Andrej Babiš rýsuje svůj plán zapsat se do dějin vybudováním vládní čtvrti v Letňanech. Ve středu se kvůli tomu znovu sejde s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem, který podle dosavadních vyjádření „úřednické ghetto“ ve městě nechce. Premiér před schůzkou prohlásil, že stát nehodlá rozprodávat cenné historické paláce v centru metropole. Některé budovy ale ano. Hřibovi navíc na vysněných pozemcích magistrátu slíbil novou nemocnici.
Babiš v pondělí prohlásil, že mezi budovami, o jejichž prodeji se uvažuje, figuruje sídlo ministerstva životního prostředí v Edenu. „Určitě historické budovy nebudeme prodávat, ale některá ministerstva jako ministerstvo životního prostředí, které sídlí na Kodaňské.“ Sídlo ministerstva v Edenu označil za „takovej panelákovej barák.“ Podle něj by tam mohly vzniknout byty. Zopakoval také, že historické budovy by měly sloužit jako muzea a galerie.
Pozemky v Letňanech, které chce Babiš pro úřednickou čtvrť získat, mají celkovou rozlohu 354 tisíc metrů čtverečních. Nyní už je zřejmé, že Babiš si pro megalomanský projekt naklonil sociální demokraty.
„Plán pana premiéra vytvořit úřednickou čtvrť si myslím, že není úplně nesmyslný. Myslím, že by měl svůj smysl. Co se týče paláců, ve kterých sídlí například ministerské budovy, a to není jenom ministerstvo pro místní rozvoj, ale také například ministerstvo kultury, tak pokud by se ty paláce zpřístupnily v podobě galerií a muzeí, tak si myslím, že by to bylo pro veřejnost jenom přínosné,“ prohlásil v pondělí ministr kultury Antonín Staněk za ČSSD.
Server E15 před tím napsal, že pražské paláce, kde sídlí ministerstva vytipovaná pro sestěhování do úřednické čtvrti, by mohly skončit v soukromých rukou. Podle webu majetkový úřad už dokonce vybral první budovy, které by státní správa mohla vyklidit.
A ve hře jsou opravdu těžké kalibry. Sídlo ministerstva kultury na Maltézském náměstí nebo budovy ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí a v ulici Na Příkopě. Na předběžném seznamu majetkového úřadu je podle E15 celkem devatenáct budov užívaných státní správou. Sedmnáct z nich je v majetku státu a kromě Nostického paláce mohou všechny nakonec skončit v rukou privátních investorů.
Pokud Praha na Babišův obchod (pozemky za nemocnici) nepřistoupí, vystavuje se riziku. Město může mít velký problém s životně důležitými dopravními stavbami, které financuje stát. Babišovi stačí přitáhnout kohoutky.