Není schopna se postarat o občany České republiky a zajistit jejich repatriaci, pustil se v úterý večer do vlády šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj se premiér Petr Fiala (ODS) vykašlal na pomoc českým občanům v Izraeli a vše nechal na „neschopném pirátském ministru zahraničí Janu Lipavském“. Jen o pár hodin později přitom z Izraele přiletěl vládní speciál s 34 českými občany, kteří v zemi uvázli kvůli teroristickým útokům palestinských radikálů. Letěl s nimi i sám ministr Lipavský, který se v zemi setkal se svým protějškem Elim Kohenem i s prezidentem Jicchakem Herzogem.
„Je naprosté selhání Fialovy vlády, že se není schopna postarat o občany České republiky a zajistit jejich repatriaci. Izrael je ve válečném stavu a země po celém světě posílají pro své občany evakuační lety. Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Nizozemsko, Itálie, let chystá i Slovensko a další. Místo vlády se o ty lidi musí postarat soukromá letecká společnost, která zajistila jejich přepravu zpět domů,“ pustil se expremiér Babiš do Fialovy vlády na sociální síti.
„Evakuaci našich občanů z Afghánistánu v roce 2021 jsem osobně s ministrem Kulhánkem řídil, byla to moje odpovědnost jako premiéra,“ pochválil se následně Babiš. „Premiér Fiala se na to vykašlal, všechno nechal na neschopném pirátském ministru Lipavském, který svou laxností ohrožuje bezpečnost našich občanů,“ dodal šéf hnutí ANO.
Vládu kritizoval i ve svém úterním projevu v poslanecké sněmovně. „Proč neposlal Lipavský letadlo pro naše lidi, když ostatní to udělali? Všechno špatně. A to jen potvrzuje to, že zkrátka lidé na těchto postech na to nemají, nemají na to lidi. A to vlastně po premiérovi je ministr zahraničních věcí vůči zahraničí ten nejdůležitější post,“ hlásal mimo jiné Babiš.
Jen pár hodin poté se objevila zpráva, že šéf české diplomacie Jan Lipavský odlétá z Izraele; v úterý přicestoval do této země jako první zahraniční státník po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů. „Vezu domů plné letadlo Čechů, kteří v zemi kvůli bezpečnostnímu riziku uvázli. Další pomoc na ministerstvu zahraničí intenzivně řešíme. Velké díky i české armádě a ministryni obrany Janě Černochové,“ oznámil ministr zahraničí na sociální síti.
Vládní speciál pak přistál na vojenském letišti v pražských Kbelích ve středu o půl druhé ráno. Na některé z evakuovaných čekali na letišti rodinní příslušníci, jiní si hned po příletu sháněli taxi.
Lipavský se v Izraeli setkal s protějškem Elim Kohenem a prezidentem Jicchakem Herzogem i s vnučkou ženy, kterou palestinské hnutí Hamás uneslo do Pásma Gazy. S Herzogem a Kohenem jednal o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země, uvedlo ministerstvo zahraničí.
Velvyslanectví v Tel Avivu je v kontaktu i s dalšími českými občany v Izraeli, zjišťuje zájem o případné další repatriace. Ústředí úřadu je také v kontaktu s členskými státy EU pro případné evakuační lety dalších zemí.
Počet obětí víkendového útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael stoupl už na 1200, oznámila v noci na středu izraelská veřejnoprávní televize Kan. Dosud izraelské úřady hovořily o tom, že si nejhorší útok za desítky let vyžádal 1000 životů. Zraněných je v Izraeli kolem 2900. Také v noci na dnešek Izrael útočil na cíle Hamásu v Pásmu Gazy a přes 70 jich podle své armády zasáhl.
Při izraelských protiútocích na Gazu, z níž ozbrojenci do Izraele pronikli, zatím přišlo o život kolem 900 lidí. Dalších 4600 jich utrpělo zranění. Na okupovaném Západním břehu přišlo od soboty při střetech s izraelskými silami o život 21 Palestinců a 130 jich utrpělo zranění.