Premiér Andrej Babiš zkritizoval situaci v sociální demokracii. Hamáčkovi poslanci jsou podle něj nekolegiální. Nejhorší je ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, se kterou prý nikdo z vlády nevychází. Šéf ANO dal otevřeně najevo, co si o koaliční spolupráci myslí.
Předseda vlády byl hostem pořadu Napřímo na TV Nova. V uvolněném rozhovoru bez oponentury dostal široký prostor ke komentářům současného dění. Především si vyřídil účty se sociální demokracií, na které nenechal – s výjimkou jejího předsedy Jana Hamáčka – nit suchou.
Já jsem to neslyšel
Nejprve se vyjádřil k vulgární poznámce ministryně Aleny Schillerové při projednávání finančního bonusu pro živnostníky ve Sněmovně. Nelíbilo se jí, že poslanec a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý navrhl zařazení bodu týkajícího se kompenzace daňových příjmů obcí a krajů. Tímto krokem totiž přijdou o minimálně 15 miliard korun ze sdílených daní, aniž to ministryně financí s jejich zástupci předjednala.
„Vy jste teda koaliční partner, to už nedávám,“ vmetla Schillerová Hamáčkovi. „Příště se na vás vyse*em,“ dodala, aniž si uvědomila, že jsou zapnuté mikrofony.
„Já jsem to vůbec neslyšel, paní ministryně si něco řekla pod nos,“ reagoval na dotaz alibisticky premiér, který seděl mezi Schillerovou a Hamáčkem. Vzápětí se ji snažil obhájit, že „málokdo tuší, co pro ni znamená prosadit nějaký zákon“, jako by byla historicky jedinou členkou vlády, která něco předkládá.
Maláčová je složitá a ambiciózní
Aby odvedl pozornost od arogantního excesu Schillerové, zaútočil na sociální demokracii ve snaze doložit, jak to s ní má ANO těžké. „Klub poslanců ČSSD je takový specifický. Mají tam deset frakcí, přicházejí s různými návrhy a paní ministryně je vystresovaná. Prosadit něco koaličně je velký problém,“ postěžoval si.
Podle Babiše je nejhorší ministryně práce a sociálních věcí. „S Maláčovou nikdo z našich ministrů nevychází dobře, ani ze sociální demokracie, je velmi složitá a ambiciózní. Jsme v kolektivu, neměli bychom myslet na sebe a svoje kariérní cíle,“ tvrdí premiér (od něj to sedí) a dodává, že by ji nikdy do vlády nenominoval.
„Obdivuji pana předsedu Hamáčka, všichni by mu měli být vděční, že je dostal do vlády, a že jsme společně zvládli ten vir. S ním mám velmi dobrou spolupráci,“ pokračoval Babiš. Není prý normální, že se šéf ČSSD při hlasování se třemi kolegy zdrží a deset poslanců hlasuje proti němu. Neumí si představit, že by se něco podobného stalo jemu, a diví se, že si Hamáček nebouchne do stolu.
Měli by Schillerovou podpořit
„To není kolegiální, každý si tam hraje sám na sebe. Je tam plno lidí, kteří se chtějí zviditelňovat. Ti poslanci by měli Schillerovou podpořit. To, co předvádějí, je nešťastné, dělají si krajskou kampaň,“ dodává. Snížení příjmů obcí, měst a krajů prý vláda vrátí v dotacích.
Babiš naráží na aktivitu Veselého, který při projednávání výše uvedeného bodu navrhl i usnesení, aby vláda do konce června připravila návrh na jednorázovou kompenzaci za snížení daňových příjmů ve výši 10 miliard korun pro obce a 6 miliard korun pro kraje.
A je skutečně pozoruhodné, že toto usnesení prošlo o jediný hlas nejen proti vůli ANO a spolehlivě kooperující KSČM, ale i pouhých čtyř poslanců ČSSD v čele s Hamáčkem. Otázka, zda má klub plně pod kontrolou, je tedy namístě.
Snížené investice
Nejde přitom o maličkost, jelikož ministryně financí původně prohlašovala, že obce a kraje mají peněz dost a každý se musí podílet na řešení dopadů krize. Kvůli výpadku příjmů se však zvedla hlasitá vlna odporu nejen opozice, hejtmanů a Svazu měst a obcí, ale přidala se i ČSSD.
Už dnes je v důsledku epidemie a vládních restrikcí zrušeno či odloženo celkem 33 tisíc investičních projektů obcí a měst za 36 miliard korun s nejasnou perspektivou řady z nich do budoucna. Pokud dnes premiér hovoří o tom, že se „všude staví na plné pecky“, dezinformuje podobně jako při svých exhibicích v nouzovém stavu.
Samosprávy přicházejí o část příjmů už jen kvůli nižšímu výběru daní stejně jako státní pokladna a podílejí se na řešení dopadů koronaviru. Schillerová jen nesmyslně přilévala olej do ohně, když obviňovala opozici, že údajně nechce dotace. Hlavním terčem kritiky byl zvolený způsob financování bonusu pro živnostníky, které jde z jedné třetiny oklikou přes obce a kraje.
Nejprve vláda samosprávám peníze sebere a poté je bude zdlouhavě, složitě a nákladně vracet přes dotační tituly, místo aby je vyplatila v plné výši přímo ze státního rozpočtu. Takto hrozí, že se nedostane na všechny a mnoha lokálním firmám vypadnou zakázky. Zvyšuje se závislost obcí na státu, který omezuje jejich manévrovací prostor, jak s těmito penězi naložit.
„Vzorní“ ministři ANO
V tomto případě mají poslanci ČSSD pravdu, nicméně poddajný Hamáček se jich ani nezastane. Nechá si nadávat a ještě je peskován Babišem, že si v klubu neudělá pořádek. Navíc je nucen poslouchat, jak jsou členové vlády za ANO vzorní a výkonní, což zní jako výsměch nejen při pohledu na působení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.
„Naše nominace jsou jiné, takový Havlíček zvládá dvě ministerstva, má neskutečný tah na branku,“ prohlašuje Babiš s dovětkem, že by jich také zvládl víc.
Havlíčkovy úvěrové programy COVID zatím skončily propadákem a spolu s ministryní Schillerovou budou nejvíce zodpovědnými ministry za tvrdé ekonomické dopady kvůli příliš pomalé, superbyrokratické a v porovnání s jinými zeměmi nedostačující pomoci podnikatelskému sektoru. Jestli Babišova vláda v něčem vyniká, tak v bujení byrokracie a posilování státní moci.
Premiér nyní otevřeně přiznal, co si o menším koaličním partnerovi myslí. Nepředstavuje si jiný typ spolupráce než bezpodmínečné podřízení holdingové kultuře. Kdo vybočuje, kazí jen společné, tedy v první řadě jeho dílo.
Hamáčkovi je to zřejmě jedno, jako by už rezignoval v očekávání dalšího volebního výprasku v blížících se krajských a senátních volbách. Babišovi „odborníci“ jsou přitom skutečně výkonní jen ve vršení fabulací a marketingových slibů. Mají se od koho učit.