Je symbolické, že hnutí ANO zvolilo termín svého sněmu 25. února. Tedy v den, kdy si připomínáme 69. výročí nástupu československých komunistů k moci. Návrat do dob hluboké totality sice nehrozí, ale rezidua tuhého byrokratického režimu jsou znovu zpět. Typickým příkladem je konec mnoha malých vesnických hospod a obchůdků, pro které je poslední ranou zavedení elektronické evidence tržeb.
Boj proti „prohnilému systému“
„Musíme ten prohnilej systém porazit,“ komentoval v euforii svoje znovuzvolení Andrej Babiš. Teď pomiňme, že se v tomto „prohnilém systému“ vypracoval ve druhého nejbohatšího člověka v zemi s odhadovaným majetkem 70 miliard korun, vlastnícího jednu z největších tuzemských firem. Ponechme také nyní stranou, jak to dokázal a kdo z „prohnilých“ politiků mu přitom vydatně pomáhal.
Staronový předseda hnutí ANO zřejmě za „prohnilý systém“ považuje i drobné podnikatele, na které nastavil nejpřísnější metr. V živém vysílání Událostí České televize opět lhal, když tvrdil, že Česká republika je jednou z posledních evropských zemí, která nemá zavedenou elektronickou evidenci tržeb. Znovu je nutné uvést na pravou míru, že Babišův model v této podobě funguje jen v několika balkánských zemích a zjevně se neosvědčil. Šedá ekonomika se nesnížila, výběr daní se nezvýšil.
[ctete]100251[/ctete]
Andrej Babiš rád hovoří o tom, jak všichni kradou. Proto konečně zavádí pořádek a administrativními zásahy státu vyčistí trh, přičemž tisíce lidí přijdou o živobytí, nebo minimálně o přivýdělek. Řídí se pořekadlem, když se kácí les, létají třísky.
Venkov první velkou obětí Babišových experimentů
Odnáší to zejména venkov, který se stává první velkou obětí Babišových experimentů. Nutno však dodat, že bez klíčové výpomoci koaličních partnerů ČSSD a lidovců by neprosadil nic. Vzhledem k tomu, že v obcích do dvou tisíc obyvatel dnes žije 27 procent populace, nejde o maličkost, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Potenciální zvýšená daňová výtěžnost je přitom vzhledem k celkovému objemu šedé ekonomiky ve venkovských regionech miniaturní. Brutálními technokratickými zásahy naopak poklesne.
Situace na venkově se postupně vyvíjí nepříznivým směrem. Tradiční česká vesnice mění v satelity s často přechodným ubytováním majitelů domků a chalup, dojíždějících za prací, službami a nákupy do větších obcí, s velmi sporadickou lokální veřejnou dopravou. Pro starousedlíky se možnosti místního společenského života stále více zužují. A Babišova EET jim zasadí poslední ránu.
Nejde jen o venkovské hospody, které ještě dorazí vládní protikuřácký zákon, a spolkové či další společenské aktivity. EET napomáhá mimo jiné i k likvidaci volného prodeje zahrádkářských a zemědělských produktů na farmářských trzích.
Začátkem března startuje druhá etapa EET, do které má být zapojeno 250 tisíc podnikatelů v maloobchodu a velkoobchodu. Patří sem všechny prodejny, trafiky, lékárny, e-shopy, večerky, stánky se suvenýry apod. Jaké dopady bude mít na venkovský život?
Předseda Družstva ESO Market Jiří Štorch varuje před tím, že se bagatelizuje dopad nákladů, které zavedení EET přinese například majitelům plnosortimentní prodejny potravin. Nejde jen o jednorázové náklady, jak tvrdí ministr financí, které mohou dosáhnout u běžné prodejny se dvěma pokladními místy na vesnici či menším městě 20 tisíc korun v nejlevnější verzi. To je suma pro malý venkovský obchůdek velmi citelná a jeho majitel bude uvažovat, zda se mu vůbec vyplatí pokračovat.
Navíc jde i o zvýšené měsíční náklady na provoz systému, přičemž velké množství těchto prodejen nemá ani zavedený internet. Podle průzkumů Asociace českého tradičního obchodu dnes více než 80 procent obchodníků nemá zařízení, které je schopno elektronické komunikace.
Konec po dvaceti letech kvůli EET
Příkladem je vesnice Majetín s 1200 obyvateli, která v nedávné minulosti získávala ocenění v soutěži Vesnice roku v Olomouckém kraji. Podle zjištění serveru Proevropu jen na místní návsi kvůli EET zmizí tři obchody.
Jedním z nich je víceúčelová prodejna domácích potřeb, drogerie a papírnictví, kterou vedou majitelé Procházkovi, mající dva roky do důchodu. Stejně jsou na tom potraviny, které provozuje paní Gregůrková v důchodovém věku a vypomáhá jí dcera s malým dítětem. Třetím končícím obchůdkem je trafika, kde rovněž prodává seniorka, pro kterou je tato práce spíš jen společenskou náplní jejího života. Všechny tyto obchůdky byly otevřeny po revoluci a dnes končí, protože si nemohou dovolit náklady spojené s EET.
To jsou jen tři příběhy z jedné obce, takových budou tisíce. Výsledek? Přes dvacet let bylo možné v této obci nakoupit téměř vše, co místní usedlíci potřebovali, aniž by museli dojíždět do supermarketu do patnáct kilometrů vzdáleného města. To je konkrétní dopad na drobné obchodníky typu „babičky z Kladenska“, která si ministru financí stěžovala na vysoké náklady EET a na které se Babiš nakonec vykašlal.
Babišův vklad k Vítěznému únoru
Zdaleka to není jediný případ. Už dnes se mohou mnozí přesvědčit na vlastní oči, že jejich oblíbené vesnické hospůdky a obchody, na které byli zvyklí, stahují rolety. Podle průzkumu Sdružení místních samospráv, které sesbíralo data od 1724 starostů zejména z nejmenších obcí do 500 obyvatel, až v 970 obcích hrozí uzavření hospod, obchodů a dalších služeb, kterých se dotkne EET. Přitom se jedná o data pouze z jedné čtvrtiny všech obcí a měst.
Přežijí jen větší obchody a supermarkety, pro které znamená zavedení EET náklady ve výši milionů korun, což si samozřejmě promítnou do cen. Výsledkem bude zhoršení dostupnosti služeb a obchodů, zejména na venkově, a zdražování. Zákazníkům to nepřinese pozitivního vůbec nic.
[ctete]95030[/ctete]
Představitel státní moci Andrej Babiš už navrhuje, aby zkrachovalé hospody a obchody přebíraly obce. Tímto atakem na soukromé podnikání se vracíme tam, kde jsme už jednou byli. Šéf hnutí ANO úspěšně navázal na komunistickou tradici, systémovou likvidaci drobných podnikatelů a živnostníků. Tentokrát nikoli v duchu fantasmagorických komunistických idejí, ale ve jménu „páchání dobra“ a předvolebního marketingu hnutí ANO. Výsledek je úplně stejný. A to je nepopiratelný Babišův hlavní vklad k výročí Vítězného února.