Když Andrej Babiš oznámil mimořádný sobotní brífink, visela ve vzduchu informační bomba. Příběh doručené kulky je však plytký a nevěrohodný. Babišův tým nejspíš zoufale improvizuje a recykluje stále bizarnější scénáře štvané oběti.
„Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek,“ oznámil Babiš na tiskové konferenci. Odmítl zastrašování, které nepatří do svobodné společnosti. Naznačil, že za to může vyhrocená atmosféra vyvolaná jeho protivníky v čele s Petrem Pavlem.
„Prosím, chovejme se k sobě s úctou, nebuďme agresivní, nevyhrožujme si,“ uzavřel své emotivní prohlášení Babiš a odešel bez možnosti pokládat dotazy novinářů.
Předvolební divadélko
Každé vyhrožování je nepřijatelné a zavrženíhodné. Ovšem některé indicie tohoto případu vyvolávají otazníky, zda se nejedná jen o předvolební divadélko. Pravděpodobnost další marketingové hry je nápadně vysoká.
Se zastrašováním a vyhrožováním násilím – včetně rodinných příslušníků – se setkávají téměř všichni exponovanější politici. Patří mezi ně i Danuše Nerudová, jež následně zveřejnila dopis, kde jí příznivci ANO hrozili zmrzačením baseballovou pálkou.
Mohli by vyprávět poslanci, kteří hlasovali pro pandemický zákon. Militantní antivaxerské spolky jim vyhrožovaly smrtí a zveřejnily jejich adresy. Europoslanci Tomášovi Zdechovskému bylo vyhrožováno poté, co ho Babiš označil za vlastizrádce kvůli kontrole jeho střetu zájmů.
„Mně přišel dopis, ve kterém ten dotyčný píše, že se přestanu smát, protože se budu koukat na hroby svých dětí,“ prozradil Zdechovský. Dalo by se pokračovat, podobných příkladů je velmi mnoho.
Jen zlomek takových výhrůžek vyšetřovala policie. A jediným, kdo použil „zastrašovací“ korespondenci jako součást kampaně, navíc týden před volbami, byl Andrej Babiš.
Selhala ochranka?
V tomto příběhu nesedí některé souvislosti. Dopis s nábojnicí byl podle policie doručen už ve čtvrtek, ale ochranka ho prý předala Babišovi až v sobotu ráno. Mezitím doprovázela Monika Babišová manžela na pátečních volebních výjezdech v Liberci, Jablonci a Děčíně.
Soudě podle rozesmátých fotografií na facebookovém profilu Andreje Babiše, nic nenasvědčovalo tomu, že by si byli vědomi nebezpečí ohrožení života. Nebyla patrná ani jejich zvýšená ochrana, když se pohybovali volně mezi lidmi, včetně odpůrců.
„Manžel mě poprosil, jestli bych se mohla zapojit. Jelikož jsem na výjezdu poprvé, je to pro mě zajímavé,“ vysvětlila svoji účast Monika Babišová. Poprvé poté, co dorazila mafiánská kulka?
Nechce se věřit, že by takto selhala ochranná služba. V té době musela vědět, že byl doručen dopis s tak závažnými výhrůžkami, že stály za mimořádnou tiskovou konferenci. Už se ví, kdo ho doručil, když jsou k dispozici kamerové systémy? Policie zatím ani nepotvrdila, že šlo o ostrý náboj.
Ochranka měla okamžitě varovat rodinu bývalého premiéra před hrozícím nebezpečím a zajistit její bezpečí. Taková lehkovážnost hraničí s hazardem, nicméně žádná kritika na její adresu nezazněla. Kdo ponese odpovědnost?
Příběh se opakuje
Scénář tohoto příběhu se odlišuje od podobné situace, jež se odehrála před dvěma lety. Začátkem února 2021 byla Monika Babišová s dcerou Vivien zachycena českými turisty na fotografiích z pohodové dovolené v Dubaji.
Když snímky publikovala média, hrozila blamáž. Premiér Babiš v té době nabádal občany, aby kvůli covidovým lockdownům neopouštěli republiku a neriskovali nákazu. Vzápětí přišel s děravou legendou.
„8. ledna mi řekla policie, že je člověk, který chce zastřelit mou rodinu. Měli jsme hlídaný barák, ten člověk byl zatčen ve Španělsku. A moje žena šla do Dubaje, protože se bála,“ uvedl v televizi Prima. Vzápětí svoje slova popřel.
„Nechci to dál komentovat, protože moje žena to nevěděla. Dozvěděla se to až teď. Proto jsem ji vyhnal pryč,“ dodal. Monika skutečně potvrdila, že se o výhrůžkách dozvěděla až z televize.
Kauza má další trhliny. Psychicky labilní muž, který prostřednictvím e-mailu vyhrožoval Babišově rodině, byl zatčen v Barceloně pět dní poté, co byly pořízeny snímky z Dubaje. Jelikož se v té době pohyboval na svobodě, bylo by pochopitelné, kdyby Monika a její dcera byly chráněny policejním dohledem.
Nic takového svědci jejich pobytu ve Spojených arabských emirátech nezaznamenali a nikdo to následně nepotvrdil. Že by Babiš neinformoval svoji rodinu, která je mu podle jeho slov nade vše, o hrozícím nebezpečí a nezajistil její ochranu?
Tento postup zpochybňovali i někteří policisté. Nedávalo jim smysl, aby uklidil rodinu do Dubaje, kde jsou z hlediska pravomocí horší možnosti ochrany než u nás. Tady může být hlídána mnohem efektivněji třeba v utajených bytech.
Zadržený muž byl odsouzený k podmíněnému trestu, jelikož ze znaleckých posudků jeho osobnosti vyplynulo, že jednal impulzivně, ale nesměřovalo to k faktické realizaci. „Hrozba provedení se tak blížila nule,“ objasnil státní zástupce.
Na srovnání obou případů je zvláštní, že současné ohrožení života manželky Moniky nevedlo Babiše k zajištění policejního dohledu, tím méně k jejímu „vyhnání“ do nějaké exotické destinace. Naopak je v plánu, že ho bude provázet v další kampani.
Nenávistná kampaň
Samostatnou kapitolou jsou oligarchovy stížnosti na konfrontační atmosféru ve společnosti a výzvy ke slušnému chování. To říká politik, který straší veřejnost válkou, do které chtějí zemi zavléct Fialova vláda s generálem Pavlem, a mnozí této lži věří.
Nenávistnou kampaň zahájil kandidát ANO a nehodlá ji měnit. Jeho marketing posouvá laťku stále níž, jelikož si jako rukojmí bere oběti zákeřné ruské agrese na Ukrajině.
V roli oběti si libuje především on sám. Deset let naříká, že je pronásledován bájným polistopadovým kartelem tradičních stran, který se ho snaží zničit. Tento „kartel“ mu nyní za nejasných okolností nadělil zprošťující rozsudek v kauze Čapí hnízdo (v rozporu se závěry evropského úřadu OLAF) týden před volbami, ale to nestačí.
Babiš se pokouší stylizovat do pózy slušného politika, což je pro něj sisyfovský úkol. Nikdy nezmění svůj styl, snižující dno politické kultury do dosud neznámých hlubin. Může se potom divit, že tak ostře polarizuje společnost a že se mu nedá nic věřit?