V posledních týdnech se často hovoří o tom, jak se v následujících letech nevyhneme skokovému zdražení elektrické energie, které úzce souvisí s rychlým navýšením cen emisních povolenek. Energetika je tak opravdu zásadní téma, na které by se před volbami nemělo zapomínat. Co se o něm dočteme v předvolební knížce Andreje Babiše a jeho marketingových specialistů a můžeme to brát vážně?
To, o co premiér Babiš v energetické oblasti usiluje, shrnuje ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! v krátkosti v jedné větě: „Musíme mít odolnou a spolehlivou energetiku, rozvinout výstavbu spolehlivého jádra s dostatečnou rezervou výkonů.“ Zní to jasně a jednoduše, přesto se v energetice schyluje k velkému průšvihu, na který nás vláda Andreje Babiše zřejmě vůbec nepřipravila a ohledně kterého pravděpodobně trestuhodně zaspala.
Tento problém poněkud paradoxně docela dobře vystihnul poslanec za KSČM Jiří Dolejš. Komunistická strana Čech a Moravy přitom Babišovu vládu držela u moci, takže za současný stav nese spoluzodpovědnost. Sám Dolejš uznává, že v případně uzavírání uhelných elektráren v České republice za ně není včas připravena náhrada. Ty jsou přitom pod obrovským ekonomickým tlakem a přestávají se finančně vyplácet.
„Pokud ale cena emisních povolenek za pět let vzrostla skoro desetkrát, dramaticky to omezuje prostor na ekonomicky a sociálně citlivé řešení problému. Společnosti, které stojí především na uhlí, jsou na tom mnohem hůř a soukromé investory ke ztrátovým dodávkám uhelné energie nemůže nikdo nutit. Kdyby zavřeli brány hned, zlepší si ekonomiku, a navíc vyhoví ekologické propagandě. Jejich byznysový přístup prostě znamená, že z prodělečné výroby energie nakonec přesunou své peníze jinam,“ vysvětluje Dolejš.
A pokračuje: „Skupina EPH (Daniel Křetínský) oznámila, že v celé Evropě (s výjimkou Německa) vypne své uhelné elektrárny a teplárny do roku 2030. Chce dodávky z Opatovic sice nahradit bezemisními zdroji, ale jakými? Spolumajitel Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos sdělil, že skončí se spalováním uhlí v elektrárnách Vřesová a Tisová mezi lety 2025 až 2030. Jedině firma Sev.en (Pavel Tykač) zatím svůj urychlený útlumový plán nezveřejnila. Hrozí chaos, nedostatek vlastní energie a náklady v řádu mnoha miliard, které by se přenesly na spotřebitele.“
Babišova vize odolné a spolehlivé energetiky
Krásně se na tom ukazuje, jak moc vláda selhala. Uhlí končí, protože se energetickým firmám už nevyplatí. Babišův kabinet vsadil na jádro, ale to nás nezachrání, protože problém budeme mít mnohem dříve, než se postaví plánovaný nový blok v Dukovanech, a ani ten nás nevytrhne.
V Česku sice fungovala vládní Uhelná komise, která měla poskytnout vládě, jak se uvádí v jejím statutu, objektivní a v maximální míře konsensuální výstupy s ohledem na budoucí využití hnědého uhlí v České republice včetně všech souvisejících aspektů. To se ale bohužel nepodařilo a aktuální vývoj, zdá se, Babišův kabinet zastihl nepřipravený. Uvedená komise ničemu nepomohla a vypadá to, že se scénářem, který nastal, vůbec nepočítala.
Co se tedy píše ve slavné Babišově knize? Premiér v ní připomíná své setkání s organizátory studentských stávek za klima z hnutí Fridays for Future: „Aktivisti nám dál řekli, že máme víc investovat do obnovitelných zdrojů. Asi nikdy nečetli noviny, ani se nedívali na zprávy. Jinak by věděli, jak to dopadlo se solárními elektrárnami, tím megatunelem z Topolánkovy éry za tisíc miliard, kvůli kterému každý rok doplácíme 40 miliard korun na zvýhodnění solárních elektráren,“ zdůrazňuje Babiš.
Vzápětí dodává: „Taky se asi nikdy nepodívali na mapu, jak Česká republika vypadá. Věděli by, že vodní elektrárny u nás v důsledku sucha bohužel nemají velkou budoucnost. A větrné elektrárny? Obestavět naši krásnou krajinu sloupy s obřími větrníky? To by se asi nelíbilo nikomu. A taky, jak známo, nemáme moře, na kterém jsou větrníky suverénně nejúčinnější. To ale neznamená, že se na obnovitelné zdroje nesoustředíme, soláry podporujeme dál, ale hlavně na střechách rodinných domů nebo supermarketů a továrních hal. Tam mají určitě větší smysl než na polích a loukách.“
To všechno je hezké, ale co Andrej Babiš v současné situaci nabízí jako alternativu? Čekat na výstavbu nových jaderných bloků a do té doby platit astronomické účty za elektřinu? Jeho vize odolné a spolehlivé energetiky a rozvinutí výstavby spolehlivého jádra s dostatečnou rezervou výkonů zní moc dobře, co však budeme dělat do té doby? To už neříká, ani nepíše ve své PR knížce.