Společnost IMOBA, což mimochodem znamená „Investice Moniky Babišové“, hodlá vrátit padesát milionů, které patrně podvodem získala na výstavbu rodinného sídla Čapí hnízdo designovaného premiéra Andreje Babiše. Zároveň však trvá na tom, že to v žádném případě neznamená přiznání viny, kterou v současnosti zkoumají policejní vyšetřovatelé. Trestně stíhaný šéf hnutí ANO vrácením peněz získá řadu argumentů, kterými bude zásobovat novináře. Jeho stylu by odpovídalo, kdyby šířil, že to tím pro něj skončilo a že je to vyřízená věc.
Když něco ukradnete, budete dělat, že o ničem nevíte. Když však něco získáte bez podvodu, nedává rozum, proč byste to vraceli. Přesto IMOBA bude vracet miliony, přitom podle svého prohlášení nic neudělala.
Andrej Babiš si zprvu nemohl ani vzpomenout, kdo vlastně v době, kdy z dotačního programu doputovalo na farmu padesát milionů, „Čapák“ vlastnil. Ale nakonec se rozpomněl.
Byly to jeho dospělé děti a svůj podíl na celé podivné machinaci měla i jeho tehdy přítelkyně Monika a její bratr. Zjednodušeně prostě milá paní Babišová dostala na hraní firmu a když jí podnikání moc nešlo, její bohatý druh pomohl. Jen si přitom tak trochu „vypůjčil“ desítky milionů, které měly připadnout drobným firmám a ne jeho zemědělskému molochu Agrofert.
Do celé kauzy se zamíchala politika a z kauzy Čapí hnízdo se stal velký problém, které dodnes muž, který si brousí zuby na premiérský post, musí řešit. Lépe řečeno, řeší ho policie, což se moc nehodí do Babišova konceptu hodného strýčka, který nemusí krást, protože už má tolik, že nemá zapotřebí někde loupit.
Přesto je kvůli Čapímu hnízdu trestně stíháno sedm lidí, včetně Babiše a jeho paní. A to je třeba za každou cenu změnit, vždyť v Bruselu se nikdo moc nechce bavit s člověkem, který zřejmě vzal peníze Evropské unie a použil je pro osobní prospěch a bez dobrých vztahů nebudou ani selfíčka, které tak často zásobují sociální sítě hnutí ANO a jeho majitele.
Babiš se tak snaží udělat hodně, aby se kauza Čapí hnízdo nadále nedostávala na titulní strany svobodných deníků, do neovlivněných webů a na obrazovky veřejnoprávní televize. Pokud by se nepodařilo odstranit vyšetřovatele Nevtípila, který nechce pochopit, že vyšetřovat premiéra není ve „veřejném zájmu“, musí se celá lapálie zahladit jinak.
Vrácení dotace se zdá dobrou variantou. Ve skutečnosti sice nic neřeší a vyšetřovat se bude dál, ale na veřejnosti, kterou Babiš tak rád balamutí, může zapůsobit úplně jinak. Oligarcha totiž začne brát celou kauzu za vyřešenou a všechny, kteří by snad chtěli stále do Čapího hnízda šťourat, bude označovat za mafii, lidi, kteří ho chtějí dostat z politiky a lháře.
Jako argument pro svou nevinu Andrej Babiš rád vyprávěl o tom, že se všichni mají jet na farmu podívat a uvidí, že oněch 50 milionů je proinvestováno a nikdo nic neukradl. Teď přijde na řadu pohádka o tom, jak musel řádně získanou dotaci vrátit, aby se zbavil neúnosného honu na jeho osobu a nebohou Moniku. Můžeme se tak těšit na další ublíženecké řeči, kterým však téměř třicet procent naivních voličů stále věří.
V prvé řadě je však důležité mít na paměti, že vyšetřování Čapího hnízda vrácením dotace zdaleka nekončí. Jde však o to, zda bude mít někdo zájem dojít k nějakému konci.