Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v pondělí střetli kvůli fungování koalice. Babiš na Sobotku zaútočil, když hovořil o údajných podrazech koaličních partnerů. Začíná prý přemýšlet, jestli koalice může fungovat dál. Sobotka kritiku odmítl, Babiš by podle něj neměl odvádět pozornost od svých problémů a měl by se zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy, které v otázce mýta přešlapuje na místě. Podle lidovců je z výroků Babiše cítit, že se blíží krajské a senátní volby.
Jako příklad údajného nekorektního jednání uvedl Babiš pondělní Sobotkovu kritiku týkající se kvízomatů, proces schvalování vládního materiálu k mýtu nebo provozování letecké záchranné služby. „Tak já musím říct, že začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů,“ řekl dnes novinářům.
„Místo snahy o odvádění pozornosti by se měl Andrej Babiš raději zamyslet nad fungováním ministerstva dopravy pod vedením ANO,“ uvedl v reakci Sobotka. „Materiál, který na vládu předložil ministr dopravy Dan Ťok, měl řadu nedostatků, musí být dopracován a vláda se k němu vrátí za týden,“ poznamenal.
Také podle šéfa lidoveckých poslanců Jiřího Miholy je logické, že se koaliční partneři zlobí, když u mýta nenastal patřičný posun. „Myslím, že výroky typu, jestli má smysl koalice, že jsou spíše takovými siláckými výroky, které skutečně by se měly nechávat až jako úplně poslední nevyhnutelná možnost,“ komentoval Mihola slova Babiše po více než čtyřhodinovém jednání koaliční rady.
Babiš naznačil, že materiál k mýtu vláda neschválila, protože zároveň neprojednala veřejnou soutěž na leteckou záchrannou službu. Zároveň odmítl kritiku vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) ohledně pomalého řešení situace kolem mýta. Schvalování tendru na leteckou záchrannou službu vláda odložila kvůli nepřítomnosti ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který má dovolenou. Kvůli jarním prázdninám chyběli na jednání vlády i další ministři.
Babiš také prohlásil, že koalice dosud fungovala dva roky normálně. „A teď navrhuje koalice různé návrhy zákonů s opozicí proti mě. A my, ministerstvo financí, jsme nyní za pitomce, i když rok a půl bojujeme proti kvízomatům,“ nechal se slyšet. Podle Sobotky je dobře, že vláda téma probrala a zviditelnila.
Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér uvedl, že nezískal podporu ministerstva financí pro myšlenku „rychlé“ novely loterijního zákona, která by se týkala takzvaných kvízomatů. Zároveň řekl, že do příštího ledna, kdy mají začít platit pro hazard přísnější pravidla, tak bude stát v potírání nelegálních přístrojů potřebovat dobrou spolupráci policie, státního zastupitelství a resortů financí a průmyslu.
„Premiérovi jsem naposledy psal 6. ledna. V dopise jsem vyzval k vytvoření specializované skupiny, jejímž cílem bude boj proti legálním loteriím. Pokud se tedy pan premiér po 44 dnech probudil a teď jde bojovat proti kvízomatům, tak to vítám. Já proti nim bojuji již rok a půl,“ uvedl Babiš. Zároveň dodal, že problematika kvízomatů se týká především ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva vnitra. „Takže ať si pan premiér udělá pořádek se svými ministry,“ dodal.
Další problém vidí Babiš v podpoře, kterou slibují vládní partneři návrhu zákona o střetu zájmů. „Nebudu ale chtít, aby proti tomu koaliční partneři hlasovali,“ uvedl Babiš. Poslanec Martin Plíšek z opoziční TOP 09 navrhl, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem a do výběrových řízení státu a jeho organizací by nesměly firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. Babiš je přitom vlastníkem gigantického holdingu Agrofert.
[ctete-foto]48639[/ctete-foto]
„Pokud jde o řešení střetu zájmů, myslím, že je v zájmu Andreje Babiše ale i našeho demokratického státu, aby se otázka střetu zájmů jeho i dalších miliardářů, kteří vstupují do politiky, jasně vymezila zákonem,“ podotkl k této záležitosti Sobotka.
Jeho stranický kolega a šéf Senátu Milan Štěch po koaliční radě řekl, že u návrhu týkajícího se veřejných zakázek bude ČSSD chtít ještě analýzu, která posoudí ústavnost. S návrhem, který se týká střetu zájmů, nemá podle něj ČSSD problém. Je ale pro, aby začal platit až po příštích volbách, aby podnikatelé předem znali pravidla.
Lidovci se chystají hlasovat pro oba návrhy. Podle Miholy nemají problém s tím, aby byl zákon účinný už v tomto volebním období.