
Na Václavském náměstí se 29.února 1948 v Praze sešlo na 130 000 dělníků v zemědělství na podporu únorového puče FOTO: čtk
FOTO: čtk

Andrej Babiš se pochlubil, že promluvil na konferenci o nutnosti zadržovat vodu v krajině. Prý je to nejvyšší priorita vlády. Oháněl se počty projektů, které prý vláda podpoří. Pro člověka sledujícího počínání Babiše v zemědělství je to značně udivující čtení. Právě velkozemědělec Babiš patří k bezohledným zemědělcům, kteří by se spíše dali označit za vytěžovatele půdy, kteří jdou jen po zisku bez ohledu na půdu a krajinu.
Ale pěkně popořádku. Hlavní vinu za současné sucho nesou komunisté. Ti po roce 1948 ukradli soukromou půdu. Meze, remízky, přirozené větrolamy, mokřiny, drobné rybníčky a další přirozené hranice zničili, vyřezali, rozorali, odvodnili, zmeliorovali. Krajinu upravili tak, že z malých políček a polí, kde se v každé hranici mezi pozemky držela nejen voda, ale mohl zde žít i hmyz, zvířata, ptáci, atd., udělali ohromné lány, které téměř dokonale odvodnili. Půda postupně umírá, není schopna vodu zadržet, protože je trvale utužována stále těžší, mohutnější a výkonnější technikou.
V posledních desetiletích velkozemědělci často navíc „flákají“ základní postupy. Neorají dostatečně hluboko, protože to stojí naftu a čas řidiče i traktoru. Půdu nenechávají odpočinout, nedodržují osevní postupy. Příliš často něpříklad zařazují řepku, která půdu vysává. Do půdy nedodávají statková hnojiva, protože nechovají zvířata, takže nemají hnůj. Vše nahrazuje chemie, jejímž největším výrobcem v ČR je Agrofert. Chemická hnojiva však život do půdy nevrátí, naopak. Pomohou jen k tomu, aby plodiny tak nějak vyrostly. To je ale vše. V honbě za maximálním výnosem je život v půdě bombardován stále větším přílivem herbicidů, fungicidů a dalších cidů.
A právě teď jsme dorazili na Andreje Babiše. Velkozemědělci hospadařící na největších plochách v ČR totiž až na několik málo výjimek neudělali od roku 1989 vůbec nic pro to, aby půdu v polích zadrželi. Navíc ohromné lány neohrožuje zdaleka jen nedostatek vody, velkým problémem je i větrná eroze, kdy z lánů vítr postupně odnáší nejúrodnější části ornice.
Kdyby premiérovi a největšímu zemědělci v ČR skutečně šlo o to zvýšit zádržnost vody v krajině, začal by už dávno u sebe. A začal by vysazovat biokoridory, větrolamy, budoval by rybníky, atd.. Jenže na to dosud nebyly tak moc dotace. A to je asi ten problém.
Pokud člověk, který je spoluviníkem toho, že v krajině je nedostatek vody, hovoří o tom, že je potřeba udělat vše pro to, aby v krajině bylo více vody, je to chucpe. Je to asi něco takového, jako kdyby boj proti trafikám, úplatkům a rozkrádání státu vedl Andrej Babiš.