Sedm let poté, co policie začala prověřovat okolnosti získání padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo, vstoupí kauza bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) do další fáze. V pondělí ji začne veřejně projednávat pražský městský soud. Vedle šéfa hnutí ANO usedne na lavici obžalovaných jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Deník FORUM 24 přináší přehled celé kauzy.
Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání dotace. Podle státního zástupce si byl přitom vědomý toho, že společnost je přes něj a jeho blízké propojená s firmami z holdingu Agrofert. Měl tak pomoci tehdejší místopředsedkyni představenstva Čapího hnízda Nagyové k dotačnímu podvodu.
O co jde v kauze Čapí hnízdo?
Dotační větev kauzy Čapí hnízdo se týká padesátimilionové evropské dotace, kterou získala Farma Čapí hnízdo. Společnost Farma Čapí hnízdo, dříve pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila holdingu Agrofert Andreje Babiše. V prosinci roku 2007 byla firma změněna na samostatnou akciovou společnost s akciemi na majitele. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka.
Díky tomu získalo Čapí hnízdo v roce 2008 evropskou dotaci z programu pro malé a střední podniky. Jako součást Agrofertu by totiž na takovou dotaci neměla nárok. Společnost se následně po několika letech vrátila zpátky pod Agrofert. Babiš vlastnil holding do února 2017, poté jej převedl do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je však šéf hnutí ANO reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise. Aktuálně farmu vlastní společnost Imoba patřící skupině SynBiol, která spadá právě do holdingu Agrofert.
V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Například manželka Monika, dcera Adriana Bobeková, syn Andrej Babiš mladší a švagr Martin Herodes. Dále bývalí manažeři Farmy Josef Nenadál a Jana Nagyová (dříve Mayerová) a tehdejší místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Státní zástupce Jaroslav Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných, avšak bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Dvojici pak v březnu letošního roku státní zástupce Šaroch obžaloval. Nagyovou viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš se bude u soudu zodpovídat z pomoci k dotačnímu podvodu.
Podle trestního zákoníku hrozí Babišovi i jeho někdejší poradkyni až desetileté vězení. Státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty. Šéf hnutí ANO má státu zaplatit deset milionů korun, Nagyová půl milionu.
Bývalý premiér vinu dlouhodobě odmítá s tím, že jde o snahu o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. Vinu popírá i Nagyová, která za ANO aktuálně kandiduje do senátu v jihlavském obvodu, kde je jejím soupeřem mimo jiné i nynější šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS).
Soudce Šott zatím hlavní líčení nařídil na termíny 12. až 16. září, 26. až 30. září a 17. až 21. října. Podle Babiše má kauza ovlivnit nadcházející komunální a senátní volby a zřejmě i lednové prezidentské volby. Délku trvání procesu podle soudce není nyní možné přesně odhadnout, záležet prý bude na vývoji dokazování, důkazních návrzích stran, dostupnosti svědků a řadě dalších faktorů. Není tak zřejmé, zda by rozsudek mohl padnout ještě před prvním kolem prezidentských voleb. Své rozhodnutí o kandidatuře na hlavu státu chce Babiš oznámit 28. října.
Vývoj kauzy Čapí hnízdo
2006
V roce 2006 začala přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku na konferenční centrum Čapí hnízdo.
2007
Společnost Farma Čapí hnízdo, v té době pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, vlastnil holding Agrofert Andreje Babiše. V prosinci roku 2007 byla firma změněna na samostatnou akciovou společnost s akciemi na majitele.
2008
V srpnu 2008 výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci pro společnost Farma Čapí hnízdo. Firma tak získala 50 milionů z programu pro malé a střední podniky.
2010
V červnu 2010 byla stavba farmy dokončena a centrum se otevřelo. Andrej Babiš v té době v médiích odmítal vlastnictví společnosti.
2014
V červnu 2014 společnost Farma Čapí hnízdo zanikla. Stalo se tak po zavedení zákona o zákazu anonymních akcií na majitele. Společnost se sloučila s firmou Imoba, která spadá do holdingu Agrofert.
2015
Kauza Čapí hnízdo se táhne od roku 2015, kdy o policejním prověřování zisku dotací pro Farmu poprvé informoval server Aktuálně.cz.
2016
V lednu 2016 se okolnostmi dotace začala zaobírat policie. Nejednalo se pouze o českou kauzu. Případ prošetřoval i Evropský úřad proti podvodům (OLAF).
V březnu Andrej Babiš jako tehdejší ministr financí tvrdil, že zná jméno majitele farmy z období, kdy se o dotaci žádalo. Nechtěl ho ale prozradit. Později řekl, že Čapí hnízdo tehdy vlastnila jeho rodina, konkrétně syn, dcera a bratr manželky.
2017
V srpnu roku 2017 policie v souvislosti s dotační kauzou požádala sněmovnu o vydání Andreje Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. V září 2017 poslanecká sněmovna oba dva vydala a byli obviněni z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU kvůli způsobům financování Farmy Čapí hnízdo.
V té době policie začala stíhat i další osoby. Jednalo se o Babišovu manželku Moniku s jejím bratrem Martinem Herodesem, jeho děti Adrianu Bobekovou a Andreje Babiše ml., a bývalé manažery farmy Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) a Josefa Nenadála. Rodina Andreje Babiše měla pomáhat s krytím jeho vlivu na Farmu Čapí hnízdo. Nenadál byl tehdy součástí orgánů Farmy a zplnomocňoval Mayerovou k některým podpisům. Právě Mayerová měla celou žádost o evropskou dotaci podepsat. Jaroslav Faltýnek společně se třemi další manažery působili ve firmách, kterým před schválením Čapí hnízdo patřilo. Policie uvedla, že rodině Babiše dopomohli k převzetí Farmy.
V říjnu hnutí ANO vyhrálo volby a Babiš a Faltýnek získali imunitu. Sněmovna je ovšem opět na žádost policie vydala a jejich trestní stíhání, na základě rozhodnutí státního zástupce, pokračovalo. V prosinci 2017 své vyšetřování uzavřel Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Později byla zveřejněna zpráva, podle které byly při žádosti o dotaci podány nepravdivé informace. Andrej Babiš proti tvrzení zprávy protestoval. Řekl, že vyšetřování evropského úřadu kolem Čapího hnízda je podle něj zpolitizované jak v ČR, tak v Bruselu. Nicholas Ilett, tehdejší úřadující šéf OLAF, se proti Babišovým výrokům důrazně ohradil a OLAF vyzval k vynětí farmy z projektů dotovaných Evropskou unií.
2018
Na konci ledna 2018 ministerstvo financí potvrdilo, že Farma Čapí hnízdo byla z projektů dotovaných Evropskou unií opravdu vyjmuta a prostředky na společnost byly použity z českého rozpočtu. Vyšetřování se tehdy vedlo jen na české úrovni.
V květnu 2018 státní zástupce rozhodl o zrušení trestního stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo. V květnu také úřad ROP Střední Čechy vyzval Imobu jako vlastníka Farmy a coby nástupnickou firmu původního příjemce dotace k jejímu navrácení do 30 dní. Koncem června 2018 pak společnost Imoba dotaci opravdu vrátila.
2019
V březnu roku 2019 policie vyloučila z kauzy Andreje Babiše mladšího. V dubnu 2019 policie navrhla Andreje Babiše a další osoby zapletené do dotační aféry obžalovat z dotačního podvodu.
V září 2019 ale Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) trestní stíhání Babiše i ostatních obviněných zastavilo. Šéf pražských žalobců Martin Erazím tehdy prohlásil, že Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku.
Prezident Miloš Zeman tehdy Andreje Babiše podpořil a prohlásil, že pokud bude stíhání Andreje Babiše obnoveno, rozhodne o takzvané abolici. Ta trestní stíhání premiéra vylučuje.
V prosinci 2019 Andrej Babiš uvedl, že pro něj pokračování stíhání v kauze Čapí hnízdo není překvapivé a že případnou abolici prezidenta odmítne. Nic protizákonného podle svých slov nespáchal. Tehdejší opozice Andreje Babiše vyzvala k rezignaci a prezident Zeman následně potvrdil, že Babišovi abolici neudělí.
V prosinci 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil trestní stíhání Andreje Babiše a usnesení o zastavení stíhání Babiše a Mayerové zrušil jako nezákonné a předčasné. Stíhání Babišových rodinných příslušníků skončilo.
Koncem roku 2019 server Seznam Zprávy s odkazem na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce upozornil dozorujícího státního zástupce Šarocha, že by bylo vhodné se zabývat skutečností, zda farma dotaci opravdu potřebovala. Je zároveň nutné prověřit, zda Babiš není takzvaným nepřímým pachatelem.
2020
V únoru 2020 státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání Andreje Babiše mladšího, a to ze stejného důvodu jako u obviněných v hlavní části kauzy, tedy proto, že skutek není trestným činem. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) usnesení přezkoumalo a ponechalo v platnosti. Zohlednilo přitom i jeho zdravotní stav. Trestní stíhání Babiše mladšího tak definitivně skončilo.
2021
V únoru 2021 byl stanoven termín nejpozději na polovinu května 2021. Se spisem se nakonec seznámili obhájci Babiše a Nagyové (Mayerové) Josef a Michael Bartončíkovi 24. května, o týden později pak policie navrhla Babiše a Nagyovou obžalovat.
V létě 2021 podali Babiš a Nagyová návrh na zastavení stíhání. Jejich návrh byl prošetřen a následně na konci srpna 2021 dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch vrátil případ policii k doplnění vyšetřování. Měl být doplněn zejména o výslechy svědků.
20. září kriminalisté předali doplněný vyšetřovací spis Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Součástí spisu byl návrh na podání obžaloby. Šarochovi následně dal jeho nadřízený Martin Erazím měsíc na to, aby o návrhu rozhodl.
23. září pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová informovala o výsledku přezkumu Šarochova postupu. Dozorující státní zástupce podle ní pochybil, když bezodkladně nereagoval na informace týkající se možného výslechu svědků v kauze. Kvůli tomu měly vzniknout v trestním řízení průtahy. Pražské městské státní zastupitelství uvedlo, že závěry dohledové činnosti bere na vědomí, bude se jimi zabývat a zváží vhodná opatření.
Na začátku října získal Andrej Babiš ve sněmovních volbách poslanecký mandát, a tím i imunitu. Jeho stíhání bylo tedy přerušeno. Podle webu iRozhlas.cz na policii vypovídali i někteří z dříve obviněných. Podle deníku Právo kriminalisté vyslýchali také někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo. V létě 2021 se podle Seznam Zpráv žalobcům přihlásil manažer farmy s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.
2022
Počátkem března 2022 sněmovna vyhověla žádosti státního zástupce a opět, potřetí, Andreje Babiše vydala ke stíhání, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.
Andrej Babiš ve sněmovně kauzu opakovaně označil za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. 21. března státní zástupce Šaroch podal obžalobu na Babiše a Nagyovou a na konci března bylo oznámeno, že Šaroch navrhuje pro Babiše tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun. Pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest a zaplatit by měla půl milionu korun. Podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení. Soudce Jan Šott nevyhověl návrhům na předběžné projednání obžaloby.