Evropská unie přehodnocuje svůj rozpočet, a to zejména Víceletý finanční rámec pro roky 2021–2027. Zásadně jej promění peníze, které budou vydány na řešení následků koronavirové pandemie. A český předseda vlády bude opět na Evropské radě o tomto rozpočtu vyjednávat. Existuje tu však zásadní problém: Evropský parlament bude v pátek 19. června o Babišovi znovu jednat. Jeho pozice je tedy velice slabá a je nepředstavitelné, že by byl schopen prosadit jakýkoli český požadavek.
Asi nejzajímavějším aspektem rezoluce, o které budou europoslanci hlasovat (a která nebude konstatovat opravdu nic příznivého pro českého premiéra), je obrovská politická shoda napříč spektrem. Nebude absolutně možné tvrdit, že jde o nějaké politikaření nebo kampaň. A už vůbec nejde o žádnou aktivitu českých europoslanců. Spolutvůrcem rezoluce je liberální frakce Renew Europe, jejímž členem je hnutí ANO a která je kvůli tomuto problému značně poškozena. Celkově se na návrhu podílelo šest frakcí.
Ve chvíli, kdy jsou Babišovi lidé v europarlamentu takto stigmatizováni, je celkem snadné si představit těžkosti, které provázejí jejich snahu něco prosazovat. Ještě bizarnější je ale představa, jak Babiš na Evropské radě sedí naproti čistým plátcům do evropského rozpočtu a dožaduje se nějakých výhod. I když si rovnou můžeme říci, že náš předseda vlády nikdy nechce výhody pro Českou republiku, ta jediná a doopravdy hlavní politická linie českých představitelů je snaha zabránit prosazení povinného zastropování zemědělských dotací a zemědělská politika obecně. Premiér i ministr zemědělství Toman mají totiž v tomto odvětví vlastní obrovský byznys.
Europoslance už dávno přestalo bavit vysvětlovat voličům ve svých zemích, proč by měli své daně posílat holdingu Agrofert. Oni se na to vážně ptají. A pokud existoval někdo, kdo o problému nevěděl, tak poté, co Babiš veřejně urazil hned tři europoslance včetně předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové, si lze jen těžko myslet, že by si ho nevšimli už úplně všichni.
Babišova facebooková bublina opřená o fotografie, na nichž si s ním podávají ruku zahraniční státníci, splaskla. Doplatí na to Česká republika, která je nedůvěryhodným partnerem ostatních evropských států a kterou si český předseda vlády zprivatizoval. Jenže zapomněl, že kromě Agrofertu existuje i okolní svět.