Předseda hnutí ANO dělá vše pro to, aby opět vyhrál volby a s největší pravděpodobností tak znovu usedl do premiérského křesla. Po podpoře boje proti rakovině přichází Andrej Babiš s dalším nápadem, který osloví velkou část veřejnosti. Premiér navrhuje zmrazení platů politiků na několik let. Chce kvůli tomu mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny.
„Proč neuděláme mimořádnou schůzi na zmrazení platů politiků? Proč poslanci a senátoři budou mít o pět a půl tisíce měsíčně navíc, z jakého titulu?“ vyprávěl Babiš ve svém nedělním „Čau lidi“ videu. „Nestydíte se, šest procent navíc? Za co? Za to, že máte celé léto prázdniny? Za to, že se producírujete před kamerami?“ dodal. Že je tím, kdo vyhledává mediální pozornost ze všech nejvíc, už ovšem nezmínil.
Téma, které nastolil, je před volbami stejně „fungující“ jako třeba důchody či kdejaké přídavky pro lidi v nouzi. Pro opoziční strany je velmi těžké s takovým populismem bojovat, pokud nechtějí ztratit podporu u skupin obyvatel, které si Babiš kupuje. Pokud by třeba někdo letos namítal, že důchodci v době covidu nepřišli ani o korunu, a tak by se jim neměly dávat bonusy nad rámec zákonné valorizace, byl by sám proti sobě.
Přestože by řekl pravdu, naštval by si všechny ty, kteří ony tři stokoruny od vlády dostali, aby věděli, čí volební lístek hodit na podzim do urny. Stejně tak se to má i se zmrazením platů politiků. Kdo nyní řekne NE, bude pro občany téměř nevolitelný. V době, kdy mnoho lidí kvůli pandemii přišlo o práci, se totiž každé navýšení platů obhajuje jen velmi těžce.
Problém ovšem není v tom, že Babiš s takovým návrhem přišel, ale to, kdy s ním přišel. Měl minimálně rok a půl na to, aby si všiml, že situace v zemi je kritická a je třeba, aby politici, kterým věří čím dál míň lidí, něco udělali. Právě zmrazení vlastních platů by byl jakýsi vzkaz lidem, že nyní je třeba najít peníze do rozpočtu kdekoliv. Stejně tak ovšem mohly s takovým nápadem přijít opoziční strany, a vzít tak Babišovi vítr z plachet. To se ovšem nestalo.