
Andrej Babiš a Karel Havlíček. FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš vyzval mobilní operátory, aby v souvislosti s aplikací eRouška významně zlevnili chytré telefony. Sám přitom před rokem a půl sliboval příchod čtvrtého operátora, který sníží ceny mobilních dat. Jeho výběr se ale zkomplikoval a hrozí soudní spory se státem.
Vláda se s rozvojem epidemie koronaviru potýká s nesplněnými a nedotaženými resty. Mezi ně patří nastavení chytré karantény, slibované už letos v květnu. Teprve v polovině září, kdy Česká republika spadla mezi nejrizikovější evropské země, byla spuštěna mobilní aplikace eRouška, sloužící k rychlejšímu trasování. Každý uživatel dostane informaci, že byl v kontaktu s pozitivně testovaným na covid-19, pokud je zapojený v tomto systému. Čím více lidí se do něj zapojí, tím bude účinnější.
Výzva operátorům
Tuto aplikaci však lze stáhnout jen do tzv. chytrých telefonů (smartphonů) a mezi nejohroženější skupiny patří senioři, z nichž mnozí tento typ mobilních přístrojů nepoužívají. Toho si povšiml i premiér Andrej Babiš ve svém aktuálním výstupu „Čau lidi“, kde apeloval na masivnější používání eRoušky.
„Problém je, že ne všichni mají tyhle chytré telefony, hlavně starší lidi mají starší přístroje a takový chytrý telefon stojí asi 2000 korun,“ pozastavil se. „Tak by bylo strašně fajn, kdyby naši mobilní operátoři, a já bych je chtěl k tomu vyzvat, udělali nějakou solidární akci, kde by tyhle chytré telefony, hlavně pro starší, významně zlevnili. To by bylo velice dobré a důležité, protože hlavně starší lidé jsou nejvíce ohrožení.“
Není to poprvé, kdy se Babišova vláda snaží přenášet část nákladů na podnikatelský sektor, který dostane do rukou pomyslného Černého Petra, pokud tyto „dobře míněné“ premiérovy apely nevyslyší.
Základní potíž ovšem nespočívá v ceně chytrého mobilu, jde-li o nejlevnější verze, zvláště pokud vláda posílá seniorům pět tisíc korun „rouškovného“. Spíše ve snížené ochotě mnoha z nich používat nové technologie, s nimiž často zápolí i mladší ročníky.
Problém bezpečnosti osobních dat
Místo aby vláda už dávno rozjela mediální kampaň na používání těchto aplikací, nikoli na vyhození dvou miliard korun na podporu domácí dovolené (potažmo velkých mediálních domů), tlačí premiér na operátory, aby „významně zlevnili“ ceny mobilů.
Situace je nepoměrně složitější, o čemž svědčí vyjádření mluvčího Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda. „Mobilní operátoři jsou diskusi s vládou otevření, nicméně sehnat pana premiéra k věcné diskusi se našim členům už několik měsíců nedaří. K případné podpoře eRoušky už čtyři týdny čekáme na odpověď ministerstva zdravotnictví na naše tehdejší dotazy ohledně její bezpečnosti,“ reagoval.
Znamená to snad, že byl spuštěn fakticky sledovací systém lidí přes mobily, aniž byly s operátory vyjasněny otázky bezpečnosti shromažďování osobních dat? Tomu se snad ani nechce věřit a lze jen doufat, že se tyto nesrovnalosti co nejdříve vyjasní.
Exces exministryně Novákové
Babišova vláda má v souvislosti s mobilními operátory další nesplněný rest, když před rokem a půl slibovala nižší ceny mobilních dat. Ke konci bývalé ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové přispěl její bizarní výrok, že za drahá mobilní data, jedna z nejdražších v Evropě, si mohou zákazníci sami.
Výše cen je podle ní způsobena chováním majitelů telefonů, kteří hledají připojení k bezdrátovým Wi-Fi sítím, jež jsou zadarmo. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ řekla Nováková loni v únoru České televizi a okamžitě vyvolala bouřlivé reakce.
Neudržitelnost situace tehdy pochopil i šéf ANO, který dlouhodobě sliboval snížení cen dat na úroveň v okolních zemích. Za pět let vlády s jeho účastí se do té doby s cenou služeb operátorů v porovnání s jinými zeměmi příliš nepokročilo.
Premiér se ujal osobní iniciativy. Novákovou odstavil, zanedlouho odvolal a slíbil rychlé řešení. Loni v červnu nastoupil nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Tehdy společně s premiérem optimisticky ohlásili, že se blíží nástup čtvrtého operátora. Má být vybrán v souvislosti s aukcí kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Babiš dodal, že už jednají s případnými zájemci.
Kde je čtvrtý operátor?
Jenže letos se tento proces výrazně zkomplikoval. Po řadě peripetií a výměně vedení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který má na starosti přípravu aukce 5G, došlo ke změně jejích podmínek.
„S ohledem na svou profesionální a osobní integritu bych se nedokázal podepsat pod takové podmínky aukce, které dle mého přesvědčení nepovedou ke zlepšení konkurenčního prostředí na českém trhu a pravděpodobně povedou k řadě soudních sporů,“ věštil v lednu v rezignačním dopise bývalý ředitel ČTÚ Jaromír Novák.
V tom se nemýlil. Stávající mobilní operátoři O2, Vodafone a T-Mobile napadli podmínky 5G aukce soudně. Podle nich zvýhodňují nové operátory (hovoří se o společnosti ČEZ kontrolované ministerstvem financí) a poškodí stávající. Jsou prý v rozporu i s evropským právem, proto jedna ze stížností leží na Evropské komisi.
Zastavit aukci se operátorům soudně nepodařilo, ale stále hrozí několikaleté právní spory, což nepomůže ani případně vybranému čtvrtému operátorovi. Jak to dopadne s cenami služeb, je dnes po hození rozbušky na telekomunikační trh problém odsunutý na vedlejší kolej.
Sečteno a podtrženo. Premiér Babiš vyzývá k solidárnímu chování mobilní operátory, kteří jsou přesvědčeni, že je chce stát poškodit, a už nyní s ním vedou soudní spory. Absurdnější tento scénář být nemůže, ale to už patří k místnímu folklóru.