Premiér Andrej Babiš představil „plán pro Evropu“ proti nelegální migraci. Nepřináší však nic nového, dokonce si protiřečí. Po jednání s italským premiérem Contem zpochybnil objem rozpočtu pro ochranu evropských hranic, zatímco bojuje za vyšší zemědělské dotace.
[ctete postid=“211276″ title=“Premiér Babiš chce zvýšit potravinovou soběstačnost. Lobbuje tak i za Agrofert“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Babiš-Toman-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš chce vyšší potravinovou soběstačnost. Tím se připojuje ke “ permalink=“http://forum24.cz/premier-babis-chce-zvysit-potravinovou-sobestacnost-lobbuje-tak-i-za-agrofert/“]211276[/ctete]
Předseda hnutí ANO potřeboval setřást pachuť z nevydařeného připomenutí padesátého výročí sovětské invaze, kdy byl vypískán, a vsadil na osvědčenou kartu. Ve svém deníku Mladá fronta DNES vytvořil dojem, že má připravený plán pro Evropu na zvládnutí nelegální migrace. Ve skutečnosti nic nového a „zázračného“ nepřináší.
Staronové nápady
Boj proti pašerákům, odmítnutí povinných kvót a kombinace finanční podpory státům, jako je Itálie, zemím severní Afriky a také těm africkým státům, odkud nelegální migrace přichází, jsou témata, o kterých se i na půdě českého parlamentu hovořilo už před třemi lety. Tedy v době, kdy Andrej Babiš podporoval přijetí až osmnácti tisíc běženců ze Sýrie a dalších zemí na pracovní místa neobsazená domácími zájemci.
Dnes prohlašuje něco jiného, což je nejen dokladem jeho názorové pružnosti, ale i předvolební atmosféry. Předseda české vlády tyto staronové představy sdělil novinářům po setkání se svým italským protějškem Giuseppem Contem. „Je potřeba, aby Evropa přijala systémové opatření na zastavení ilegální migrace,“ zdůraznil.
Současně však paradoxně zpochybnil trojnásobné navýšení evropského víceletého rozpočtu (2021–2027) na ochranu vnějších hranic EU ze 13 na 35 miliard eur. Tento návrh Evropské komise je všeobecně přijímán jako zásadní krok k získání kontroly nad nelegální migrací.
Součástí tohoto plánu je zhruba osminásobné personální posílení agentury Frontex (evropské pobřežní a pohraniční stráže), která poskytuje zemím na jižní evropské hranici pomoc a podporu, na deset tisíc lidí. „Musíme vědět, kdo k nám přichází,“ obhajoval v květnu toto znatelné navýšení prostředků v Evropském parlamentu komisař pro rozpočet Günther Oettinger.
Je to všechno o penězích
„Určitě budu chtít navštívit Frontex, abych to pochopil,“ uvedl premiér Babiš po schůzce s Contem. „To jsou obrovské částky a v tomto jsme si určitě porozuměli, protože je to všechno o penězích.“
Premiér však měl několik měsíců na to, aby si o struktuře unijního rozpočtu udělal jasnou představu. Navíc je zřejmé, že navýšení prostředků na zajištění vnější hranice a kontroly migrace je v zájmu především jihoevropských států, jako je Itálie, Řecko, Malta, Kypr nebo Bulharsko.
Tím se Andrej Babiš liší od přístupu například rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který navýšení počtu pracovníků Frontexu vítá a chce prosadit, aby mohl se souhlasem místních vlád působit i na severu Afriky a zakročovat proti místním pašerákům.
Babišova „starost“, zda se příliš neplýtvá v době, kdy na evropské půdě dochází k razantním změnám v této oblasti, je zarážející o to víc, že jinde český premiér naopak usiluje o navýšení unijního rozpočtu. Týká se to v první řadě krácených zemědělských dotací.
Prioritou zemědělské dotace
Evropská komise chce skoncovat s praxí, kdy přímé zemědělské dotace původně určené hlavně pro malé farmáře v některých zemích čerpají dominantně mamutí zemědělské podniky. Proto přichází se zastropováním dotací a chce omezit přímé platby podle velikosti pozemků od 60 tisíc eur výše, s maximální hranicí 100 tisíc eur na jednu firmu.
[ctete postid=“210902″ title=“Chce posunout zemi dál, pochválil Jakeš premiéra Babiše. Zemana ctí“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/08/Jakeš-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Bývalému generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi podle jeho slov nikdy “ permalink=“http://forum24.cz/chce-posunout-zemi-dal-pochvalil-jakes-premiera-babise-zemana-cti/“]210902[/ctete]
V praxi by to znamenalo, že Česká republika přijde v příštím rozpočtovém období o zhruba 13 miliard korun přímých zemědělských dotací, což by pocítily hlavně velké holdingy v čele s Agrofertem, největším hráčem na domácím trhu. V situaci, kdy mu klesá zisk, zatímco objem dotací rekordně stoupá.
Andrej Babiš si do programového prohlášení vlády prosadil odmítnutí povinného zastropování a ministr zemědělství Miroslav Toman usiluje o to, aby byla výše limitu dobrovolná a objem dotací zůstal zachován. Je jasné, čí zájmy v této partii obhajuje.
Když jde o peníze, má předseda české vlády svoje priority. Bombastická prohlášení o plánu pro Evropu jdou na vedlejší kolej, zatímco reálné akcenty evropské vládní politiky jsou jinde. Tam, kde z toho skutečně něco může mít.