Premiér Andrej Babiš zveřejnil závěrečné předvolební video. Slibuje v něm, že nikoho nenechá ve štychu. Zajímají ho prý fakta, ne kecy. Vychválil se, ale fakta hovoří o něčem jiném. Falešný marketing nezakryje jeho fabulace, nesplněné sliby a osobní selhání.
„Do politiky jsem šel, abych mohl věci měnit k lepšímu… Znáte mě: nejsem tradiční politik a nikdy ani nebudu. Zajímají mě fakta, a ne nějaké kecy. Chci výsledky, ne sliby. To jsem se naučil v podnikání,“ zahájil šéf ANO promluvu ke svým voličům na sociálních sítích. Poté se vychválil, co všechno prosadil, a vymezoval se vůči opozici.
„Stejně jako celý svět sice zažíváme složité období kvůli koronaviru, my jsme ale schopný národ, společně ten vir opět porazíme. Proto určitě nenecháme nikoho ve štychu. Makáme na tom, abychom pandemii rychle zvládli, abychom ochránili vaše zdraví a život vašich blízkých a ještě rychleji se oklepali a úspěšně šli dál,“ uvedl.
Nežijeme ve vzduchoprázdnu
Od Andreje Babiše a jeho marketingového týmu nelze očekávat nic jiného než ohýbání pravdy a zastírání reality. Nyní pomiňme, co se majitel Agrofertu také naučil v podnikání. Nepřátelské přebírání firem i na hraně zákona a na tuzemské poměry rekordní čerpání dotací díky klientelistickým vazbám na některé „tradiční“ politiky, vůči kterým se dnes vymezuje.
Nechme v tuto chvíli stranou i to, že vláda ANO a ČSSD nezodpovědně promrhala období hospodářského růstu, projedla budoucnost a nyní zneužívá koronavirové krize k vehnání České republiky do dluhové pasti šílenou rozpočtovou politikou. Nemůže se na nic vymlouvat, už sedm let je u moci.
Šéf ANO se dnes tváří, jako bychom všichni žili ve vzduchoprázdnu a nikdy neslyšeli oslavné pajány vlády, jak porazila koronavirus, a premiérovo ujišťování, že žádná druhá vlna a plošná opatření nehrozí. Sám přitom v srpnu populisticky zasáhl do rozhodování expertů a zhoršil situaci.
Dnes se Česká republika zařadila mezi tři nejrizikovější evropské země z hlediska rozvoje epidemie a z „premianta“ se stal rázem troublemaker, před kterým okolní státy zavírají hranice.
Vláda maká na tom, aby uhasila požár, který vydatně přiživil samotný premiér. Nemůže se potom divit, že se ocitá pod palbou kritiky nejen opozice, ale i nemalé části veřejnosti, kterou obelhal ujišťováním, že má vše pod kontrolou. Jeho slova, že nenechá lidi ve štychu, lze v těchto souvislostech považovat za výsměch.
Zpožděné přísliby zdravotníkům
Babišův kabinet ztratil kvůli tragické komunikaci a nepravdivému lakování skutečnosti narůžovo důvěryhodnost a zavinil si to sám. Jak je to s premiérovým ujišťováním, že všechny ochrání a nenechá nikoho ve štychu? Ve skutečnosti vláda nedokázala ochránit a včas odměnit ani nejohroženější lékaře, sestry a další zdravotníky.
Česká lékařská komora oznámila, že koncem září bylo pozitivně testováno na covid-19 celkem 1700 zaměstnanců ve zdravotnictví, z toho 400 lékařů, 700 sester a 600 dalších zdravotnických pracovníků. Proti srpnu je to dramatický nárůst, který si už nyní vyžádá omezení zbytné lékařské péče a odklad neakutních zákroků.
Je skandální, že vláda přes opakované přísliby dosud neodměnila lékaře a sestry, díky jejichž nasazení má dnes Česká republika jednu z nejnižších smrtností na covid-19 v Evropě. To neprospívá jejich motivaci, když jsou takto opomíjeni v rozporu s vládní propagandou, která tvrdí opak.
Premiér Babiš v předvolební superdebatě v České televizi lhal, že vláda už zdravotníky za jarní vlnu finančně odměnila. „Na peníze na odměny za první vlnu covidu zatím čekáme,“ reagovala mluvčí pražské Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová, a stejná situace je i v jiných zdravotnických zařízeních.
Podle předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové jsou na vině průtahy ze strany státu. Odměny za jarní měsíce zdravotníci uvidí až v listopadu, tedy uprostřed druhé vlny epidemie koronaviru.
„Pak jsou speciální odměny, které měli dostat jen zdravotníci, kteří pečovali o pacienty s covidem-19. Ty mají nemocnice dostat ze zdravotních pojišťoven. Tady se údajně bohužel neděje nic,“ dodala Žitníková pro portál Neovlivní.
Nedostatek lůžkových kapacit
Premiér Babiš uváděl veřejnost v omyl i ujišťováním, že je dostatek kapacit covidových lůžek a nehrozí zahlcení nemocnic těžkými případy. Nezisková organizace Hlídač státu už 20. září zveřejnila statistiku vytížení nemocnic. Vyplývá z ní, že v celé republice bylo k témuž dni volných 26 procent těchto lůžek z celkového počtu 3875, přičemž v Praze jen 14 procent.
„Mně přijde důležité, že si zasloužíme znát pravdu. Nejen to, co nám politici filtrují nebo populisticky ohýbají,“ řekl Respektu zakladatel Hlídače státu Michal Bláha. Tempo obsazenosti těchto lůžek narůstá a vyžádá si další zásahy do poskytování nemocniční péče.
Koho vláda nenechá ve štychu?
Pokud premiér Babiš slibuje, že všechny ochrání, vytváří jen virtuální realitu. Příliš byrokratickou a v porovnání s jinými zeměmi pomalou a nedostatečnou pomocí už dnes vláda nechala ve štychu stovky tisíc malých firem a živnostníků, kteří se musí spoléhat hlavně sami na sebe a mnozí tuto krizi nepřežijí.
Za vše hovoří rozpor slov a činů, kdy vláda slibovala nalít do ekonomiky 1,2 bilionu korun. Skutečnost je taková, že do 21. září bylo vyplaceno 137 miliard korun včetně úvěrů a záruk na úvěry, tedy 11 procent bombasticky propagované částky.
Naprostým fiaskem skončily především úvěrové programy ministra Karla Havlíčka, které zaostaly hluboko za očekáváním. Vláda si nejvíce slibovala od programu státních záruk za komerční úvěry COVID III. K uvedenému datu jej využilo jen 1672 firem, tedy zhruba jedno procento z celkového počtu 150 tisíc, ohlašovaného Havlíčkem. Jeho programy přišly pozdě a pro většinu firem nebyly výhodné nebo dosažitelné.
Podnikatelský sektor se ještě nevyrovnal se státními restrikcemi z první vlny, a vláda v rozporu s původními prohlášeními, že nebude zasahovat do ekonomiky, nařizuje plošná opatření omezující řadu oborů, zejména pohostinství, kulturu, sport a další volnočasové aktivity. O kompenzacích nikdo nemluví, jsou v nedohlednu.
Jedno se ale Babišovi věřit dá. Ve štychu rozhodně nenechá svoje podnikatelské impérium a firmy svých kamarádů a podporovatelů. Tady bude velmi ostražitý, Agrofert už nyní stojí nad dluhovou propastí.