KOMENTÁŘ / Koncem června odevzdávají politici majetkové přiznání. Nepřekvapivě opět dominuje Andrej Babiš. Také loni měl nejvíce příjmů od firem, se kterými údajně nemá nic společného. Po zkušenostech z minulosti lze navíc pochybovat, zda vykázal všechny svoje příjmy.
Je to každoroční rutina. Politici mají povinnost do 30. června vložit do centrálního registru majetkové přiznání. Kromě toho musí oznámit, co vlastnili při nástupu do funkce a odchodu z ní. Proti tomu nelze nic namítat, ale není to všelék. O tom svědčí i kosmetické sankce, pokud veřejný činitel neuvede správné údaje.
Hlavní příjmy z „bývalé“ firmy
Někdy se jedná o administrativní přestupky a chyby. Jindy mohou v příjmech falírovat stovky milionů korun a nic se neděje. To je případ Andreje Babiše. U něj by bylo velmi idealistické očekávat, že si bude počínat čestně a pravdivě. To není jeho styl. O tom svědčí i dosud neobjasněný původ všech jeho příjmů z podnikání.
Jak si vedl v roce 2022? Velmi dobře, možná lépe než jindy. To mu umožňuje populisticky hlásat, že příjmy z politiky posílá samoživitelkám. Jde o zhruba jedno procento jeho ročních příjmů, tak proč ne?
Proto si loni mohl koupit obytný vůz na volební kampaň za 2,2 milionu a kromě jiného si pořídil další tři automobily za 12,1 milionu, 4,8 milionu a 1,6 milionu korun.
Babiš opět zdaleka největší sumu obdržel od svých firem, tentokrát přesahující 160 milionů korun. Ostatní příjmy byly na jeho poměry okrajové. Komicky potom v přiznání působí vykázaný přísun 1300 korun z hnutí ANO.
Hlavní objemy příjmů jsou jinde. Holding Agrofert mu loni poslal 153,2 milionu korun. Od společnosti Imoba, jež pohltila farmu Čapí hnízdo, dostal 6,3 milionu korun. Přilepšily mu i další společnosti holdingu. 13 714 korun inkasoval od První Žatecké a 557 tisíc korun od firmy Agrotec.
Společnost Agrotec se mediálně proslavila za Sobotkovy vlády. Policie stíhala firmu a jejího manažera kvůli podezření z manipulací se zakázkami České pošty. Soud je nakonec osvobodil.
Tím se nápadně rozrůstá počet kauz spojených s okruhem ANO, jež v posledních letech míří do vytracena. Ne však úplně, stát zaplatí Agrotecu odškodnění 620 tisíc korun za nezákonné stíhání. Vše klape jako na drátkách.
Nebudu mít žádný zisk
Při Babišových příjmech je zvláštní, že mu prý byl vyměřen důchod „pouhých“ 22 tisíc korun. To zřejmě svědčí o jeho mimořádné schopnosti daňově „optimalizovat“. U nás nejsou výjimkou penzisté s důchodem 70 tisíc korun, a nejsou to jen miliardáři.
Hlavně stále stojí za pozornost původ jeho příjmů. V roce 2017 vložil jako jediný majitel svoje firmy do svěřenských fondů. Reagoval tak na novelu zákona o střetu zájmů, která zakazuje členům vlády vlastnit firmy pobírající státní dotace.
Byl to jen trik. Babišovo impérium formálně vedou jeho nejbližší spolupracovníci a rodinní příslušníci, může nad fondy vykonávat kontrolu, ale především mu z jeho firem stále plynou obrovské příjmy.
To je v přímém rozporu s jeho proklamacemi. Už šest let se ke svému majetku v čele s Agrofertem nehlásí. Hovoří o něm jako o „bývalé firmě, se kterou už nemá nic společného“.
„Odešel jsem z Agrofertu v lednu 2014, přestal jsem být generální ředitel a předseda představenstva a nyní jsem se zbavil akcií. V této chvíli nebudu mít informace o společnosti a nebudu do ní zasahovat. Nebudu mít ani žádný zisk,“ zdůrazňoval.
I v této věci nemluvil pravdu. O tom také svědčí praxe z některých zahraničních obchodních rejstříků, například Velké Británie nebo Slovenska, kde je veden jako osoba ovládající holding Agrofert. Zpřísnění zákona o střetu zájmů v tomto směru nyní prosazuje koalice, v čemž spatřuje aparát ANO návrat totalitních praktik.
Nejasný původ příjmů
Babiš ovšem lhal i o původu svých příjmů. Není pravda, co tvrdil před volbami v říjnu 2021, že „jasně prokázal jako jediný politik v historii této země všechny daňové příjmy od roku 1996“. Sám svoje slova popřel.
Vše začalo v roce 2017, kdy se tehdejší ministr financí dostal pod veřejný tlak, kde vzal 1,5 miliardy korun na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Několikrát měnil výši svých příjmů a nakonec si nechal udělat jejich audit od firem, které s holdingem dlouhodobě spolupracovaly.
Nešlo však o audit podle mezinárodních standardů, jelikož neobsahoval všechny příjmy a výdaje, ale vycházel jen z předložených listin. O výsledcích auditu informoval Babiš před jeho dokončením, čímž snížil jeho úroveň k nulové vypovídací hodnotě.
To se nakonec potvrdilo o čtyři roky později. Francouzská prokuratura dodnes vyšetřuje Babišovy obchody na Francouzské riviéře, kde přes schránkové firmy v daňových rájích nakoupil luxusní nemovitosti za 400 milionů korun.
Podle auditu, jímž se pořád oháněl, na ně neměl dostatečné příjmy. Jak z toho vybruslil? „Jednalo se o mé vybrané příjmy, takže je potřeba vzít v úvahu, že jsem měl k dispozici i jiné zdaněné finance, které v auditu zohledněny nejsou,“ tvrdí dnes licoměrně.
Jak je možné, že opomněl do auditu uvést stovky milionů korun v době, kdy mu hrozilo odvolání ze Sobotkovy vlády? Má je skutečně v daňových přiznáních? Jak se dá potom věřit nejen tomu, že nemá nic společného s Agrofertem, ale jakémukoli údaji z jeho majetkových přiznání?