Premiér Andrej Babiš zase jednou poskytl rozhovor svým Lidovým novinám. Zabírá dvě strany a velká většina textu je věnována představení jeho Národního investičního plánu. Na projekty sice nejsou peníze, přesto jsou nápady více než megalomanské. Babiš se odvolává na Víceletý finanční plán Evropské unie pro roky 2021–2027, což je poněkud problém, protože je velmi pravděpodobné, že peněz pro Českou republiku bude mnohem méně. A to kvůli jeho vlastnímu střetu zájmů.
Babiš v rozhovoru tvrdí, že audit o jeho střetu zájmů je pouze názorem nějakého ředitelství, nikoli Evropské komise, a že tedy nijak neovlivní další čerpání evropských dotací. Jenže to se poněkud rozchází s tím, co řekla deníku FORUM 24 předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová. „Evropští občané musí mít důvěru ke státním institucím, které spravují veřejné peníze nezávisle a bez nátlaku určitých skupin. EU nevznikla, aby podporovala oligarchy a oligarchické systémy, ale aby sloužila tomu, aby se její občané měli dobře,“ uvedla.
S Hohlmeierovou jsme zároveň hovořili i o konfliktu zájmů a o tom, jak se dotýká budoucnosti a dalšího získávání peněz z EU. „Výbor pro rozpočtovou kontrolu očekává, že budeme schopni vytvořit lepší rozhodování v novém programovém období tím, že se zaměříme na na financování malých a středních, často rodinných firem, na inovátory, start-upy a na velké množství nevládních organizací. Chtěli bychom mít výsledky a analýzy všech případů včetně toho českého ještě před novým obdobím, abychom předešli budoucímu zneužívání a budoucímu střetu zájmů,“ sdělila Hohlmeierová.
Je opravdu fascinující, jak Babiš navzdory jasným faktům dokáže zapírat, a to ještě na stránkách novin, které jeho střet zájmů přímo reprezentují. „Je to auditorská zpráva jednoho ředitelství, ne názor Komise. Podle toho, co se objevilo v médiích, je i obrovský rozdíl mezi předběžným auditem a závěrečným, tedy auditoři uznali svou chybu a vyhověli mnoha podstatným připomínkám Česka. Co se týká střetu zájmů nebo i Čapího hnízda, nikdo a nikdy za dva roky, co jsem premiérem, o tom se mnou na Evropské radě nemluvil,“ tvrdí například Babiš a vzápětí opět uráží například senátora Lukáše Wagenknechta, který prý za vším stojí, protože má v Bruselu „super známé“.
Babiš dobře ví, že v politice často platí, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Jenomže v případě jeho střetu zájmů to tak není, jelikož Evropskou komisi ani jiné představitele evropských institucí jeho výmluvy vůbec nezajímají. Oni vidí fakta a ta jsou jasná: Babiš je konečným beneficientem Agrofertu a na Evropské radě může ovlivňovat evropské dotace. To je nepřijatelné a v dalších letech bude ještě víc. Takže Národní investiční plán je jen taková další pohádka.