
FOTO: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Do připomínkového řízení vstoupil 26. listopadu 2024 materiál předložený ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Ten obsahuje návrh nařízení vlády o stanovení ložiska strategického významu v oblasti Cínovec. Podle vyjádření tiskového mluvčího MPO Marka Vošahlíka „stanovení ložiska jako strategického umožní zjednodušené povolovací procesy podle liniového zákona a dalších souvisejících právních předpisů“. Jinak řečeno, u naleziště – především lithia – na Cínovci bude možné snadněji vybudovat potřebnou infrastrukturu. Podle důvodové zprávy se zde skrývá 1 128 kilotun lithného kovu. Pro Česko by to mělo znamenat přímý přínos asi 3,2 miliardy korun ročně.
Návrh nařízení vlády vložilo do elektronické knihovny Úřadu vlády ČR (eKLEP) ministerstvo průmyslu a obchodu s tím, že dotčené úřady mají k podání připomínek stanoven termín patnácti dnů. Podle zákona číslo 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), je ložiskem strategického významu ložisko kritických nerostů, které má mimořádný význam pro zajištění surovinové nebo energetické bezpečnosti státu.
Podle Vošahlíka byl návrh připraven s ohledem na surovinovou bezpečnost státu a význam lithia jako kritické suroviny podle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2024/1252, kterým se stanoví rámec pro zajištění bezpečných a udržitelných dodávek surovin. České ložisko by mělo snížit riziko narušení dodávek kritických surovin.
Ministerstvo již obdrželo kladné stanovisko legislativní rady vlády o udělení výjimky z provedení hodnocení dopadů regulace (RIA). Toto nařízení by umožnilo zrychlit vybudování potřebné infrastruktury k dobývání kovů, zejména lithia. To je důležitou surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů, ale také pro metalurgický průmysl. Vzhledem k jeho omezeným zásobám na světě je jeho cena poměrně vysoká, což znamená zajímavé příjmy pro Česko.
Ve svém vyjádření pro deník FORUM 24 píše, že podnět zvážit možnost zahájit legislativní proces vedoucí k přípravě nařízení vlády obdrželo ministerstvo průmyslu a obchodu od společnosti Geomet. Nyní tedy MPO podniklo kroky k tomu, aby bylo příslušné nařízení vládou přijato s tím, že účinnost by měla být stanovena od 1. února 2025.
Babiš opět jen sliboval
Z těžby lithia na Cínovci udělal jedno z volebních témat předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Jak jsme psali již v roce 2017, aféra lithium bylo poslední eso, které Andrej Babiš vytáhl ve volbách 2017 proti sociální demokracii. Budoucí premiér tehdy sliboval „zajištění miliard z lithia pro naše lidi“. K situaci se dokonce tehdy vyjádřil i tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček v textu „Kdo tady lže? Lithium aneb Jak to bylo doopravdy“. Přitom smlouvu s australskou společností EMH nakonec podepsala vláda Andreje Babiše.
EMH se totiž stala vlastníkem společnosti Geomet, a jak píše Jiří Havlíček, podle platného horního zákona má ten, kdo získá licenci na průzkum daného území, přednostní právo i na případnou budoucí těžbu. A to před kýmkoliv, i před státem a jeho organizacemi. Byl to právě Geomet, kdo získal průzkumnou licenci v roce 2009 a stát mu ji obnovoval až do roku 2017.
V současné době podle obchodního rejstříku sídlí společnost Geomet v severočeském Dubí. Podle stránek lithium-cinovec.eu je Geomet vlastněná Severočeskými doly, a. s., ze skupiny ČEZ a společností European Metals (UK) ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Společnost ČEZ drží 51procentní podíl. Česko jako vlastník ČEZu tak drží v Geometu asi 35 procent.
V roce 2019 tehdejší ministr Karel Havlíček oznámil, že „ČEZ bude prostřednictvím své dceřiné společnosti Severočeské doly spolupracovat se společností European Metals Holdings (EMH). EMH je vlastníkem společnosti Geomet, která již získala některá povolení.“ Takže kromě již zmíněných přímých příjmů do státního rozpočtu bude profitovat z dividend společnosti ČEZ.