Hnutí ANO tento týden představilo svou stínovou vládu a mimochodem tím o sobě ledacos prozradilo. Hlavní zpráva, která z toho vyplynula, ovšem není zase taková novinka. To, že Babišovo hnutí je v hluboké personální krizi, je totiž dlouhodobě známá věc. Když ale složení stínového kabinetu Andreje Babiše prozkoumáme důkladněji, zjistíme, že situace je ještě o něco horší, než by se dalo očekávat. Zkusme si to projít rezort po rezortu.
Kromě premiéra Andreje Babiše najdeme ve stínovém kabinetu hnutí ANO celkem pět ministrů z někdejší Babišovy vlády: Alenu Schillerovou jako ministryni financí, Karla Havlíčka coby ministra průmyslu a obchodu, Lubomíra Metnara jako ministra obrany, Kláru Dostálovou jako ministryni pro místní rozvoj a Richarda Brabce coby ministra životního prostředí.
Tahle jména příliš nepřekvapí, stačí si jen vzpomenout, jakým způsobem v době Babišova vládnutí dotyční vystupovali a jak se za svého šéfa bili, a je okamžitě jasné, že jde o jeho nejvěrnější z věrných, na které se zkrátka může maximálně spolehnout a kteří do jeho stínové vlády prostě patří. Mnohem zajímavější je však to, kdo z předchozích dvou kabinetů Andreje Babiše se do jeho stínové vlády už nedostal.
Těch jmen vypadlo hned několik a nových přibylo ještě mnohem víc, respektive ona zase tak nová nejsou, protože Andrej Babiš při obsazování stínových ministerstev asi neměl moc na výběr a musel brát, co je. Pohotově tak vsadil na své poslance a poslankyně bez ohledu na to, jakou kvalitu představují a zda je opravdu dobrou volbou, aby jednoho dne stanuli v čele uvedených rezortů, ale o to nakonec zase tolik nejde, protože stínová vláda je především marketingový nástroj a vládní křesla jsou v tuhle chvíli daleko.
Ve stínovém kabinetu například chybí Marie Benešová, která byla za hnutí ANO ministryní spravedlnosti, byť je bývalou členkou ČSSD a o vstupu do Babišova hnutí nikdy neuvažovala. Benešová ve vládě vystřídala kariérního úředníka Jana Kněžínka a pro úplnost dodejme, že Kněžínek se stal ministrem po Taťáně Malé, která vydržela v čele tohoto rezortu kvůli skandálu se svou bakalářskou a diplomovou prací jen několik málo dnů. Nešlo jí však upřít, že byla na rozdíl od Benešové a Kněžínka úzce svázaná s hnutím ANO, v jehož strukturách působila.
Další kandidát na budoucího ministra zdravotnictví
Nově má spravedlnost v Babišově stínové vládě na starosti bývalý předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který je sice sám právníkem, ovšem v této oblasti se proslavil především tím, že jeho právní kancelář poskytovala právní služby lichvářům. Když si k tomu ještě přidáme to, že si hnutí ANO nedokázalo ve svých řadách udržet bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, je zjevné, jak špatně na tom ohledně tohoto rezortu s lidmi je.
Další novou postavou je Martin Kolovratník coby stínový ministr dopravy. Ten má k tomuto rezortu blízko. V minulém volebním období byl předsedou sněmovního podvýboru pro dopravu, jehož členem byl i v předchozím období. Navíc od roku 2014 do roku 2018 zasedal v dozorčí radě Státního fondu dopravní infrastruktury. Přesto však nebyl v Babišově předchozí vládě, kde funkci ministra dopravy zastával Karel Havlíček, který tak ve známost vešel jako superministr řídící hned dva různé rezorty. Zůstává nad tím rozum stát. Kde byl Kolovratník doteďka?
Ve stínové vládě také nenajdeme bývalého ministra školství Roberta Plagu, který sice patřil k našim lepším ministrům školství, ale s Andrejem Babišem si příliš nerozuměli. Ve stínové vládě ho nahradil hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák, který má také na starosti vědu a výzkum. Vondrák by chtěl hnutí ANO tlačit doprava, a Babiš ho naopak tlačí doleva, někdo však v té stínové vládě holt sedět musí a nikdo jiný na školství asi nebyl po ruce. Přičemž je jasné, že pod Vondrákem by se moderním směrem určitě nevyvíjelo.
Pak tady máme gastroenterologa Julia Špičáka coby ministra zdravotnictví. Špičák je už druhé volební období poslancem za hnutí ANO a rovněž je jeho členem. Je přitom pozoruhodné, že se ministrem zdravotnictví nestal už dávno. Místo toho se zde v minulém volebním období střídali ministři jak apoštolové na orloji.
Nejprve tu byl Adam Vojtěch, pak Roman Prymula, potom Jan Blatný, následně Petr Arenberger a posléze znovu Adam Vojtěch. Je to něco neuvěřitelného. A ve stínové vládě Andreje Babiše za tento rezort zodpovídá zase někdo jiný. A přitom dotyčný byl celou dobu poslancem za hnutí ANO. To nemohl svému předsedovi vytrhnout trn z paty a stát se ministrem už mnohem dříve?
Zoufalý nedostatek lidí
Také u dalších rezortů najdeme zajímavá jména. Stínovou ministryní vnitra je místopředsedkyně poslanecké sněmovny a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Je to celkem logické vzhledem k tomu, že zde necelé dva roky už v minulosti působila jako náměstkyně. Stojí ale za připomenutí, že ministrem vnitra za hnutí ANO býval i pozdější ministr obrany Lubomír Metnar, a naopak v čele ministerstva obrany stával Martin Stropnický či Karla Šlechtová.
Za zahraniční politiku je ve stínovém kabinetu odpovědný poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch, který byl v minulém volebním období místopředsedou sněmovního zahraničního výboru a členem výboru pro evropské záležitosti a v aktuálním volebním období je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro evropské záležitosti, ovšem když ho srovnáme s diplomatem Martinem Stropnickým, který byl ministrem zahraničních věcí v první Babišově vládě, je to zkrátka jiná liga.
Úplně jiná liga je rovněž stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka, u kterého sice nelze říct, že by s daným rezortem neměl nic společného (v minulém volebním období byl členem sněmovního výboru pro sociální politiku a podvýboru pro sociální služby a osoby zdravotně postižené a v tomto volebním období je rovněž členem výboru pro sociální politiku a navíc zasedá ve stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti), přesto je však toto jeho angažmá poněkud překvapivé. Stojí za to připomenout, že v první Babišově vládě byl na tomto postě opět někdo zcela jiný – Jaroslava Němcová, se kterou Andrej Babiš už zjevně nepočítá, a raději vytáhl do popředí Juchelku.
Ministerstvo zemědělství má pak na starosti rovněž dlouholetý poslanec za hnutí ANO Karel Tureček, který je už od roku 2013 členem sněmovního zemědělského výboru a býval také jeho místopředsedou. V minulosti byl členem KDU-ČSL i TOP 09 a působil hned dvakrát jako náměstek na ministerstvu zemědělství v letech 2000–2003 a 2007–2010. Ani v tomto případě se zde však neobjevil člověk, který už jednou za hnutí ANO ministrem zemědělství byl – Jiří Milek.
A stejný případ je i muzikolog a hudební manažer Ilja Šmíd, který zase býval ministrem kultury za hnutí ANO. Jeho místo ve stínové vládě pro změnu zaujala poslankyně a bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.
Když to shrneme, je to velmi smutný obrázek hnutí, které na jedné straně říká, jak mají být v čele ministerstev odborníci, ale kterému se jich na druhé straně zoufale nedostává, a když už nějaké má, nebo si je už skoro vychová, tak o ně zase přijde.