD při těchto manévrech vykonává roli užitečného mouřenína. Pružný Hamáček je zjevně z jiného těsta než Sobotka a jeho předchůdce na vnitru Chovanec. Asi se jí to z neznámých důvodů vyplatí, ovšem nese za tyto posuny – případně i za všechny budoucí – plnou spoluodpovědnost.