Andrej Babiš vysvětloval podnikatelům elektronickou evidenci tržeb na dvoudenní konferenci, kterou na brněnském výstavišti uspořádalo ministerstvo financí. Postěžoval si, že jej lidé kvůli zavádění EET nenávidí a hnutí ANO klesají preference, přesto ji považuje za potřebnou. Připustil, že informovanost o EET je zatím malá, z čehož obvinil opozici.
Na akci spojenou s veletrhem se dostavila tisícovka podnikatelů, před kterými Babiš obhajoval novinku se spolupracovníky z rezortu. Před zaplněným sálem zmínil i další svůj „dárek“ podnikatelům, kontrolní hlášení DPH.
[ctete]74508[/ctete]
Za problémy podnikatelů může opozice
„Já se omlouvám za kontrolní hlášení, ale stále nám utíká 80 miliard, zejména přes karuselové obchody. V celé Evropě je to 170 miliard eur,“ zdůraznil Babiš. Neobjasnil přitom, proč právě výběr DPH jako u jediné daně zaostává za rostoucí spotřebou v době slušného hospodářského růstu. Úspory z kontrolních hlášení, která stojí drtivou většinu poctivých podnikatelů jen čas a peníze, zatím zdaleka nenaplňují ministrovy sliby.
Babiš se neopomněl navézt do pravicové opozice, která zvyšování administrativní zátěže podnikatelům tvrdě kritizuje a avizuje, že ji v případě úspěchu po volbách zruší. Podle něj zavinila, že zákon přišel se zpožděním, a podnikatelé tak mají málo času na seznámení se s novými pravidly.
„Nepřátelé toho systému se postarali o minimální informování veřejnosti,“ prohlásil místopředseda vlády doslova pro Hospodářské noviny.
Bylo to však samotné ministerstvo financí, které kvůli průtahům v přípravě zavedení EET několikrát odložilo. Termín spuštění první etapy od 1. prosince, který se vztahuje na restaurace a ubytovací služby, si šéf hnutí ANO také stanovil sám. Hospodářskou komorou byl veřejně vyzván, aby tento termín odložil na začátek příštího roku. Chvíli s touto myšlenkou koketoval, aby ji nakonec rezolutně zavrhl.
Připravil tak podnikatelům v hektickém předvánočním čase nadílku, za kterou mu mnozí nepoděkují. Přenášení odpovědnosti za neinformovanost na opozici, jejímž právem je byrokratický konstrukt odmítnout, je zkrátka chucpe.
Komplikovaný systém s řadou výjimek
Stejně tak je skutečností, že ministerstvo financí vytvořilo velmi komplikovaný jízdní řád zavádění EET ve třech etapách s řadou výjimek a nevyjasněností, které se začínají upřesňovat až teď v září. Do té doby byly z rezortu mediálně vysílány nepřesné a dokonce zcela protichůdce informace.
Už nyní je zcela zjevné, že Babišovo novátorství přinese řadu absurdit, které ukáže teprve praxe. Aktuální upřesnění systému například znamená, že v pizzerii se EET vztahuje na pizzu, kterou si dá zákazník u stolu. Pokud si ji však odnese v krabici domů, do prosincové první fáze její prodej nespadá.
Za pozornost také stojí, že z první etapy zavedení EET na poslední chvíli vypadl stánkový prodej občerstvení, kde shodou okolností podniká Babišova síť stánků Parky’s, provozovaná Kosteleckými uzeninami. Stánkové občerstvení se najednou ocitlo až ve třetí etapě, jejíž spuštění se plánuje až od března 2018.
Podle slov šéfa hnutí ANO transparentně podnikající Agrofert přitom odmítá sdělit, kolik těchto stánků s hot dogy provozuje. Jisté však je, že už v roce 2014, kdy projekt Parky’s začínal, odhadovala projektová manažerka Kosteleckých uzenin Petra Dlouhá, že by se jejich síť mohla mezi lety 2017 a 2018 rozšířit až na dvě stovky.
Ochladnutí původních stoupenců EET
Dlužno dodat, že tyto neprůhledné šachy vyvolávají negativní reakce i mezi původními podporovateli EET. Mezi ně patří šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, který kritizuje přibývající výjimky, podle něj popírající původní smysl zákona.
Řadí sem nejen vyčlenění stánkového prodeje, který bude rok a půl zvýhodněn proti restauracím, ale například i úplné vypuštění veřejně prospěšných organizací, jako jsou sokolovny, hasičské spolky a podobně. „Máme obavu, že dojdeme do situace, kdy tady budou takové výjimky, kdy ti, co dodnes krátili tržby, je budou krátit i nadále. A ti, co dosud platili, budou mít ještě více povinností, než měli předtím,“ prohlašuje Stárek.
To jen dokládá určitou naivitu stoupenců EET, kteří věřili, že zavedení elektronické evidence tržeb narovná podnikatelské prostředí. Výsledek je zcela opačný. Ti poctiví budou zatíženi časově i finančně a navíc jim bude stát nahlížet „do kuchyně“ získáváním citlivých obchodních dat. Množství výjimek způsobí, že zákon půjde obcházet, a zároveň zkrachuje mnoho drobných prodejců. Vývoj v Chorvatsku budiž dokladem.
V Chorvatsku, ze kterého si šéf hnutí ANO vzal vzor a pochvalně bylo zmiňováno i na brněnské konferenci, se celkový výběr daní po zavedení EET nezvýšil. Zejména z toho důvodu, že desítky tisíc drobných podnikatelů a firem ukončilo svoji činnost. Babišem avizovaných 18 miliard korun navíc se tak jeví jen jako marketingová chiméra.
Chorvatsko je přitom zemí se třetí nejvyšší nezaměstnaností v EU a objem šedé ekonomiky, který je dvojnásobně vyšší než u nás, po zavedení elektronické evidence tržeb poklesl jen kosmeticky.
Platit budete dodavatelům softwaru, ne státu
Andrej Babiš v souvislosti s konferencí poskytl rozhovor Hospodářským novinám (19. 9. 2016). Podnikatelé se prý nejčastěji ptají na poplatky spojené s EET. „Říkám jim, že my jako stát po nich žádné poplatky nechceme, platit budou dodavatelům softwaru,“ prohlašuje.
Těžko říci, jestli tím podnikatele uklidnil. Tyto poplatky dosáhnou nad rámec jejich současných výdajů 5 až 10 tisíc korun za elektronickou pokladnu a tiskárnu, 300 až 900 korun měsíčně poskytovateli softwaru, případně zahrnou náklady za připojení k internetu.
Zmínil také, jak chodí vysvětlovat EET i na farmářské trhy nebo dožínky. Na dotaz, jestli jsou k němu lidé v tržnicích dostatečně otevření, odpověděl, že určitě ano. „V Mikulově mě chtěli dokonce zmlátit, jinde na mě pokřikují. Já se jim vše snažím vysvětlit: Někde si to vysvětlit dají, jinde nechtějí vůbec mluvit.“
Majitel Agrofertu to má holt těžké. Vysvětlovat malým podnikatelům, proč jim chce zvyšovat náklady a koukat pod prsty kvůli každé koruně, a zároveň si zařizuje miliardové dotace, veřejné zakázky a daňové úlevy, je zkrátka olbřímí a nevděčný úkol. Ne každý ho ocení.
[ctete]76138[/ctete]