Ministr financí vyhraje miliardový tendr. Dříve by to někoho třeba znepokojilo, pohoršilo, nebo by se aspoň divil. V babišovské době to není nic zvláštního. Proč o tom veřejnost informovat, když o nic vlastně nejde, tendrů se vypisují spousty. Tak zřejmě přemýšlí Babišovy deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny, respektive jejich šéfové. Přitom cesta, jakou došel Babiš k tomu, že je lesa pán, je zajímavá.
Do dřevozpracujícího průmyslu na nejvyšší úrovni se miliardář snažil dostat již v říjnu 2012. Už se těšil, jak mu spadne do náručí 51 procent největší dřevařské firmy Less, která se dostala do finančních problémů. Nesplacenou půjčku 311 milionů Babišovi slíbila vynahradit většinou akcií.
Stalo se ovšem něco, nač není miliardář Andrej zvyklý. Jan Mičánek, šéf Lessu, raději vyhlásil úpadek, než by svou firmu poslal do Babišova impéria. Spekulovala o tom i MFD, tehdy ještě bez vlivu Andreje Babiše ve vedení Mafry. Majitel Agrofertu ale není typem člověka, který by se spokojil s neúspěchem. Když jde o potenciální miliony ze státní kasy, je třeba jednat. Firma Uniles je sice účastníkem lesnických tendrů už skoro dvacet let, tedy daleko déle než ji vlastní Agrofert, ale rozdíl je znát na první pohled. Babiš začal s dřevařským obchodem akvizicí Wotan Forestu a Unilesu před čtyřmi lety. Obě firmy ale tenkrát byly ve ztrátě – ztráta Wotan Forestu činila v roce 2011 celých 163 milionů, v roce 2012 to byla zhruba polovina. Pak se ale dokázal dostat do černých čísel a dosáhl zisku 12 milionů, Uniles pak vydělal 33 milionů čistého.
V tendru z roku 2012 Uniles skončil až jako čtvrtý, 75 procent zakázek tehdy dostal Less. Zato dnes? Osm z třiceti pobídek získal Uniles. Přeloženo do srozumitelné řeči – miliarda pro Agrofert. Je to, jako když hrajete poker. Pokud jste držitelem většiny žetonů na stole, musel byste hodně chybovat, abyste neovládl celou hru.
Tím to ovšem nekončí. S jídlem roste chuť a další tendr je na obzoru. Shodou okolností se Agrofert opět zaměří na stejné odvětví. Nejen, že bude mít pod palcem dřevo z našich lesů, chce je zároveň zásobovat sazenicemi. Do tendru se sice přihlásilo 18 firem, ale Agrofert je již dnes považován za velkého favorita. Hraje se o 25 milionů, takže jde čekat nelítostný souboj. O něm se ale běžný čtenář dozví jen náhodou. MFD a LN možná poskytnou trochu prostoru, aby oznámily, že se to Andrejovi povedlo. Stejně jako to udělaly, když si mohl mnout ruce nad další vydělanou miliardou. Náznaky pochybností o střetu zájmů neuveřejní. Není třeba národ znepokojovat tím, že někdo vydělává na státu a přitom je jednou z jeho hlav.