
Andrej Babiš (ANO) v soudní síni jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo. FOTO: ČTK / Vondrouš Roman
FOTO: ČTK / Vondrouš Roman
Rozsudek v kauze Čapí hnízdo padl. Soudce Jan Šott oba obžalované opět zprostil viny. Kauzu kolem padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu začal podruhé projednávat pražský městský soud. Nepravomocný osvobozující rozsudek loni na podzim zrušil odvolací Vrchní soud v Praze. Nyní jej tedy Jan Šott opětovně potvrdil. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i advokáti obžalovaných si ponechali lhůtu na rozhodnutí pro odvolání.
V kauze Čapí hnízdo, kterou dnes podruhé projednával pražský městský soud, se i po dnešním výslechu znalců a nového svědka podle soudce Jana Šotta nic nezměnilo, a pražský městský soud pod předsednictvím Jana Šotta tedy rozhodl stejně jako loni v lednu a oba obžalované osvobodil.
V odůvodnění svého rozhodnutí soudce Šott uvedl, jaké výhrady měl k jeho minulému rozhodnutí odvolací vrchní soud, i to, jaké důkazy měl doplnit, což prý učinil. Zároveň však řekl, že některé důkazy podle něj svědčí o určitém podezření, ale netvoří ucelené uskupení důkazů, které by vyvracelo obhajobu tak, aby bylo možné vynést jiný rozsudek. Navíc soudce Šott jasně odmítl Babišovo tvrzení, že šlo o účelové politické stíhání.
„Provedené důkazy ani státní zástupce nevyvracejí a celkově nezpochybňují obhajovací verzi obžalovaného Babiše a Nagyové. O jejich vině nejsou ve spise obsaženy dostatečné důkazy. Vina každého z obžalovaných musí být prokázána nepochybně“, řekl Šott.
„Mám radost,“ okomentoval nepravomocný rozsudek Babiš na síti X.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch přitom navrhnul pro Babiše i Nagyovou stejně jako v předchozím hlavním líčení tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Babiš by měl podle něj zaplatit peněžitý trest deset milionů korun, Nagyová 500 000 korun. Žalobce tvrdí, že Babiš zajistil vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce, aby firma získala dotaci pro malé a střední podniky. Nagyová žádost o dotaci podle obžaloby podala.
Obhájce Nagyové Josef Bartončík v závěrečné řeči zpochybnil závěry znalce Vítězslava Hálka, který dnes mimo jiné uvedl, že Farma Čapí hnízdo nebyla ekonomicky schopna projekt realizovat bez vztahů s Agrofertem. Znalec podle Bartončíka odpovídal na právní otázky, například ohledně propojenosti firem. Věnovat se ale podle něj měl pouze ekonomickému pohledu.
To, že byla Farma Čapí hnízdo ekonomicky propojena s Agrofertem, byl podle Bartončíka fakt, o kterém poskytovatel dotace věděl. Pokud ho považoval za nelegální, neměl dotaci udělit, řekl advokát. Uvedl také, že obžaloba je přesvědčená o tom, že se stal trestný čin, ale neví kde a kterým jednáním ho měli obžalovaní spáchat.
Babišův obhájce Michael Bartončík kritizoval především rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který loni na podzim nepravomocný rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání. I kdyby podle něj bylo vyvedení společnosti z Agrofertu účelové, nemůže jít o trestný čin, pokud taková společnost podmínky pro dotaci splňuje. Odvolací soud podle něj hodnotil důkazy, ačkoli mu to nepřísluší.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se svými advokáty u soudu ke kauze Čapí hnízdo v lednu loňského roku. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Vrchní soud loni v září rozhodl, že osvobozující verdikt městského soudu měl vady, které odvolací senát nemohl sám napravit. Postup trestního senátu při zpracování důkazů byl podle odvolacího soudu „nepřesvědčivý, nedůsledný a neúplný“. Městský soud podle něj některé důkazy pominul, k jejich hodnocení přistupoval selektivně a nepodrobil je komplexnímu hodnocení. To podle odvolacího soudu vedlo až k „hypotetickým závěrům“.
Napadený rozsudek tak podle odvolacího senátu obsahoval rozpory a zjištění, která vyznívají nelogicky. Městskému soudu nařídil, aby se více zabýval například tím, jaký měl projekt Čapího hnízda ekonomickou perspektivu. V usnesení ale odvolací senát městský soud nezavázal ke konkrétnímu rozhodnutí.
DĚNÍ U SOUDU SLEDUJEME V ONLINE REPORTÁŽI:
-
Farma Čapí hnízdo nesplňovala podmínku nezávislosti
„Farma Čapí hnízdo nesplňovala podmínku nezávislosti,“ pokračuje znalec Vítězslav Hálek. Dále tvrdí, že Farma čapí hnízdo byla propojena s holdingem Agrofert. To podle něj dokazuje například pronájem strojů a prostorů či zástava za půjčky. „Dle našeho přesvědčení se jednalo o propojený podnik a Agrofertem,“ dodává.
-
Jeho posudky jsou účelové
Ke znaleckému posudku Vítězslava Hálka se vyjádřila obžalovaná Jana Nagyová i Andrej Babiš. „Na základě logiky předkládaným znalcem, by žádný startupový projekt nebylo možné realizovat, protože každý projekt začíná od nuly,“ prohlásila Nagyová.
Andrej Babiš zopakoval stejně jako zhruba před rokem, že Hálek je podle něj nedůvěryhodná osoba. „Jeho posudky jsou účelové,“ dodal Babiš s tím, že by se dalo říct, že některé jeho posudky byly dělány na objednávku. Připomněl také případ, kdy se Hálek měl dopustit účelových výpovědí. „Žasnu, že může působit tolik let,“ uzavřel Babiš svoje vyjádření.
-
Nebyla ekonomicky schopna projekt realizovat
„Farma čapí hnízdo nebyla ekonomicky schopna projekt realizovat. Žádost o dotace neobsahovala významnou část rozvahy. Nebylo znáno, z jakých zdrojů bude projekt financován,“ popsal před soudem druhý znalec Vítězslav Hálek, který vypovídal i během loňského líčení. Ekonomické plány projektu se podle něj značně odchýlili od původního plánu projektu v průběhu jeho realizace navíc došlo ke změně. Farma Čapí hnízdo také byla závislá na Agrofertu a nesplňovala finanční podmínky k provozu. Zda projekt Farma Čapí hnízdo měla nárok na dotaci, Hálek odpovídá, že jde o složitou otázku.
-
Financování bylo převážně z bankovních zdrojů
„Došli jsme k závěru, že byly budovány defacto projekty dva. Malý projekt, který odpovídal dotačnímu programu a finančně závažně nepřevyšoval plánované částky a tento projekt končil kolaudací v roce 2010,“ popsal před soudem znalec v oblasti ekonomie. V té době už podle něj začínal takzvaný velký projekt, který pokračoval i v dalších letech a byl financován z jiných zdrojů. „Když se má majetek posuzovat vůči dotačnímu programu, tak je potřeba rozlišovat, jak se stavby budovaly a financovaly. Financování bylo převážně z bankovních zdrojů,“ dodal znalec v oblasti ekonomie Jaroslav Šantrůček z ústavu MBM-Hopet.
-
Žádné další otázky
Svědek Tomáš Kohoutek odpověděl na otázky soudce Jana Šotta i státního zástupce Jaroslava Šarocha. Obhajoba žádné otázky nemá a svědek tak odchází ze soudní síně.
-
Nepamatuji si
Svědek Tomáš Kohoutek odpověděl na otázky soudce Šotta. Nyní čelí otázkám státního zástupce Jaroslava Šarocha. Na část otázek cílících na převod společnosti ale neodpověděl. Po 17 letech si prý na konkrétní události nepamatuje. Společnost Farma Čapí hnízdo – tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov – se prosinci 2007 přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.
-
Vypovídá bývalý člen představenstva společnosti ZZN AGRO Pelhřimov
Před soudem vypovídá svědek Tomáš Kohoutek, který působil v představenstvu společnosti ZZN AGRO Pelhřimov, která později změnila název na Farma Čapí hnízdo. U soudu tvrdí, že se s obžalovanými nezná. Stále má partnerskou smlouvu s Agrofertem.
-
Trestní senát je opět v soudní síni
Všichni předvolaní dorazili. Soudní líčení opět pokračuje.
-
Soudce Šott přerušil jednání
Na pět minut soudce Šott přerušil jednání soudu. Stále se čeká na to, až přijde znalec a svědek, které trestní senát předvolal na 9:30.
-
Jedná se o politickou záležitost, tvrdí Babiš
Po Nagyové se před soud postavil bývalý premiér Andrej Babiš. Ve své krátké řeči se odkázal na svoji předchozí výpověď, na které stále trvá. Vrchní soud se podle něj nevěnovat skutku, kvůli kterému na něj byla podána účelová žaloba. Farma Čapí hnízdo podle něj měla být rodinný podnik, což prý potvrdila i většina svědků. „Každý se může osobně přesvědčit, že projekt Čapí hnízdo je plně funkční,“ dodal s tím, že problémovou dotaci vrátil a stejnou částku věnoval i charitě, aby „zdůraznil, že se jedná o politickou záležitost“.
Babiš mimo jiné považuje za nehorázné, že vrchní soud stigmatizuje zdravotní stav jeho dcery. „To je vše, co hodlám říci, na otázky odpovídat nebudu,“ uzavřel.