Pro hlasy voličů se z mnohých politických zástupců stávají bravurní mistři veletočů. Trochu si zažonglovat s názory a ejhle, stojí před vámi místo prozápadního státníka státník provýchodní. Mnohým lidem by z té rychlosti změny směru mohlo dokonce i lupnout v zádech, ale asi to chce jen trochu cviku a ohebnou páteř. Pokud by se snad někdo v této spartakiádní záplavě přece jenom nudil, stačí zvolat: „Nikdy nelžu!“ „Jsem transparentní!“ A show může „frčet“ dál. Pojďme se tedy na několik veletočů podívat.
Milan Chovanec a veletoče ve zbrojení
Milan Chovanec se v roce 2015 po masakru, který se stal v Uherském Brodě, kdy střelec zabil osm lidí a poté se sám zastřelil, zamýšlel nad tím, zda není v české společnosti přece jenom příliš mnoho zbraní. „V České republice je drženo poměrně velké množství zbraní. Je otázka, jestli chceme, aby v české společnosti bylo tolik držitelů zbrojních průkazů,“ řekl Chovanec Primě.
Ve chvíli kdy byla v EU přijata směrnice, která zpřísňuje držení zbraní, ministr otáčí a ve sněmovně lobbuje za prosazení novely ústavy tak, aby bylo držení zbraně ústavním právem. „Schválení novely ústavního zákona o bezpečnosti ukázalo, že se stát nebojí svých občanů,“ uvedl Chovanec pro Český rozhlas.
Pro podporu svých kroků se dopouští i nepravdivých výroků, toto například uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce v lednu 2017. „Znovu říkám, i v České republice to procento trestných činů, které se tou legální zbraní spáchají, je naprosto minimální, téměř nulitní, ale nějaké číslo to pořád ještě je.“
Z čísel, která monitorují objasněnou kriminalitu, ale jasně vyplývá, že se trestná činnost legálně drženými zbraněmi nepohybuje v řádu jednotek případů, jak tvrdí Chovanec, směřuje dokonce až ke dvěma stovkám případů ročně, není tedy „téměř nulitní“ (při analýze bylo vycházeno ze statistiky poskytnuté ministerstvem vnitra v roce 2015, která monitoruje období let 2012 až 2014, demogog.cz).
Proměna Miloše Zemana
Miloš Zeman na počátku vystupoval jako prozápadní představitel státu. Veřejně podporoval myšlenku vytvoření evropské federace. „Já jsem vždy zastával názor, že Evropská unie potřebuje společnou zahraniční politiku, společnou obranu a samozřejmě také společnou fiskální politiku včetně postupné harmonizace daňové soustavy,“ řekl v roce 2013.
Miloš Zeman se však během svého úřadujícího období začal od svých slov notně vzdalovat. Vztah prezidenta a jeho lidí k Rusku a Číně, jeho klanění se diktátorským režimům považuje řada lidí za velice znepokojující. Dnes by prezident podpořil referendum o vystoupení nejen z Unie, ale také z NATO, prý by hlasoval proti. Věřit tomu, že máme stále prozápadního prezidenta, může již jen velký snílek. Miloš Zeman sice ukázal směrem na Západ, ale veletočem nás všechny přivítal na Východě.
Amnestie
Píše se rok 2013 a náš prezident se vzdává práva udělovat amnestie a milosti, je to podle něj monarchistické gesto, v ústavě zcela zbytečné. Jedinou výjimkou budou podle prezidenta případy, kdy někdo ve vězení umírá, uvedl v pořadu Partie na Prima Family.
V roce 2017 dává Miloš Zeman milost doživotně odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi, který rozhodně na umření nevypadá.
Nové přátelství
Zajímavý obrat zaznamenáváme i ve vztahu prezidenta a Andreje Babiše. Zatímco v roce 2011 se Miloš Zeman vyjadřuje o Babišovi, který v té době vstupuje do politiky, jako o člověku, kterému se nedá věřit, dnes jej veřejně podporuje. „Zastávám názor že člověk, který vstupuje do politiky, respektive působí v politice, má-li být úspěšný, musí splňovat tři základní kritéria. Za prvé – nesmí krást. Za druhé – nesmí podrážet. A za třetí – musí dodržovat dohodnuté dohody. Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním, při privatizaci Unipetrolu, a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel. To je pro mě dostatečný důkaz nevěrohodnosti pana Babiše, nehledě na jistá další podezření, která se doufám časem prošetří.“
Miloš Zeman má dnes k exministrovi vřelý vztah, veřejně jej brání a chválí, a to i v případech, kdy exministr není schopen vysvětlit řadu svých finančních transakcí. Podle některých novinářů i politiků došlo k tomuto přátelskému veletoči po tzv. lánském puči, kdy se po volbách sešla část vedení ČSSD, bez svého premiéra, u prezidenta. V rámci hledání nového spojenectví bylo bývalé nepřátelství zapomenuto.
Mistrné veletoče mistra Andreje Babiše
Někdo k nacvičení zásadního obratu potřebuje několik let, někomu stačí několik dní nebo hodin. Andrej Babiš je tak největším kouzelníkem na této scéně, jelikož se jej i přes jeho názorové obraty stále drží přízeň voličů.
Čapí hnízdo
Podezření z dotačních kejklí čelil Andrej Babiš kvůli farmě Čapí hnízdo. Vysvětlovacích verzí nastolil premiér několik, ale při každé z nich nezapomněl dodat, že nikdy nelže a že je transparentní.
Varianta jedna v roce 2013: „Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám… Nevím to z hlavy, farmu mají myslím nějací advokáti.“
Varianta dvě – utajovaný investor: „Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován, a bylo to akceptováno.“
Varianta tři: „Rozhodl jsem se, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,“ řekl v poslanecké sněmovně.
Dluhopisy
Kauza dluhopisy a další akrobatické kousky, tentokrát s čísly. Pochybnosti o tom, zda měl exministr dostatek financí na nákup dluhopisů, začínají u zveřejněných údajů o příjmech. Ta neseděla, tak Andrej Babiš neváhal a částku navýšil – teď už to sedí, ale… Další nesrovnalosti s auditem a další chyba, tentokrát se na scéně objevuje nezkušená účetní. Pokud nezabere tohle, tak se vytáhne eso z rukávu –„za všechno může Kalousek“.
Média
Média, která Andrej Babiš v roce 2015 rozhodně neovlivňuje, a to i přes to, že odcházející redaktoři tvrdí opak. „Já žádná média nevlastním a neovlivňuju, ani jsem neovlivňoval,“ uvedl v dubnu 2017. V květnu letošního roku se objevuje nahrávka, na níž Babiš řeší s novinářem články o politických protivnících.
„Je to podvrh, je to kampaň. Vy tu stále řešíte lži o mně, které vyrobili bývalí redaktoři Mafry. Ta paní zhrzená, která neustále lže,“ obviňoval v České televizi novinářku a bývalou šéfredaktorku Mf DNES Sabinu Slonkovou. Zároveň tvrdil, že nahrávku vlastně vůbec neslyšel a neví, co na ní je, ale určitě s ní bylo manipulováno.
„Nikdy nelžu!“