Ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo připustil, že by mohl i v případě výhry hnutí ANO ve sněmovních volbách usednout v opozici. Předvedl další názorový veletoč, protože ještě nedávno tvrdil, že to je naprosto vyloučeno. Stěžuje si, že tradiční strany dělají vše pro to, aby se ho zbavily. Jsou to jen předvolební řeči, nebo se dostává do izolace?
U předsedy hnutí ANO nikdo nikdy neví, kdy popře některý ze svých předchozích výroků. Stalo se to už mnohokrát. Nevypočitatelnost chování je pro něho typická. Ostatně provází jej už od samého počátku jeho působení v politice, kdy před volbami vylučoval, že půjde do vlády. Nakonec v ní skončil a ještě si diktoval podmínky.
Tu a tam dává najevo, že by nejraději z vlády odešel, naposledy v souvislosti s policejní reorganizací. Nakonec si to ale vždycky rozmyslí a zdůvodní. Hodně nainvestoval do expanze svých tykadel do státní správy, včetně bezpečnostních složek. Ponechal by mimo jiné bez přímého dohledu nastavené penězovody z veřejných či evropských peněz do svých firem?
[ctete]74129[/ctete]
Červen: Naprosto vyloučeno, abych byl v opozici
Před letními prázdninami poskytl ministr financí rozhovor Hospodářským novinám (21. 6. 2016), kde se vyjádřil velmi rezolutně. Pokud se příští rok po volbách nedostane do vlády, odejde prý z politiky: „Já nebudu v opozici. To je vyloučeno. Naprosto vyloučeno. Nebudu sedět ve žvanírně, kde si lidi jako Kalousek hrají na demokracii,“ tvrdil Babiš.
Raději by se prý soustředil na podnikání. „Proč bych měl čtyři roky sedět v opozici v parlamentní lavici? To přece po mně nikdo nemůže chtít,“ dodal. To by znělo velmi zásadově, pokud by tato slova nevyslovil právě Andrej Babiš. V rozhovoru pro Právo (3. 9. 2016) už prohlašoval něco úplně jiného.
Byl mu položen dotaz, jestli počítá s možností, že ANO sněmovní volby vyhraje, ale nikdo s ním nebude chtít vládnout. Mimochodem, na Slovensku tento model uplatnili dvakrát. V roce 2002 volby vyhrál Vladimír Mečiar a zůstal v opozici. Totéž se přihodilo Robertu Ficovi v roce 2010, kdy nesestavil vládu, přestože dostal téměř 35 procent hlasů.
Září: Opozice mě bude bavit
Babiš odpověděl, že v takovém případě zůstane v opozici. „Proč bych nemohl změnit názor? Třeba mě opozice bude bavit. Aspoň budu ten establishment, který si tu tradiční politické strany budovaly 26 let, štvát dál. Jen tak se mě nezbaví, i když pro to dělají, co umějí.“
Zřejmě má na mysli ten establishment, kde si dvacet let budoval kontakty, a který mu někdy za velmi podivných okolností pomohl k miliardovému byznysu. Tehdy jej tolik neštval. A najednou mu „žvanírna“ nevadí.
Šéf hnutí ANO si dále postěžoval, že čelí jednomu podrazu sociální demokracie za druhým a jejím dezinformačním kampaním. Od vlastníka Lidových novin a Mladé fronty DNES, které produkují jednu mediální kampaň za druhou, to je velmi úsměvné prohlášení.
Premiér Sobotka podle něj vládne jen ministrům za ČSSD. Nic jiného než dovládnout mu však nezbývá, protože „kdybychom z vlády odešli, tak nebude nikdo, kdo by zabránil nezodpovědným a rozhazovačným nápadům zejména sociální demokracie.“
Sám přitom souhlasil s přisypáváním desítek miliard korun pro navýšení platů státních zaměstnanců a se zvyšováním jejich počtu o minimálně dvacet tisíc. Chlubí se impozantním přebytkem státního rozpočtu, ale neříká už, že jde o poněkud nechtěný stav, způsobený do značné míry výrazně nižší investiční aktivitou vlády, což jde proti jejímu programovému prohlášení.
Především ale není jasné, pokud je vývoj veřejných financí tak příznivý, proč nadále navrhuje rozpočtový schodek na příští rok ve výši 60 miliard korun, a „zázračně“ nachází další miliardy na pokrytí zvýšených výdajů. To už svým voličům vysvětlovat nebude.
Všichni proti Babišovi?
Přesto má Andrej Babiš pravdu v tom, že se kolem jeho osoby v poslední době něco děje. Sice pozdě, ale přece.
V souvislosti s novelou zákona o střetu zájmů, který by měl členům vlády zamezit ovládání firem a vlastnit média, si ministr financí stěžuje, že vzniká iniciativa všichni proti Babišovi: „Strašně je irituji, jsou ze mě úplně šílení, protože s nimi nejedu v jejich kšeftech. Já všechno vlastním transparentně.“
Tento ublíženecký tón není důvěryhodný. Takový konflikt zájmů, jakým disponuje první místopředseda vlády, je v Evropě nevídaný, a kvůli svým „kšeftům“ je prověřován i evropskými vyšetřovacími orgány. Něco podobného, i při vědomí řady jiných skandálů, Česká republika po roce 1989 nezažila.
Na druhou stranu hnutí ANO tvrdí, že ani tento zákon nebude znamenat konec koalice. Proč asi? Pokud konečná podoba zákona nevyřeší, aby majitelé firem dostávajících veřejné zakázky a vlastnící média, je nemohli ovládat skrytě přes jiné firmy nebo spřízněné osoby, problém konfliktu zájmů člena vlády nezmizí, jen se zamlží. Chystají už Babišovi právníci podobné kličky, jako s Čapím hnízdem?
Pohrdání zákony
Babiš zároveň dává až příliš ostentativně najevo, jak pohrdá zákony, které mu nekonvenují. Nehodlá na premiérovu výzvu odstoupit z dozorčí rady své německé chemičky, ačkoli je jeho účast v rozporu s českými zákony. To konstatoval i Parlamentní institut ve svém stanovisku pro Mandátový a imunitní výbor. Ministr financí oponuje, že má svoje právní analýzy, které dosud nikomu nepředložil, a které prý porušení zákona neprokazují.
Stejně tak je zjevné, že s blížícími se volbami stoupá význam Babišova tisku jako nosiče skandálů namířených proti jeho konkurentům. A to i za pomoci nezákonného zveřejňování živých policejních spisů.
Tento posun, viditelný zejména v posledních měsících, vedl k bojkotu nejen předvolební debaty lídrů politických stran na serveru iDNES.cz, ale i předvolební inzerce v Babišově tisku. V době stoupajícího významu internetu a sociálních sítí to není žádná velká škoda, ale především byl vyslán signál, že platit si inzerci v soukromých věstnících Agrofertu je zkrátka absurdní.
S „náckem“ ve vládě?
Všechno má ale zřejmě své limity. Premiér Sobotka se dnes nejvíce vymezuje vůči Babišovi kvůli jeho výrokům o táboře v Letech. „Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil,“ uvedl na svém facebookovém profilu.
Přesto mu nic nebrání sedět s „náckem“ ve vládě. Ne že by Babišovy výroky nebyly skandální, ale toto téma současně překrylo například tak zásadní problém, jako je podpis prodloužení smlouvy s firmou Kapsch o tři roky bez výběrového řízení, a to za 5,27 miliardy korun. Zejména vinou tříleté neschopnosti ministrů za hnutí ANO, kteří nestihli včas zorganizovat nový tendr.
Mimochodem, kdy zasáhne policie a státní zastupitelství? Ministr Ťok se tváří, že je vše v pořádku, ale současně probíhá soud s desítkou pražských radních kvůli prodloužení servisní smlouvy na obsluhu karty Opencard, také bez výběrového řízení, kde měla údajně vzniknout škoda „pouhých“ 25 milionů korun.
Zatím je ještě příliš brzy hodnotit, zda vzniká iniciativa všichni proti Babišovi, nebo zda jde jen o předvolební divadlo. Do této doby totiž koaliční partneři hnutí ANO i v nejkritičtějších momentech, jako je vyšetřování pochybné dotace pro Čapí hnízdo nebo spor o změny v policii, vždycky couvli a prohlašovali, že neexistuje jiná alternativa.
Na zodpovězení otázky, zda bude vládní mesaliance s oligarchou a jeho Agrofertem po příštích volbách pokračovat, ještě zbývá více než rok času.
[ctete]73774[/ctete]