Andrej Babiš se zřejmě cítí jako významný světový státník, který má recept na řešení ožehavých problémů, s nimiž zatím nikdo moc nehnul. Minulý měsíc na konferenci Institutu pro politiku a společnost, což je jen název jím zřízené pobočky ANO, vyhlašoval o problému milionu syrských uprchlíků: „Já mám řešení z hlediska Sýrie.“ V New Yorku se pak sešel s tureckým autokratem Erdoganem a svévolně mluvil za země V4, což vzbudilo v těchto státech nelibost, protože na nic takového neměl mandát.
Když se v New Yorku Babiš potkal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, tak mu „potvrdil, že země visegrádské čtyřky podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii. Turecko do ní chce přemístit až dva miliony běženců“. Možná si myslel, že tak může mluvit, protože ČR teď skupině předsedá. Jenže se nějak nikoho z kolegů předem nezeptal.
Jak zjistily dotazy Hospodářské noviny, nikdo o nějakém společném postoji, který by odpovídal Babišovu vyhlášení, neví. Proti jsou dva ze tří zbylých států a krom toho i naše Ministerstvo zahraničí to vidí jinak. Několik názorů na zahraniční politiku v rámci jedné malé skupiny států a k tomu tři linie zahraniční politiky v Česku (Ministerstvo zahraničí, Babiš, Zeman) jsou snad přece jen příliš. Tak významnou roli zas nehrajeme, aby to se světem nějak pohnulo, ale sami si tím moc neprospíváme.
Pro Hospodářské noviny se tak postupně aktéři vyjádřili: „Slovensko neví o žádném formátu v rámci V4, na němž by země Visegrádu turecký návrh projednaly a podpořily ho.“ Problémem je riziko dalšího etnického napětí v Sýrii, přeloženo do normálního jazyka, že se etnika začnou mezi sebou masově vraždit.
Jde v podstatě o to, že Erdogan by na sever Sýrie chtěl přesunout arabské obyvatelstvo, jenže tam už žijí Kurdové, které on nenávidí a kteří mají s Araby krvavé spory. Nezamýšleným (u někoho možná zamýšleným) důsledkem by mohly být další vlny uprchlíků.
„Ten plán je nesmyslný z hlediska mezinárodního práva i lidsky. Připomíná to genetické inženýrství, které by mohlo skončit další válkou v Sýrii s tisíci mrtvých i uprchlíků,“ řekl pro Hospodářské noviny vysoce postavený diplomatický zdroj ze státu V4, který nechtěl být jmenován. „Plán je v totálním rozporu se společným postojem unie, který přitom podpořili i Češi. Nemůžeme přece teď říkat, že podporujeme něco, o čem jsme předtím v Bruselu všichni včetně Čechů tvrdili, že to nedává smysl,“ říká dotyčný diplomat pro HN.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to taky vidí jinak: Říká, že je „důležité, aby nejprve došlo ke stabilizaci situace v zemi, aby už se obyčejní Syřané nemuseli bát o holý život, a tím pádem nemuseli ze země prchat“. I on se bojí konfliktu mezi Kurdy a Araby.
Babiš je prostě v zahraniční politice amatér, který přeceňuje své schopnosti i síly. Erdoganovi zjevně naletěl jako naivka a připadal si u toho ještě navíc důležitý. Trochu to připomíná epizodku, jak Miloš Jakeš na konci 80. let cosi vykládal o míru a Televizní noviny pak ve zprávách hrdě citovaly jedny západní noviny, kde se tomu říkalo „Jakešův plán“. (A přitom taková blbost, že.)
Možná by si měl tento obchodník s hnojivy a oligarchický zbohatlík, bohužel momentální premiér, trochu uvědomit své limity, aby se naše trapnost ve světě nestupňovala.