Kauza spolupráce ministra financí se Státní bezpečností ještě zdaleka není u konce. Ačkoliv slovenský soud rozhodl, že Andrej Babiš StB nepomáhal v získávání informací, které později agenti používali proti určitým lidem, což českému vicepremiérovi potvrdili bývalí estébáci, šéf Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák se nevzdává. V rozhovoru pro časopis Týden potvrdil, že má dost důkazů, kterými Babiše usvědčí.
Bratislavský krajský soud vydal rozhodnutí, podle kterého nebyl šéf státní kasy spolupracovníkem StB. To se však Krajňákovi velmi nelíbí. „My vůči tomuto rozhodnutí máme zásadní výhrady. Proto jsme se rozhodli obrátit nejdříve na nejvyšší soud a teď na ústavní soud,“ řekl. První úkon byl neúspěšný, proto se kauza nyní dostane k Ústavnímu soudu.
„Nejvyšší soud dovolání odmítl čistě z procesních důvodů, aniž by se vůbec zaobíral meritem věci. Takový postup však podle nás nebyl namístě. Po analýze rozhodnutí Nejvyššího soudu našimi právními zástupci jsem usoudil, že je potřeba bránit spravedlnost na Ústavním soudu,“ je přesvědčen Krajňák.
Jedním z důvodů, pro které se Ústav paměti národa znovu dovolává, je skutečnost, že došlo k pochybení při zbavení mlčenlivosti bývalých agentů StB, kteří Babišovi u soudu pomohli. „Je tedy otázkou, proč vůbec vypovídali. A co vlastně mohli či chtěli vypovědět. Že došlo k závažnému pochybení, konstatoval i sám nejvyšší soud,“ vysvětluje Krajňák. „Avšak místo aby rozhodnutí krajského soudu zrušil, rozhodl se udělit jakési dodatečné zbavení mlčenlivosti. Nevím o tom, že by takový postup měl v historii slovenského soudnictví obdoby. Je velmi kontroverzní, že takovýto postup zvolil soud právě v případě pana Babiše,“ dodává.
Cíl Krajňákova snažení je jasný. „Chceme dosáhnout zrušení rozhodnutí nejvyššího soudu i krajského soudu v Bratislavě, protože mají vážné právní vady,“ upozorňuje. „Chceme dosáhnout toho, abychom v právním státě mohli obhajovat skutečnosti, které máme v archivech a o jejichž pravosti není pochyb. Věřím, že pro tento proces to může být šance zvýšit důvěryhodnost soudnictví a odstranit zvláštní pachuť, která mnohým zůstala po předchozích rozhodnutích v této kauze,“ doufá šéf UPN.
Zvláštní jsou výpovědi především proto, že nereflektují skutečnou situaci, která panovala za vlády komunistů. „Jsou dokonce na hranici pohádek a podceňování základního intelektu občanů. Komunistický režim nebyl sdružením spisovatelů vymyšlených estébáckých zpráv. Byl to krutý režim, který mnoha způsoby pronásledoval jinak smýšlející lidi,“ varuje Ondrej Krajňák.