Andrej Babiš už se brání a nesouhlasí s tím, že by před dvěma lety pronesl nejméně chytrý výrok na summitu NATO. Moc se mu to ale nepovedlo a je otázkou, jakým způsobem premiér o číslech vlastně uvažuje. A nejen o číslech, ale také o politice.
K čemu došlo, jsme tu už psali, tak jen stručně: „Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton podle premiéra Andreje Babiše vytrhl ve své kontroverzní knize jeho výrok o výdajích na obranu z kontextu. Podle Boltona pronesl Babiš na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018 ‚nejvíce nejapný komentář‘, když řekl, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste hrubý domácí produkt. Premiér ČTK v reakci napsal, že už chápe, proč prezident Donald Trump Boltona vyhodil ze svého poradního týmu. Nepochopil jednoduchou trojčlenku, míní.“
Babiš to vysvětluje takto: „Stačilo by se zamyslet, je to jenom jednoduchá trojčlenka. A na jednání summitu NATO ji kromě prezidenta Trumpa pochopili i ostatní evropští lídři. Logicky jsem argumentoval tím, že v podstatě tolik nezáleží na procentu HDP, které utratíte za zbrojení, protože důležitější je absolutní částka, která jde na výdaje na obranu. Pokud vám roste HDP, tak vám roste i absolutní částka, kterou byste měl utratit za zbrojení, ale pokud nám v tomto roce HDP klesne a naše výdaje na obranu zůstanou zachovány, tak nám procento výdajů na obranu logicky stoupne.“
Jistě, z hlediska základní školy taková alchymie s čísly obstojí. O to tady přece ale vůbec nejde. Pointa je v něčem jiném. Procento z HDP bylo stanoveno právě proto, že by bylo obtížné uvést povinná absolutní čísla, když nikdo neví, jak na tom ekonomika bude. Když na tom bude hůř, zaplatí se méně, když dobře, zaplatí se více. A Babiš si postěžuje, že když se nám bude dařit, budeme platit více. Jenže o to přece jde. Dát jako povinná čísla nějaké pevně stanovené výše finančních částek by samozřejmě mělo svou vnitřní logiku, především takovou, že by vojáci věděli předem, kolik vlastně dostanou a určitá suma je pro udržení kvalitní obrany prostě nutná. Jenže život se mění a je technicky obtížné to říct a utratit víc peněz, než se získá, je dost problematická záležitost. Pravidlo s procenty je průhledné a vychází z možnosti dané země.
Politicky je dost nepochopitelné, že ještě Babiš vypustí takovouto větu: „Ta slova v knize jsou vytržená z kontextu a teď už docela chápu, proč prezident Trump pana Boltona vyhodil ze svého týmu poradců, když nebyl schopen pochopit tak jednoduchou věc.“ To našeho velkého státníka nenapadne, že není úplně prozíravé urazit nějakou známou osobnost s politickým vlivem? Zvlášť když jde o spojeneckou velmoc? Jednou jsi dole, jednou nahoře. Měli jsme u nás politiky, kteří zesměšňovali Baracka Obamu jako prezidentského kandidáta. Kdo by to byl řekl, že se třeba tím prezidentem opravdu stane. A že politici a diplomaté si pamatují. Asi to bude tím, že Babiš není žádný státník, natož velký. Už se mu povedlo pozurážet kdekoho a zřejmě si myslí, že na ty lidi už nikdy v životě nenarazí. No jak myslí.