Nápad uspořádat populárnímu českému zpěvákovi státní pohřeb měl zjevně velkou naději na úspěch, když tento premiérův návrh obratem schválila vláda. Následná širší diskuze však zjevně přiměla Babiše, aby od této nevhodné formy ustoupil a upravil ji na méně nevhodný ceremoniál se státními poctami.
Rozdíl je zásadní. Součástí pohřbu se státními poctami je čestná stráž, ceremoniál se ale obejde bez armádního průvodu a vojenských poct. Zazní při něm hymna a je vystavena státní vlajka. V roce 2010 jej měl v Divadle na Fidlovačce ombudsman Otakar Motejl.
V roce 1979 měl státní pohřeb bývalý československý prezident a generál Ludvík Svoboda a v dějinách samostatné České republiky pouze bývalý prezident Václav Havel v roce 2011.
U celé řady významných osobností, které během posledních dekád odešly, se státní pohřeb nezvažoval. Patří k nim i celosvětově slavný vědec a vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle.
Nápad uspořádat pro popového zpěváka ceremoniál zahrnující i procesí za účasti několika set vojáků, kteří zastupují bojové prapory včetně jejich zástav, se smutečním obřadem v chrámu sv. Víta, narazil na ostrou kritiku ceremoniáře i mnoha osobností veřejného života.
Bývalý ceremoniář Pražského hradu Jindřich Forejt: Připomněl podobu státního pohřbu. Tělo veze vojenská lafeta tažená koňmi, před ní pochodují vojáci, za ní po rodině a ústavních činitelích armádní generalita a za ní další vojáci. Důstojníci mají černou pásku na levém předloktí, vojenská hudba je nastoupená, byť nehraje. „Všechny tyto pocty jsou určeny zesnulému vrchnímu veliteli ozbrojených sil, kterým je z titulu své funkce každý prezident. Státní pohřeb pro člověka, který nebyl představitelem státu, označil Forejt v rozhovoru pro Seznam zprávy za nesmyslný.“
Už stažení státních vlajek z rozhodnutí prezidenta na Pražském hradě a v Lánech na půl žerdi (podle Hradu tak mají zůstat až do pohřbu) je podle Forejta hrubým porušením zákona o užívání státních symbolů České republiky. „Stahovat vlajky na půl žerdi je možné jen v den smutku nebo státního smutku vyhlášených vládou, a to za přísně daných pravidel. Vlajka má být za rozbřesku stažena na půl žerdi a se západem slunce opět vytažena.“
Psychiatr Radkin Honzák: „Naprosto nechutná a odporná je hysterická kampaň, kterou de facto ke svému zviditelnění spustila ta soldateska, která tu teď zaujímá vedoucí pozice, počínaje vládou a konče tím trapným představitelem katolické církve, kterému jsou proti srsti papežovy požadavky na skromnost,“ napsal Honzák na blog serveru Aktuálně. „Nafouknutá pompa tyjátru, který chystají, je zahanbující vizitkou nás všech, kteří jsme dopustili, aby takováto parta tam seděla,“ poznamenal psychiatr k hrozícímu zpolitizovanému pohřbu.
Páter Tomáš Halík: „Šílený a nevkusný nápad“ s národním pohřbem v katedrále Halík označil za pokus o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu, v němž spatřuje projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč i politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin. Je zcela v logice Zemanovy devalvace státních vyznamenání a státních svátků.
Kromě toho Halík v této souvislosti píše o dalším pokusu zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu a o projevu hrubé neúcty nejen vůči hrdinům disentu a skutečným tvůrčím umělcům, nýbrž i vůči ohromnému množství občanů, kteří se před komunistickou mocí nesklonili. „Gottland“ aktuálními úvahami o státním pohřbu vysílá do zahraničí tragikomické poselství o současných národních hodnotách, národním sebepochopení a sebeúctě.
Halík též mluví o blasfémii neo-normalizačního režimu a další morální zkoušce církve.
Chvíli za hranicemi a rychlý přehled českých zdrojů na letišti cestou domů mě děsí. Odešel i zdravý rozum, takt a slušnost? Nebyl jsem fanouškem Karla Gotta, ale byl bezpochyby skvělým zpěvákem, příjemným člověkem a tuhle frašku si nezaslouží! Probuďme se.
— Petr Pavel (@prezidentpavel) October 3, 2019
Senátor Ivan Gabal: „Povečeřet se ‚zapomenutým´ Kunderou v Paříži, nabídnout mu obnovu občanství, a pak státní pohřeb ‚mistru´ Gottovi, tomu říkám politika na obou nohou československé historie,“ komentoval Babišovo počínání Ivan Gabal.
Povečeřet se "zapomenutým" Kunderou v Paříži, nabídnout mu obnovu občanství, a pak státní pohřeb "mistru" Gottovi, tomu říkám politika na obou nohou československé historie.
— Ivan Gabal (@ivan_gabal) October 2, 2019
Zastupitel Prahy 6 Jan Lacina: „Státní pohřeb navrhuji uspořádat 17. listopadu. Vyřeší se tím několik věcí najednou. (Není zač, Marku),“ adresoval Jan Lacina svůj tweet Babišovu marketérovi Prchlovi ve zjevné narážce na téměř jisté protesty proti Babišovi stejně jako na Babišovy svízele s pokládáním květin na pražské Národní třídě, kde pomník před zneuctěním rukou agenta StB střeží aktivisté.
Státní pohřeb navrhuji uspořádat 17. listopadu. Vyřeší se tím několik věcí najednou. (Není zač, Marku)
— Jan Lacina (@j_lacina) October 3, 2019
Politolog Jiří Pehe: „Radkin Honzák se s tím, co u nás dnes vypuklo, nemaže,“ tweetoval v reakci na Honzákův odsudek nápadu se státním pohřbem politolog Jiří Pehe. Ten předtím, očividně otřesený, doporučil k četbě „před státním pohřbem a státním smutkem v Babišistánu“ titul polského čechofila Mariusze Szczygieła Gottland. To bylo přiléhavé, neboť líčí rysy české společnosti na okolnostech stavby a bourání Stalinova pomníku v Praze. „Pokud Andrej Babiš nepřibrzdí ve své snaze politicky využít skonu Karla Gotta, budeme mít nejen státní pohřeb, státní smutek, ale možná i nový státní svátek,“ přisadil si také na Twitteru.