Členové vlády zhruba po půlhodině pátečního jednání sněmovny odešli z jednacího sálu. Ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) novinářům řekli, že nelze akceptovat proud urážek, kterými dehonestoval premiéra Petra Fialu (ODS) předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve svém projevu před poslanci prohlásil, že by sněmovna měla projednat „psychický stav předsedy vlády Petra Fialy“. „Premiér by si měl odpočinout a přestat vykládat nesmysly,“ řekl Babiš s tím, že má obavy o jeho duševní zdraví.
Argumentoval jeho výroky o tom, že chce vyhrát příští sněmovní volby a získat v nich 30 procent hlasů. Babiš se vyjádřil také k Fialovu slibu německých nebo rakouských mezd, pokud bude moci vládnout i v dalším volebním období. „Kdo těmto lžím ještě věří?“ tázal se šéf hnutí ANO.
Pokud by české platy měly dohnat německé, české mzdy by musely podle něho růst o čtvrtinu ročně, přičemž v posledních letech se rozdíl mezi nimi zvyšoval. „Nerozumím tomu, co nám pan premiér tady vykládá, a proto máme všichni strach o něj,“ prohlásil s tím, že i Česko je v ohrožení.
Poslanci vládní koalice Babišovo vystoupení přerušovali bušením do lavic. Členové Fialova kabinetu nakonec opustili jednací sál dolní komory parlamentu.
Ministr Marian Jurečka řekl, že poslanci se měli zabývat řadou důležitých zákonů, ale šéf opozičního hnutí ANO se ani po půlhodině řeči nedostal k návrhu na úpravu programu.
„Nebývale urážel premiéra způsobem, kdy útočil na jeho duševní zdraví,“ shrnul Jurečka důvody odchodu ministrů. Sněmovna se podle něj stala kolbištěm, kde je vyhrocená atmosféra bez elementární slušnosti. Ministři jsou schopni se vrátit až v okamžiku, kdy Babiš ustoupí od svého dosavadního způsobu projevu – nekonečného a bezbřehého urážení, dodal.
„Nemůžeme sedět v sálu v okamžiku, kdy místo politické diskuse zaznívá jen proud urážek,“ doplnil Kupka. Jako jedno z východisek situace označil svolání mimořádné schůze. Jednání sněmovny i projev Babiše musely být kvůli odchodu ministrů na zhruba 25 minut přerušeny.
Později sněmovna musela hlasování o Babišově návrhu opakovat na popud lidoveckého poslance Jiřího Navrátila, který nejprve návrh jako jediný z koalice podpořil. „Možná si jenom někteří mysleli…, bylo to o expremiérovi, to hlasování,“ komentovala situaci předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Zástupci ANO a SPD jí vytkli, že tak učinila z pozice předsedající schůze a že navrhnou její odvolání na mimořádné schůzi. „Myslím, že trocha nadhledu a humoru nikdy neuškodí,“ dodala k výtkám předsedkyně sněmovny.