Andrej Babiš se včera pochlubil, že předložil obrovské množství zákonů. Jenže ono je to jako vždycky tak trochu jinak.
1. Není důvod k chlubení. Už i vynikající právníci si několik let stěžují, že nejsou schopni se v českém právu vyznat. Tedy samozřejmě vyjma své úzké specializace.
2. Babiš vystupuje jako kritik evropské byrokracie. Skoro 40 % z „jeho“ zákonů, jimiž se chlubí, je přitom převzato od EU. Mnohé z nich sice jistě musely být povinně převedeny do českého práva, ale tím spíše by se jimi Babiš neměl chlubit. Právě on tedy zanášel celé čtyři roky naše právo evropskými normami.
3. Chtělo by to chlubit se radši kvalitou než množstvím. Jenže… Zákon, který zavedl kontrolní hlášení, obsahoval od počátku nesmyslný systém pokut. Všichni o tom věděli. Tedy kromě „babišovců“. Teprve po mnoha měsících Babiš dodatečně vítězoslavně oznámil, že takové pokuty nemají v zákoně co dělat a že to změní. Byl tak v roli draka i prince, který od draka osvobozuje.
Nebo se stačí podívat na „nejslavnější“ Babišovo dítě – Zákon o evidenci tržeb. Už jeho název je nesmyslný. Evidenci tržeb tady totiž už dávno máme, jen si toho Babiš se svými lidmi nevšimli. Říká se jí podvojné účetnictví. Kromě evidence tržeb se v něm evidují také třeba náklady, pohyby peněz, majetek, dluhy, vklady či dělení zisku. Babiš měl na mysli spíše fakt, že se tržby začnou evidovat on-line.
Ale vlastně ani to ne. Ve skutečnosti totiž chtěl zákon, který se bude vztahovat na pokladní příjmy, nikoli na tržby. V tom je rozdíl. Tržby totiž nastávají v okamžiku, kdy obchodník předá zboží nebo instalatér opraví potrubí. Jim odpovídající pokladní příjmy naproti tomu nastávají, když zákazník zaplatí. Třeba zálohu, nebo naopak splátky dluhu. Chybou v pojmu se vysvětluje, proč Babiš rozdával dětské pokladničky a tvrdil, že projekt převzal z Chorvatska (kde se on-line evidují právě přijaté kuny čili přijaté tamní peníze). Tím rovněž vznikají zmatky s různými typy účtenek (klasická účtenka se vydává např. při předání zboží, „EET účtenka“ buď při tržbě, nebo podle Babiše nejpozději při každém zaplacení zálohy a každé splátce dluhu).
V zákoně o „EET“ je ještě celá řada chyb nebo možná někdy i schválností, jako když jsou od evidence osvobozeny banky či veřejné záchody, ale naopak lékaři, veterináři, prodejci vánočních kaprů, sezonní trhovci a další si on-line pokladnu pořídit musejí.
Mezi největší chyby pak patří povinnost zákazníků (z řad podnikatelů) evidovat na své přenosné on-line pokladně ve směnárně kurzové zisky, povinnost v některých případech on-line evidovat spropitné (ale kdy, na tom se neshodl ani sám Babiš se svou náměstkyní pro EET) a vydat pro to další „EET účtenku“ nebo povinnost odeslat všechny údaje ihned po skončení výpadku spojení (nejpozději však do 48 hodin včetně Vánoc, dovolené či nemoci, a to i v případě, že spojení s „Babišovou“ centrálou třeba kvůli bouřce, chybě v pokladně či chybě na centrále pořád ještě nefunguje). Hrozí přitom i těm nejmenším až milionové pokuty, třeba i za chyby zaměstnanců. Opoziční poslanci taktéž řadu nesmyslů vyjmenovávali, ale ANO, ČSSD ani lidovci o nich nechtěli slyšet.
4. Samozřejmě že drtivou většinu z předložených zákonů nenapsal Babiš, nýbrž úředníci ministerstva financí. Předseda ANO zpravidla naopak „své“ návrhy očividně pouze předčítal. Že mu to občas nešlo a tu a tam vložil do textu nějaké slovenské slovíčko, mu odpusťme. Je to prý pilný žák kurzů češtiny.
5. Nejenže Babiš patří ve sněmovně mezi největší absentéry, takže celá řada zákonů procházela, nebo naopak neprošla bez ohledu na jeho názor. Někdy však nepřišel ani na schvalování svých vlastních zákonů. Jednou takhle v pátek nepřišel na jednání sněmovny, když mělo být schvalováno dokonce šest jeho návrhů. Jel si totiž zrovna povídat o zdravotnictví do nemocnice v Uherském Hradišti, kde si rovněž prohlédl prostory interního a chirurgického oddělení.
Jak uvedl server EuroZprávy.cz, šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura reagoval, že nemá nic proti tomu, aby politici dělali v pátek předvolební kampaň. „Jenom bych chtěl, abychom ji mohli dělat všichni, a ne jenom někteří. Považuji to za nefér,“ postěžoval si.
6. Abychom Babišovi nekřivdili, přece jen předložil nějaké návrhy, na kterých nelze mnoho zkazit. Spolu se svými lidmi dojednal např. mezinárodní smlouvy o vzájemné výměně informací s ostrovem Montserrat, s Britskými Panenskými ostrovy nebo, což je zapotřebí zvláště vyzdvihnout, s Anquillou. To jen abychom uvedli tři z návrhů, jimiž se Babiš právem chlubí.