Při pondělní policejní razii na Ministerstvu práce a sociálních věcí byli zadrženi dva zaměstnanci. Mezi nimi Jan Baláč, blízký spolupracovník ministryně Jany Maláčové. Premiér Babiš okamžitě kritizoval Maláčovou, že nezvládla IT zakázky. Zátah se mu hodí. Oslabuje sociální demokracii a odvrací pozornost od skandálů v resortech řízených ANO.
Zadržení dvou významných činitelů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je vážnou událostí, která může mít širší důsledky. V kuloárech se hovořilo o tom, že se něco v resortu Jany Maláčové chystá, už několik týdnů. Přestože je dosud o podstatě kauzy známo velmi málo, jedná se o opakovaný scénář, který zasluhuje pozornost i z jiných důvodů, než je podezřelá zakázka na výběr informačního systému pro výplatu sociálních dávek.
Exkluzivně pro Lidovky
Zprávu o zadržení a obvinění náměstka pro řízení sekce ekonomické a ICT Jana Baláče a manažera kybernetické bezpečnosti Karla Macka přinesl jako první server Lidovky v pondělí v průběhu dopoledního jednání vlády. Maláčová ho musela opustit a vrátit se do úřadu, kde probíhal policejní zásah. Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že se o něm dozvěděl z médií.
Babišův server byl exkluzivně nabrífován a uvedl, že oba zadržení muži jsou podezřelí z trestného činu korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Případ se má týkat zakázky za stovky milionů korun. Figuruje v něm i společnost OKSystem, která IT systémy v resortu dodává od roku 1993.
Případ šetří Národní centrála proti organizovanému zločinu a dozoruje ho Vrchní státní zastupitelství v Praze. Lidovkám potvrdilo, že policie zahájila trestní stíhání dvou osob „v souvislosti s probíhajícím a plánovaným zadávacím řízením na veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR“.
Deset dopisů
Den předtím přinesl server iROZHLAS informaci o deseti (sic!) dopisech premiéra Babiše ministryni Maláčové, ve kterých si stěžoval na problémy kolem IT zakázek, ale i na výběr náměstka Baláče. „Jeho jediná kvalifikace je, že byl v minulosti místopředsedou pražské organizace ČSSD,“ komentoval jeho nástup premiér. Je považovaný za klíčového spolupracovníka Maláčové, která ho do úřadu přivedla před rokem.
iROZHLAS přišel k dopisům, z nichž bohatě citoval, s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. Jenže jak to v takových případech bývá, někdo na ně musel dát tip a zúřadování žádosti také nějakou dobu trvá. Načasování zveřejnění opakovaných stížností premiéra na fungování resortu Maláčové den před razií může být shoda okolností, ale také nemusí.
K tomu lze dodat, že synchronizace exkluzivních zdrojů serverů Lidovky a iROZHLAS není překvapivá, protože část redakce Babišova serveru přešla na web Českého rozhlasu už v roce 2016.
Maláčová výhrady odmítá. „Minulý rok MPSV realizovalo čtyři velké projekty, přesně podle harmonogramu. Takže situaci máme pod kontrolou,“ reagovala.
Nezvládla úkol
Babiš drtivou kritiku zopakoval na Lidovkách v den zásahu. „Já jsem IT zakázky na MPSV dlouhodobě kritizoval. Byl to zároveň klíčový úkol paní ministryně Maláčové, který očividně nezvládla. Bohužel je evidentní, že paní ministryně mé obavy a věcné připomínky nebrala vážně,“ uvedl.
Ve stejném tónu premiér pokračoval po jednání vlády. „Samozřejmě teď budeme chtít po paní ministryni, aby nám to vysvětlila, co se tam stalo. Je to špatně, pokud je tam nějaká korupce,“ řekl novinářům.
Z útržkovitých informací je dosud známo, že se vyšetřování týká výběru provozovatele IT systému pro výplatu sociálních dávek, který měl být spuštěn od ledna příštího roku. Opakovanou soutěž vyhrála v roce 2018 společnost DXC Technology s nabídkovou cenou 270 milionů korun.
Po stížnosti druhého účastníka, OKSystemu, který nabízel 824 milionů, nařídil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) přezkum zakázky, zda nedošlo k nepřiměřenému „podseknutí“ ceny. Poté ministerstvo firmu DXC Technology ze soutěže vyřadilo.
Vyřazená firma se obrátila na ÚOHS, který jí dal za pravdu. Ministerstvo podle něj procesně pochybilo a neumožnilo jí transparentně objasnit nízkou cenu. Dnes je soutěž zrušena a další vývoj kolem zakázky je nejasný.
Kauza v pravý čas
Už jen dlouhodobá závislost MPSV na OKSystemu vzbuzuje pochybnosti, přesto tato kauza vyvolává otazníky. Přichází v době, kdy se resorty řízené hnutím ANO potýkají s jedním skandálem za druhým.
Na první pohled zarazí nebývalý premiérův zájem o situaci v resortu ministryně Maláčové, se kterou vede programové spory nejen on, ale i ministryně financí Schillerová. A dnes jsou už do světa pouštěny spekulace, že se pod Maláčovou houpe křeslo.
Kolik podobných výstražných dopisů zaslal Babiš ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi, který nezvládá ocenění armádních zakázek? Dnes musí prověřovat jednu za druhou kvůli dvojnásobným rozdílům mezi předpokládanou a skutečnou cenou v řádu stovek milionů korun. Metnar obětoval svého náměstka Filipa Říhu, který odpovědnost odmítá. Udržel si křeslo jedině proto, že odvolání dvou Babišových „odborníků“ z vlády najednou by bylo už příliš.
Především se ale odklání pozornost od skandálních poměrů na ministerstvu dopravy, které je po šesti letech řízení hnutím ANO v rozvalu. Předražené zakázky, milionové úplatky, ovládají ho zájmové skupiny. Odvolaný ministr Vladimír Kremlík se patrně nechce smířit s rolí otloukánka a potvrzuje poměry překonávající Babišem démonizovanou éru „Palerma“.
„Kmotry“ nahradili „pošťáčci“
Systém se posunul. Politické podnikatele mimo stranickou strukturu nahradili poslanci ANO, kteří přímo u ministra prosazují pochybné a netransparentní firmy do miliardových státních zakázek bez výběrového řízení. Nosí mu do pracovny složky připravené k podpisu.
V této roli vyniká Babišův vlivný poslanec Martin Kolovratník, který se sám označuje za pouhého „pošťáčka“. A jak zjistil server Seznam, není jediný. Proslulé „kmotry“ tedy nahradili „pošťáčci“ ANO. Jak je možné, že státní zastupitelství a policie nekonají?
Kauza MPSV jistě může mít průkaznou kriminální podstatu, což se možná dozvíme až za několik let. Ale je evidentní, komu dnes halas kolem policejní razie nejvíce vyhovuje.