Vláda požádá poslance o zrušení usnesení, podle kterého má současný nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února. Kabinet současně požádá sněmovnu, aby nouzový stav platil až do konce března. Ve středu večer to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). O případném zpřísnění opatření se nakonec vláda na svém večerním jednání nedohodla. Jednat chce ještě s opozicí, rozhodne pravděpodobně až po prodloužení nouzového stavu.
„Vláda požádá poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s prodloužením do 31. března,“ prozradil Hamáček. Podle premiéra Andreje Babiše opatření podle pandemického zákona v současné epidemické situaci nestačí. Vláda proto od středečního večera jedná o zpřísnění pravidel.
„Jsme přesvědčeni, že je potřeba ta opatření zpřísnit a změnit. Pokud to neuděláme, tak skutečně příští dva týdny nás čekají obrovské problémy,“ řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš s tím, že je nutné odvrátit katastrofu. Plánovaná opatření přirovnal k těm, která v České republice platila na jaře loňského roku. „Čekají nás pekelné dny z hlediska zdravotnictví, a my proto musíme reagovat,“ vysvětlil premiér.
Za dramatický označil nárůst hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19 na jednotkách intenzivní péče. Situace jako nyní v Česku podle premiéra dosud nebyla. „Pokud ještě někdo nevěří, že covid je zabiják, tak je to zabiják. Umírají i mladí lidé, končí na jednotkách intenzivní péče,“ uvedl na ranní tiskové konferenci Babiš.
Vláda měla ve středu řešit také částečný návrat dětí do škol. Původně to mělo být od 1. března, v úterý ministr školství Robert Plaga (za ANO) oznámil, že se tak může stát nejdříve 3. března. Premiér to ale nyní vzhledem k epidemické situaci vyloučil. „V této situaci to ale zkrátka není možné. Ta situace je extrémně vážná,“ dodal.
Babiš zároveň odmítl jmenovat datum, na které by se mohlo otevření škol odsunout. „Já určitě žádná data nechci říkat, protože my si něco přejeme, ale potom to nenastane a potom samozřejmě jsme obviňováni, že jsme něco slíbili a jsme to nesplnili,“ prohlásil.
Od března se postupně měly do lavic vracet závěrečné ročníky středních škol, které na jaře čekají maturitní a závěrečné zkoušky. Později se měla ve středních školách obnovit praktická výuka, která se na dálku často nedá vůbec nahradit. Počítalo se i s návratem žáků devátých tříd, které v dubnu čekají přijímací zkoušky na střední školy. Podmínkou byla dosud distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona.