Ministr financí a velkopodnikatel Andrej Babiš se zbavil osvědčeného ředitele Auditního orgánu na svém ministerstvu Evžena Mrázka. Ten musel skončit ve funkci těsně před tím, než měl na popud Evropské komise zahájit kontrolu čerpání evropských dotací na výstavbu Babišovy honosné venkovské rezidence Čapí hnízdo. Konec nejvlivnějšího tuzemského auditora oznámilo ministerstvo financí v úterý na svém webu. Jako první na to upozornil web Echo24. Mrázek patřil k původní sestavě, s níž Andrej Babiš nastoupil na ministerstvo.
[ctete]43029[/ctete]
Mrázka nahradí ve funkci ředitele Auditního orgánu jeho dosavadní podřízený Stanislav Bureš (pikantní na celé věci je, že „Bureš“ je krycí jméno Andreje Babiše ve svazcích komunistické tajné policie StB). Ten zvítězil ve výběrovém řízení, u kterého bylo předem jasné, že Mrázek nemůže uspět, protože neměl nejvyšší stupeň znalosti anglického jazyka. Na pozici se přihlásili tři zájemci, Bureš splnil požadavky údajně jako jediný. Do funkce byl jmenován s platností od dnešního dne.
O výběrové řízení se zajímá Evropská komise
S výměnou na postu šéfa auditorů ale něco nehraje. Server Neovlivní.cz 19. ledna napsal, že o výběrové řízení na tento klíčový post se začali zajímat kontroloři Evropské komise. Ti mají na stole zprávy o možné manipulaci v tendru. Lidé z ministerstva financí totiž už krátce po jeho vyhlášení tvrdili, že jeho výsledek je předem daný. Ministerstvo financí však pochybnosti odmítá.
Bývalá zaměstnankyně ministerstva Jarmila Nývltová podle serveru už třináct dní po zahájení řízení napsala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, že současný šéf auditu Mrázek to má spočítané a v tendru nevyhraje. „Ředitel Mrázek prý skutečně končí… Vyhnánek (náměstek ministra Tomáš Vyhnánek, pod něhož spadá audit – pozn. red.) ho nemusí a je na něj přichystaný. Navíc nesplňuje kvalifikační předpoklady,“ napsala 19. listopadu Nývltová v dopise, který má server Neovlivní.cz k dispozici.
Premiér Sobotka výslovně nepopřel, že citovaný dopis od Nývltové dostal, uvedl ale, že to je mimo jeho kompetenci. „Tímto tématem jsem se nikdy nezabýval a nezabývám. Je to v kompetenci ministerstva financí a systému státní služby,“ sdělil Neovlivní.cz premiér.
Evropská komise oficiálně připustila, že se její lidé situací kolem kontroly čerpání eurodotací v Česku zabývají. Nedostatečná spolehlivost auditu a zpochybnění jeho nezávislosti se přitom může v nejhorším případě stát jedním z důvodů k zastavení přísunu unijních peněz. „Komise pozorně sleduje činnost českého auditního orgánu. Příslušné kontrolní složky plánují v druhém pololetí roku 2016 přezkoumání práce auditního orgánu,“ stojí v oficiální odpovědi Evropské komise na otázky šéfky kontrolního výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleové.
Chcete správný výklad? Čtěte Babišovy noviny
S účelovou interpretací Mrázkova odvolání přispěchaly ve svém dnešním vydání Babišovy Lidové noviny. Redaktorka Kateřina Surmanová v nich podrobně vysvětluje, proč Mrázek nemohl ve funkci nadále setrvat. Velkou pozornost přitom věnuje Mrázkově špatné angličtině, kterou se prý nedoučil ani poté, co dostal časově omezenou výjimku, aby si vzdělání doplnil, takže český stát musel do Bruselu vrátit 879 tisíc korun z dotace na Mrázkovu pozici.
Dále článek připomíná, že Mrázek byl podepsaný pod auditem na monitorovací systém pro rozdělování dotací, který spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj ministryně Karly Šlechové (za Babišovo hnutí ANO), a že tento audit vyvolal „ostrý spor“ mezi oběma resorty. Zmíněn je rovněž dopis, který odeslala do Bruselu trojice již bývalých Mrázkových podřízených. Stěžovali si v něm údajně Evropské komisi, že „pod novým vedením pracuje auditorský tým špatně, namísto řízení panuje chaos a ti, kdo se odváží něco namítat, o místo přijdou“.
A Babišův deník činí jednoznačný závěr: „Poslední vývoj událostí kolem monitorovacího systému nahrává spíš argumentům proti Mrázkově stylu práce.“
Úspěšný auditor tvrdě narazil
Šéf auditorů, jinak též ředitel Odboru 52, je z hlediska čerpání eurodotací klíčovou postavou. Auditní orgán ministerstva financí provádí supervizi všech kontrol evropských dotací v celé České republice. Jeho nekvalitní práce v letech 2007–11 byla hlavním důvodem, proč Evropská komise čerpání dotací na půl roku zastavila. Po nástupu Mrázka počátkem roku 2014 se úroveň Auditního orgánu zlepšila, jak před čtrnácti dny potvrdilo hodnocení Evropské komise. Podle předběžných výsledků patřil Mrázkův audit loni k nejlepším v Evropské unii.
Přesto Mrázek o funkci přišel. Stalo se tak měsíc poté, co evropská komisařka pro regionální politiku Corina Cretuová oznámila, že požádá Auditní orgán o kontrolu financování projektu Farma Čapí hnízdo. Jde o luxusní rekreační zařízení postavené s podporou padesáti milionů korun evropských dotací, přitom je součástí holdingu Agrofert, který patří ministru financí Babišovi. Evropská unie se chce ujistit, že při schvalování projektu určeného malým a středním firmám nebyly porušeny dotační předpisy. Dotace totiž čerpaly nastrčené malé firmy, protože gigantický holding Agrofert, jehož součástí je více než 250 firem, by na ně neměl nárok.
[ctete]39838[/ctete]
Nejdřív musela skončit státní zástupkyně, teď auditor
Konkrétně existuje podezření, že společnost Farma Čapí hnízdo vznikla účelově vyčleněním a přejmenováním jedné ze společností Agrofertu ZZN Agro Pelhřimov. Tato operace proběhla jen několik týdnů před přidělením dotace. Farma zahájila provoz v roce 2010 a v dubnu 2014 ji pohltila developerská divize Agrofertu Imoba. Andrej Babiš vždy tvrdil, že s vlastnictvím Čapího hnízda nemá nic společného, nicméně v televizním dokumentu „Matrix AB“ výslovně prohlásil, že projekt farmy vymyslel on sám.
[ctete]45354[/ctete]
Minulý pátek rezignovala na svoji funkci pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová. Spolu s ní končí i její náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská, náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová, vedoucí oddělení obecné kriminality Jana Kadeřábková a vedoucí oddělení ekonomické kriminality Helena Čapková. Důvodem jsou podle informací Svobodného fóra tlaky kvůli vyšetřování dotací na Babišovo Čapí hnízdo, které žalobkyně dozorovala. Stejnou informaci uvedl i web Česká justice.
[ctete]44911[/ctete]
„Pokud je to tak, je to velice alarmující informace, která mě ale bohužel nepřekvapuje,“ řekl Svobodnému fóru předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nicméně to, že Čapí hnízdo byl podvod na daňové poplatníky a na Evropskou unii, o tom není pochyb, ať už to bude prohlášeno trestným činem, či nikoliv,“ dodal.
Odchod Hercegové uvítali jak vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, tak ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za Babišovo hnutí ANO). Velké nadšení vyvolala její rezignace opět především v Babišově tisku, který dopodrobna rozebíral údajné, ale nikdy neprokázané prohřešky Hercegové z minulosti. Babišovy Lidové noviny dokonce jásaly nad „průvanem v Praze“, který by prý mohl oživit vyšetřování některých starších kauz.
[ctete]40715[/ctete]
Nyní se Babiš zbavil osvědčeného auditora těsně před tím, než měl zahájit kontrolu evropské investice do jeho Čapího hnízka. Copak se o něm v Babišově tisku ještě dočteme?