Premiér Andrej Babiš v březnu z prestižních důvodů blokoval vznik Ústředního krizového štábu, který podle zákona standardně řeší krizové situace. Vývoj epidemie koronaviru ho k tomu donutil. Dnes se situace opakuje, proti vůli koaliční ČSSD i vlastních hejtmanů.
Nervozita ve vládní koalici narůstá úměrně s tempem počtu infikovaných virem covid-19, které u nás dnes patří mezi nejrychlejší v Evropě. Premiér Babiš si musí být vědom, že na jeho legendy o České republice jako příkladném tahounovi v boji proti koronaviru uvěří už jen nejskalnější a zcela nekritické publikum. V této situaci chce udržet řízení ve svých rukou a zažíváme déjà vu. Znovu jsme svědky sporů o další postup ve vládě, ale i s hejtmany, včetně nominantů hnutí ANO.
Stejné spory jako v březnu
Stejné prestižní hrátky se odehrávaly počátkem března, kdy premiér bránil aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele by totiž podle krizového zákona stanul ministr vnitra, nikoli „zachránce národa“ Andrej Babiš, jak velela marketingová strategie hnutí ANO.
Nejprve došlo k ukoptěnému kompromisu, kdy byl se zpožděním vyhlášen nouzový stav a zřízen krizový štáb, ale do jeho čela byl nestandardně postaven Roman Prymula, tehdejší náměstek ministra zdravotnictví a chráněnec prezidenta Miloše Zemana.
Ministr vnitra Jan Hamáček později přiznal, že tehdy uvažoval o opuštění vlády, ale nakonec se podvolil a časem Prymulu vystřídal. Dnes se ovšem situace opakuje. Nárůst počtu pozitivně testovaných a aktivních případů několikanásobně překonává jarní maxima a přesto se Babiš tváří, že se téměř nic neděje.
Vláda usnula na vavřínech
Skutečnost je taková, že ty evropské státy, které vývoj koronaviru zpočátku podcenily a premiér Babiš je dával jako odstrašující příklady, jsou na tom dnes lépe. Pro stále větší počet z nich se dnes naopak Česká republika stává z hlediska šíření nákazy rizikovou zemí. Šéf ANO se snaží syrovou realitu za každou cenu zakrýt a bagatelizovat.
Jediným štěstím je, že čínský virus pravděpodobně zmutoval a nedosahuje takové síly jako na jaře. Většina případů je bez příznaků nebo s lehkými příznaky. Podíl hospitalizovaných výrazně poklesl a pohybuje se kolem dvou procent. K panice a davové psychóze není důvod, domácí problémy však spočívají v něčem jiném.
Vláda na jaře dupla na brzdu a poškodila ekonomiku, zejména sektor obchodu a služeb, více, než vyžadovala situace. Potom ale stylem ode zdi ke zdi uvolnila na evropské poměry příliš přísná pravidla, usnula na vavřínech a v rozporu se sliby nevyužila získaný čas k nastavení projektů zaměřených na rychlou a efektivní lokalizaci ohnisek viru.
Vakuum vzniklé po ukončení nouzového stavu přiznávají i hejtmani ANO v čele s Ivem Vondrákem z Moravskoslezského kraje, čelícího nedávno problémům v OKD. Přesto premiér, který laicky a populisticky zasahuje do odborného rozhodování, nepřipouští vlastní pochybení, a teflonový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je jen jeho loutkou bez respektu.
Všechno chce řídit premiér
V této situaci znovu houstne atmosféra. „Za sebe říkám, že bych uvítal obnovení činnosti krizového štábu. Pan premiér to ale nechce. Byla to výborná platforma pro koordinaci a výměnu informací mezi resorty. Z mého pohledu se nám znovu opakuje březen. Vše to nyní řídí pan premiér,“ sdělil Jan Hamáček.
„Není důvod mít krizový štáb, máme centrální řídící tým i radu pro zdravotní rizika, kde sedí i vicepremiér a ministr vnitra Hamáček. Vláda spolupracuje a mluví spolu,“ odmítl jeho návrh Babiš. Fakticky opět dává najevo, že chce být hlavním vlajkonošem boje proti koronaviru. V této roli se ovšem v minulosti neosvědčil, protože k ní nemá potřebné manažerské ani osobnostní vlohy.
Premiér připomněl, že inicioval vznik nové Rady vlády pro zdravotní rizika, do jejíhož čela se sám posadil. Nyní neformálně supluje práci Ústředního krizového štábu, který může být aktivován i bez vyhlášení nouzového stavu. Nová rada vznikla improvizací v reakci na selhání ministra Vojtěcha, který nebyl přes léto schopen rozjet projekty chytré karantény lokalizující ohniska viru.
Jenže epidemie se dynamicky vyvíjí a Babišova vládní rada příliš nefunguje. Za měsíc a půl existence se sešla jen třikrát. Premiér vetoval její nejzásadnější rozhodnutí z poloviny srpna, kdy za jeho přítomnosti posvětila Vojtěchovy návrhy na povinné plošné nošení roušek ve vnitřních prostorech. Důsledky zásahu Babišova „selského rozumu“ jsou dnes patrné.
Žádná krize není
Na Babišovo urputné nepochopení naráží nejen Hamáček, ale i hejtmani. Televize CNN Prima NEWS informovala o vyhroceném jednání premiéra a jeho ministrů s hejtmany formou videokonference. Žádali ho o aktivaci Ústředního krizového štábu, na což podle účastníků reagoval nervózně a podrážděně.
„Říká nám, ať ho neškolíme, ale nejhorší je, že on o těch věcech nic neví. Vy mu musíte vše vysvětlovat. Když je něco nouze nebo krize, tak to nechce, ale přitom jsou to všechno preventivní záležitosti, aby se státní mašinérie připravila na horší situaci. Pomocí krizového štábu by měl především komunikovat s regiony, což se neděje,“ popsal průběh jednání hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
„Řekl, nám, že žádný krizový štáb ustavovat nebude, protože žádná krize není,“ dodal Netolický. Přitom už před týdnem Babiš tvrdil, že pokud se zhorší situace, rozešle vláda seniorům přes Českou poštu respirátory. Dnes už je rozesílá.
Premiérova neurvalost je jistě důsledkem tlaku, kterému je nyní vystaven. Nárůsty případů covidu jsou enormní, ačkoli veřejnost ujišťoval, že žádná druhá vlna nebude a vše je pod kontrolou. Pokud by znovu zavřel ekonomiku, bylo by to tak fatální selhání, že by se už nemusela vzpamatovat.
Brutálně sjel Vondráka
„Úplně brutálně tam sjel jak malého kluka Iva Vondráka. Začal mu vykládat, že nejsme v základní škole, že je nebudeme zkoušet a že oni vědí, co mají dělat. Ostatní se pak už jen pousmáli a nic neřekli,“ svěřil CNN Prima NEWS jeden z účastníků jednání.
Moravskoslezský hejtman Vondrák se přitom v aktuální reportáži pro Seznam TV nechal slyšet, že premiér Babiš postupuje nesystematicky a intuitivně, což není jeho styl práce. Zároveň přiznal, že do hnutí ANO vstoupil proto, že mu umožnilo rychlý výtah k moci do funkce hejtmana.
„Já už jsem neměl čas si to odpracovat,“ řekl. Připustil, že dnes je pro něj hnutí ANO jako svěrací kazajka, což si ale zatím dokáže vnitřně obhájit. Asi má práh citlivosti nastavený hodně vysoko. Nakonec se zařadil mezi ostatní hejtmany, kteří po nesmyslném jednání s premiérem konstatují, že si musí pomoci sami.
Nic jiného nezbude ani většině občanů, protože tato vláda už ukázala, co dovede. Ukázaná platí. Tragické výkony a neschopnost pracovat systematicky nahrazuje marketingovými gesty, kdy seniorům rozesílá jeden respirátor a pět roušek čínské provenience s životností na pár dní v celkové hodnotě 90 korun. Takhle premiér koronavirus neporazí.
A Jan Hamáček se svým volebním heslem „V krizi vás ochráníme“? Neumětelství této vlády je horší než covid, před ním nás sociální demokracie neochrání, jelikož je součástí problému, nikoli jeho řešením.