Ministryně obrany Karla Šlechtová se dostala pod tlak premiéra Babiše, aby rychle uzavřela kontroverzní zakázku dodávky radarů, na které se podílí firma největšího sponzora prezidenta Zemana. Krátce předtím ji nechala kvůli vážným pochybnostem prověřit policií a neschvaluje ji ani NATO.
[ctete postid=“201451″ title=“Taťána Malá, Babišova kandidátka na ministryni s vážným rizikem střetu zájmů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Taťána-Malá-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš dosud nepředstavil ministry za hnutí ANO, což začíná vadit i jeho “ permalink=“http://forum24.cz/tatana-mala-babisova-kandidatka-na-ministryni-s-vaznym-rizikem-stretu-zajmu/“]201451[/ctete]
Kolem Šlechtové, kterou premiér nechce v nové vládě, je neustále napjatá atmosféra. Lze jen spekulovat, do jaké hloubky na ní má podíl osobnostní profil samotné ministryně, velmi špatně snášející kampaň, jež je proti ní vedena v tisku vlastněném Agrofertem. To je zpravidla neklamný signál, že postižený politik okruhu ANO může začít balit kufry, protože nad ním vůdce zlomil hůl.
Nejsem paní Válková
Šlechtová se však nevzdává. „Chtěla bych aspoň vyslat signál, že já nejsem paní Válková,“ zdůraznila v narážce na podobný osud exministryně spravedlnosti s tím, že by chtěla ve funkci pokračovat. Jestli jí tato rebelie bude něco platná, není vůbec jisté. V éteru už kolují jména jejích možných nástupců, současného ministra vnitra Lubomíra Metnara nebo ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna.
„Paní ministryně by si měla vzít dovolenou a odpočinout si. Asi je přepracovaná,“ reagoval premiér Babiš na její slova, že je sledována a mediální hon je na ni pořádán kvůli jejím podáním na policii.
Situace se vyhrotila poté, co se Šlechtová kvůli „extrémně závažným nálezům“ Inspekce ministerstva obrany obrátila na Vojenskou policii, aby prošetřila dlouho připravovanou zakázku na dodávku osmi mobilních radarů MADR za 3,6 miliardy korun.
Extrémně závažné nálezy
Ministerstvo obrany rozhodlo o smlouvě s izraelskou společností Elta Systems už koncem roku 2016. Tehdejší ministr Martin Stropnický ji nakonec přes původní sliby nepodepsal, ačkoli tvrdil, že je v pořádku a předává ji své nástupkyni hotovou v „mašličkách“.
Šlechtová však po svém nástupu rozjednané miliardové zakázky pozastavila a nechala je prověřit. K velké nelibosti nejen svého předchůdce Stropnického, kterého označila za manažersky neschopného, ale i velení armády a zbrojařské lobby. Zásadní roli přitom sehrála i skutečnost, že loňská novela zákona požaduje po dodavatelích strategické armádní techniky bezpečnostní prověrku. Některé z nich, včetně těch největších, ji nemají.
Jako nejcitlivější se ukázala zakázka na dodávku radarů, která má nahradit zastaralou sovětskou techniku. Nelze si ovšem nevšimnout, že problémy kolem ní Šlechtová veřejně otevřela až poté, co byla kritizována za výstřední facebookovou expozici s pudlem Rambohafíkem na hrobě Neznámého vojína a následném obvinění Lidových novin z „rozmařilého“ využívání VIP salónků na pražském letišti.
Katastrofická zpráva
Teprve nyní ministryně oznámila, že už 8. ledna, krátce po svém nástupu na ministerstvo, dostala zprávu Vojenského zpravodajství o zakázce na dodávku radarů. „Ta zpráva je naprosto katastrofická k celému procesu zadání a komunikace v této zakázce,“ uvedla Šlechtová a prozradila, že o ní informovala i premiéra Andreje Babiše. Ten ovšem na tato blíže nespecifikovaná rizika zjevně nereagoval.
Situace kolem dodávky radarů je o to pikantnější, že je do ní jako subdodavatel zapojen pardubický výrobce radarů Retia z mamutího holdingu Czechoslovak Group, ovládaného rodinným klanem Strnadových. Jaroslav Strnad patří do nejbližšího okruhu prezidenta Miloše Zemana. Vzájemně se podporují, jeho firmy jsou největšími oficiálními sponzory Zemanovy kampaně (3,9 milionu korun) a předtím jemu blízké Strany práv občanů.
Šlechtová uvedla dva základní problémy, týkající se inkriminované zakázky. Smlouva podle ní negarantovala, že radary půjdou zapojit do bezpečnostního systému NATO. Vadí jí i to, že společnost Retia, kvůli níž mimochodem na Czechoslovak Group podala žalobu americká společnost SARN kvůli porušení smluvních vztahů, má otevřenou bezpečnostní prověrku.
Holding se v poslední době potýká s problémy, o kterých informují i zahraniční média. Některé jeho firmy jsou.podle těchto zdrojů vyšetřovány kvůli podezření z reexportu těžkých zbraní do embargovaných oblastí, včetně Blízkého východu. Makedonské úřady zase prověřují, zda se při privatizaci kruševackých strojíren v Srbsku vlastněných jeho dceřinou společností nepraly špinavé peníze.
Problém s prověrkou
„Izrael si vzal Retii jako subdodavatele k tomu, že tato společnost má zajistit certifikaci a následně napojení na systémy NATO. To si myslím, že by byl problém pro každého,“ řekla Šlechtová k otevřené prověrce.
Zástupci Retie se brání, že firma je držitelem platné bezpečnostní prověrky na stupeň tajné. „To, že je tato prověrka předmětem přezkumu, je známo již více než dva roky,“ uvedli. Není ovšem právě ani trochu divné, že platnost této prověrky je přezkoumávána už více než dva roky?
Martin Stropnický v reakci na nečekané obvinění Šlechtové, která nechala několik jím připravovaných zakázek, včetně radarů, prověřit policií, požádal o svolání Bezpečnostní rady státu. Premiér mu vyhověl, i když je samo o sobě krajně nestandardní, že členové vlády jednoho hnutí na sebe svolávají nejvyšší bezpečnostní orgán státu, dnes zaměnitelný za jedno z grémií hnutí ANO, který by se měl scházet jen ve zcela mimořádných situacích.
Je třeba rychle rozhodnout
Co se odehrávalo za zavřenými dveřmi v utajovaném režimu se přesně neví. Výsledek je však jasný a předjímá pacifikaci rozohněné Šlechtové. „Vysvětlili jsme si průběh zakázky a bude potřeba ze strany ministryně rozhodnout velice rychle o zakázce,“ řekl premiér Babiš po jednání rady. „S paní ministryní jsme si domluvili postup,“ dodal.
„Vzhledem k termínu dodání a stavu našich radarů je nutné rozhodnout s právní jistotou co nejdříve, obranyschopnost České republiky je pro mě prioritou,“ doplnila Šlechtová, přičemž o „extrémně závažných nálezech“ vyšetřovaných policií už nepadlo ani slovo.
Zdálo se už, že bouře na obraně utichá, když vtom došlo k dalšímu zvratu. Šlechtová o několik dní později vzkázala z Bruselu, kde byla na zasedání ministrů obrany, že NATO má zásadní problém připojit do svého systému radary, které nepocházejí z alianční země. Zásadní pochybnosti vyslovil alianční výbor ASAB, který je odpovědný za nastavení bezpečnostních pravidel systémů NATO.
Premiér zaskočen
Premiér Babiš byl touto novou skutečností zaskočen, stejně jako velení české armády, které už považovalo třecí plochy za obroušené. Šlechtová, která sama přitápěla pod kotel, je připravená „problémy řešit“. Zatím neznámo jak, a co tím vším sleduje.
[ctete postid=“199169″ title=“Válka mezi ministry vlády ANO. Šlechtová poslala policii na Stropnického“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Šlechtová-CSG-385×230.jpeg“ excerpt=“Ve vládě se rozhořel skandál nemající obdoby. Ministryně obrany Šlechtová se obrátila “ permalink=“http://forum24.cz/valka-mezi-ministry-vlady-ano-slechtova-poslala-policii-na-stropnickeho/“]199169[/ctete]
Ať už spory kolem radarů dopadnou jakkoli, nepřispívají k pozitivnímu obrazu naší země u spojenců. Už nyní odhalily několik závažných skutečností, které by za normálních okolností hýbaly celou vládou. Kolem výběru dodavatele bylo dusno už před několika lety, kdy oponenti zdůrazňovali, že neuspěla nejvýhodnější varianta, a to ani finančně.
Nelze se jednoho dne tvářit, že o zakázce panují „extrémně závažné pochybnosti“ a posílat na ni policii, a druhého dne ujišťovat, že se vše rychle urovná. To zavání hrubým nátlakem a zametáním problémů pod koberec. Jak to, že tak závažné okolnosti, jako je vedle možného kriminálního pozadí stanovisko klíčového výboru NATO, vyplouvají na povrch až teď?
Nechová se tak premiér Andrej Babiš jen proto, aby si nenahněval Hrad, jehož největší sponzor by mohl přijít „neuváženým“ chováním neřiditelné ministryně o miliardy? Je přitom opravdu vedlejší, jaké „katastrofické zprávy“ zjistili zpravodajci o pozadí této zakázky?