Sněmovní komisi pro dozor nad GIBS má vést komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Právě ten, který v listopadu roku 1989 rozháněl demonstranty a díky svému radikálnímu přístupu si vysloužil přezdívku „Mlátička“. Andreji Babišovi by se určitě jako bývalému členovi KSČ takový muž líbil a možná by mu i pomohl řádně kontrolovat policii, ale ostatní jaksi nesouhlasí. K bizáru, který by byl plivancem do tváře demokracie v naší zemi, ale zřejmě nedojde.
Krátce poté, co majitele hnutí ANO, vítěze voleb, vyzval prezidentský kandidát Michal Horáček, aby zabránil situaci, kdy by se komunistický esenbák stal předsedou důležité sněmovní komise, začaly se dít věci.
Babiš veřejnosti vzkázal, že si uvědomuje problematičnost Ondráčkova jmenování a celou záležitost prý předal Jaroslavu Faltýnkovi, který vede jednání o rozdělení výborů a komisí. Požádají tak KSČM, aby si nominaci rozmyslela a našla vhodnějšího kandidáta.
Skvělý tah, který přinese Babišovi hned několik kladných bodů. Před veřejností bude vypadat jako státotvorný politik, kterému jde nejen o bezproblémové fungování poslanecké sněmovny, ale také jako demokratický vůdce, jenž zabrání předání části moci komunistům.
Zároveň se také de facto distancuje od spolupráce s KSČM, která je jasně viditelná hned od prvních hlasování ve sněmovně a už se o ní hovoří nahlas jako o koalici, do které se zahrnuje i Okamurova SPD.
Z Babišova výroku však nevyplývá, zda se vůbec něco stane. Budoucí premiér pouze pověřil svou pravou ruku, aby komunisty požádala o „službičku“. Žádné velké spory tak nejsou na obzoru a řečeno sportovní terminologií, míč se na druhé straně hřiště.
Teď jsou na řadě komunisté. Buď vyprodukují ve svém středu jiného kandidáta a budou oceněni i oni, nebo se zaseknou a vítězem „sporu“ bude pouze Andrej Babiš. Ten to však s bolševiky vždy dobře uměl, takže by neměl být problém celou kritickou situaci vyřešit a pokračovat v oficiálně nevyřčené koalici.