Nezapomenutelný gejzír emocí ministra financí Andreje Babiše v pořadu Otázky Václava Moravce nechal nahlédnout i pod pokličku, jak to funguje v hnutí ANO. Když se debata stočila na zákon o veřejných zakázkách, který do vlády předložila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, Babiš se od ní ostře distancoval.
Andrej Babiš založil svoji kampaň na masivní kritice celého polistopadového vývoje. Ústředním heslem se staly jednoduché slogany typu „nejsme jako politici“. Šéf protestního hnutí ANO na každém kroku přesvědčoval, že stát nemohou řídit nemehla, která to tady vedou od deseti k pěti už dvacet pět let, ale nezávislí odborníci.
Jak to funguje v praxi? Když ve zmíněné debatě došlo na kritiku zákona o veřejných zakázkách, Babiš se důrazně ohradil. Divil se, proč je toto téma diskutováno, když oponenti neznají pozici hnutí ANO. Na námitku, že Karla Šlechtová je ministryní za hnutí ANO, reagoval: „Ne. Ne. Paní ministryně je nezávislá, není členkou hnutí ANO. Předkládá to na základě transpozice a aplikace Evropské unie a my jsme to v rámci našich resortů taky kritizovali. Je to ještě otevřené.“
Na dotaz moderátora, jak nemůže být Šlechtová ministryní za hnutí ANO, když ji sám navrhl premiérovi, Babiš upřesnil: „Ano, je jako naší ministryní, je tam za ANO. Ale vy neznáte naši pozici.“
Pozoruhodné. Situace v ANO tedy vypadá tak, že ministryně, nominovaná za hnutí jako „nezávislý odborník“, předkládá vládě návrhy, vůči kterým se jeho šéf vymezuje a ještě má potřebu veřejně zdůrazňovat, že pozice ANO je jiná.
Různými mesiáši zavrhované standardní strany fungují tak, že jejich ministři mají sladěné noty. Jen velmi obtížně mohou předkládat zákony, vůči kterým formuje opozici jejich samotný předseda. Hnutí ANO zřejmě funguje jinak. Není ovšem jasné, jak se to slučuje s dalším sloganem „řídit stát jako firmu“. Kdyby tímto způsobem Babiš řídil i Agrofert, asi by už dávno zkrachoval.
Nezávislí odborníci se vymkli z kloubů
Nebo je to trochu jinak. Model Babišových „nezávislých odborníků“ se poněkud vymkl z kloubů. Jejich pozice je neukotvená. Plavou v jakémsi úřednickém akváriu, často odtrženi od reality. Nejasné zadání a distance vrtošivého šéfa od návrhů svých podřízených svědčí o jeho špatném řízení. Už se o tom přesvědčila řada dalších nezávislých osobností v dresu ANO: Helena Válková, Antonín Prachař, Hana Marvanová, Lukáš Wagenknecht… Zatím přežívají málo úspěšní Dan Ťok a Adriana Krnáčová.
Na řadě může být i další nestraník Robert Pelikán, který zastává zcela odlišné názory na uprchlickou otázku. Zatímco Pelikán jako jediný člen vlády projevuje pochopení pro povinné kvóty pro rozdělování uprchlíků, Babiš by je nejraději všechny vyhostil. „My nechceme žádné uprchlíky,“ prohlásil ve zmíněném pořadu rezolutně. Všiml si do této doby vůbec, jak se k tématu vyjadřuje jeho „nezávislý“ ministr spravedlnosti?
Jak ale může Babiš stíhat, když musí řídit programově neukotvené hnutí ANO, vymezovat se vůči ČSSD ve vládě, odrážet útoky „lhářů“ a „korupčníků“ z opozice, hasit požáry s Kleslovou v Praze, řešit trafiky Faltýnkových rodinných příslušníků, natáčet populistické PR reportáže před detenčními středisky uprchlíků, rozdávat koblihy v metru a ještě dohlížet na to, aby nestrádal Agrofert? To poslední mu jde skutečně nejlépe.
[ctete]7078[/ctete]